HGS Borcu İdari Takip Ödemesi Nasıl Yapılır?

HGS borcu nedeniyle oluşan idari takip borcunun nasıl ödeneceği videolu olarak anlatıldı.

HGS Borcu İdari Takip Ödemesi Nasıl Yapılır?
11 Eylül 2023 18:56

Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS, Türkiye’de otoyollar, köprüler ve bazı gişelerde geçiş ücretlerini otomatik olarak tahsil etmek için kullanılan bir elektronik ödeme sistemidir.

HGS, sürücülere gişelerde durmadan geçme imkanı sağlar ve bu sistem araç sahiplerinin geçiş ücretlerini ön ödemeli olarak ödemelerini gerektirir.

HGS borcu, bir araç sahibinin HGS hesabına yeterli bakiye yatırmamış veya geçişler sırasında hesaptaki bakiye yetersiz olduğu için oluşan borç anlamına gelir. HGS borcu ödenmezse idari takip başlar.

HGS borcu nedeniyle oluşan idari takip, HGS sistemini kullanırken borçlu olan bir araç sahibinin borcunu ödemediği veya yetersiz bakiye nedeniyle geçiş ücretlerini tahsil edemediği durumlarda başlatılan yasal bir süreçtir. Bu süreç, borçlu araç sahibine borcunun tahsil edilmesi ve yasal yaptırımların uygulanması amacıyla başlatılır.

HGS Borcu Nasıl Ödenir?

HGS borcunuzu ödemek için öncelikle borcunuzu öğrenmelisiniz. Bunun için HGS hesabınıza veya E-Devlet hesabınıza giriş yapın ve buradan detaylı olarak borçlarınızı öğrenin.

HGS hesabınıza giriş yaptıktan sonra, “Borç Sorgulama” ekranından ödeme yapabilirsiniz. Veya HGS hesabınıza bakiye yükleyebilirsiniz.

HGS İdari Takip Borcu Nasıl Ödenir?

Bunun içinde öncelikle borcunuzu sorgulamanız gerekiyor. Sorgulama yaptıktan sonra Karayolları’nın resmi internet sitesinden plakanız ile sorgulama yaparak ödeme sayfasına ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmeniz için sizlere aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

YORUMLAR

 1. Gokhan dedi ki:

  Yasal takipte odeme yapamıyoruz o nasıl olacak

 2. Anonim dedi ki:

  Harikasın hocam 15 gündür uğraşıyoprdum , çok teşekkür ederim.

 3. Anonim dedi ki:

  2016 yilindan kalma bir ihlalli geçiş varmış baktığımda, bunun ödemesini nasıl yapacağız?

 4. Anonim dedi ki:

  İdari olan borcu ödeyemiyoruz kutucuk çıkmıyor kutucuk içinde işaret oluyor

  1. Anonim dedi ki:

   Kutucuk çıksa bizde yatıtcaz dano kutucuk çıkmıyor