SON DAKİKA

Fahri Alkan'dan Dünya Kadınlar günü Mesajı

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Fahri Alkan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, ülkemiz ve dünya kadınlarına saygılarımı sunuyorum” dedi

Bu haber 07 Mart 2015 - 13:20 'de eklendi.

Kadın, günümüzde halen ayrımcılığa uğramakta ve şiddete maruz kalmaktadır.

 

Neredeyse her gün ya fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete uğramış ya da katledilmiş bir kadın haberi basında yer almaktadır.

 

Kadının taraf olduğu her türlü olayda, bedel ödeyen, ceza gören kadındır.

 

Bu yaşananlar kadının özgürleşmesini hazmedemeyen zihniyetin ürünüdür.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların daha huzurlu ve güvenli yaşama özlemleri ile eşitlik isteklerini dile getirdikleri bir gün olarak kutlanmaktadır.

 

Bir toplumun medeniyet düzeyi, insan haklarının ayrılmaz en önemli parçası olan kadın haklarına verdiği değerle ölçülmektedir.

 

 Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri konusunda bir fert olarak kişiliğini kazanması ve toplum içinde hak ettiği yeri alması gerekmektedir.

 

Tarih boyunca Türk kadını sosyal ve kültürel hayatımızın odağında yer almış, zaman zaman yönetimlerde de etkili olmuştur. Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte, kadınlarımız gelişmiş ülkelerin kadınlarının sahip olduğu tüm hak ve hürriyetlere kısa sürede sahip olmuştur.

 

 Eğitim seviyesi gittikçe yükselen kadınlarımız sosyal ve ekonomik hayatta vazgeçilmez bir rol üstlenmekte, sahip oldukları hakları da en iyi biçimde kullanarak ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkı sağlamaktadırlar.

 

 Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımızın, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkan sağlayacak şartları hazırlamak hepimizin ortak sorumluluğudur.

 

 Bu düşüncelerle her türlü ayrımcılığın sona erdiği, kadınların kültürel, ekonomik ve siyasi hayatta hak ettikleri yeri aldığı bir dünya temennisiyle başta şehit ve gazi anneleri, eşleri olmak üzere bütün kadınların ‘Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.

 

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün; "Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez.

 

Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu kadını olmuştur.

 

Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim" sözünü hatırlatarak, "

 

“İnsan anasına, bacısına, eşine, sevgilisine nasıl şiddet uygular. Kadına atılan tokat, kadına saplanan bıçak, kadına sıkılan kurşun aslında insanlığa yapılmış bir saldırıdır.

 

Zaman zaman evlerin içine sığmayıp cadde ve sokaklara taşınan kadına şiddeti kınıyorum.

 

Güçlü, mutlu ve müreffeh bir ülke olabilmenin, kadınlarımızın her bakımdan güçlendirilmesiyle mümkün olabileceğine inanıyorum.

 

Büyük Önderimiz Atatürk’ün 1934 yılında kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermesiyle başlatılan sürecin hızlandırılarak ikmal edilmesini, bu bağlamda kadınlarımızın yeterli eğitim imkanlarına kavuşturulmasını, ülkemizin siyasi, ekonomik ve kültürel hayatında hak ettikleri yeri almalarını temenni ediyor, Bu düşünce ve dileklerle, kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, ülkemiz ve dünya kadınlarına saygılarımı sunuyorum”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.