SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

Sermayenin Kamu Malını Talan Etmesi

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 24 Aralık 2012 - 11:12 'de eklendi.

Son yılların en büyük özelleştirme ihalesini gerçekleştirdi iktidar. Bu mega ihalede 8 otoyol ile 2 köprü satıldı. Bunların 25 yıllık kullanım hakkı 5.72 milyar dolara Koç ve Ülker grubu aldı. 

İktidarın en övündüğü icraatı yollardı. Şimdi anlaşıldı ne kadar yol yapımına önem verdiği… Meğer satacaklarmış. yolları halk için değil kendileri için yaptırıyorlarmış. Devlet, devlet gibi değilde sanki şirket gibi yönetiyorlar. Memleketteki bir sürü eseride babalar gibi satıyorlar. Artık merakta etmiyorum. Sanırım satacak bir şey de kalmadı. 

Kapitalizmin çarpıklığını ülkemizde çok güzel yaşıyoruz. Bu modeli neden seçtiklerini; bütçe açıklarını kapatmak, bütçeye gelir yaratmak, devlete gelir sağlamak amacıyla özelleştirmeler yaptıklarını anlatıyorlar. Oysa bu özelleştirmeler telafisi uzun süre tahribata yol açmasını bilmelerine rağmen devam etmeleri ilginçtir. 

Birde özelleştirme, yasaya baktığımızda yasanın amacının verimliliği yükseltmek ve bütçe yükünün hafifletilmesi olarak tanımakta. Oysa bu konuyla bilgisi olanlar “Verimliliğin yükseltilmesi aldatmacadır” demekteler. Örnek olarakta PETKİM kurumu gibi kuruluşlar tekeldir ve kar etmektedir. Şimdi soruyorum neden özelleştirdiler? Cevabı açık; “kamu açığına kaynak bulmak ve özel kesime kar alanları açmak.” Otoyollar ve köprüler de aynı durum içindir. 

Hani bizim verdiğimiz vergilerle yapılmadı mı bu otoyollar köprüler? Ama ne yazık ki yine vergisini veren insanlardan para alarak geçilecekler o yollardan, köprülerden… Deli Dumrul misali… İşi daha ileri getirip doğduğumuz, büyüdüğümüz, yaşamımızı devam ettiğimiz sokaklarımızı kullanmamızdan ötürü de para istemeseler… 

AKP; siyasi, iktisadi ve politik geleneğini Turgut Özal’a dayandırmakta düşüncesindeyim. Özal’ın hayali idi köprüleri ve otoyolları satmak. Sağolsun iktidar Özal’ın bu hayalini gerçekleştirmiş oldu. Benim yaşımdakiler hatırlarlar, Özal “Köprüyü satarım” demişti, o dönemin anamuhaleteti Necdet Calp “Sattırmam” dememiş miydi? 

Sanırım kapitalizmin güzel örneklerini ülkemizde yaşamaya devam ediyoruz. Bu yollar ve köprüler bizim vergilerimizle yapılmamış mıydı? 8 yıllık geliri karşılığında satıldığı yazılmakta. Adına adalet (islami) ya da bilinen adıyla kapitalizm denmekte… Şimdi hızlı trenler yapılıyor. İstanbul-İzmir yolu (Marmara Denizinden geçen) sırada… Ne diyelim hayırlı olsun. Ülkem nasılsa uyumaya devam ediyor.

Bu ihale bana göre saçma bir ihale. Bu yollar, köprüler, ülke yaşayanı yani halkı için yapılmadı mı?  Yoksa özel sektöre mi yapıldı? Diğer adıyla şöyle mi demek istiyorlar: “Gel ben halkın vergileriyle yaptım, 8 yıllık gelir karşılığı sana 25 yıllığına veriyorum. Benim bu ülkede yaşayan ve halk olarak anladığım siz sevgili, mutlu azınlıksınız” demek mi istiyor? 

Aslında fazla da kızmamak gerekir. Ya kızıpta tüm hakkını yabancılara verseydi ne yapardık. Yinede insanlık yapmışlar bizim çocuklara vermişler; Koç ve Ülker kardeşlerimize. Oysa bu köprünün ilk yapıldığında ne denmişti: 30 Ekim 1973 yılındaki törende halka “Milletimizin hizmetine sunuyoruz, halktan bir yıllığına geçiş ücreti alacağız.” Gerçi bu ülkede siyasilerimizin bir sözünü de unutmamak lazım: “Dün dündür, bugün bugündür.”

Sevgi ile kalın.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık