SON DAKİKA

Ben yine muhalif olacağım

Bu haber 25 Haziran 2018 - 14:53 'de eklendi ve 454 kez görüntülendi.

Okuduğum bir öyküde; “İrlanda, 19. Yüzyılın ortalarında, meşhur açlık yıllarında kırılırken ülkeyi yöneten İngilizler yerli halka yardım etmek şöyle dursun olanı da ülkelerini yollayıp insanları büsbütün açlığa mahkum etmişler. Ayaklanmalar isyanlarda hiç işe yaramamış. Çaresiz pek çok insan Amerika’ya ve Avustralya’ya göç etmiş. Göç eden gruplardan birine New York limanında bir memur “Siz nereden geldiniz?” Diye sormuş. Grupta yeşil büyükçe olanlar “Biz İrlandalıyız uzun yoldan geldik” demişler. Memur yine sormuş,”Siz nesiniz ne iş yaparsınız?” Demiş. Kafilede biri yaklaşıp memura sormuş “burada hükümet var mı?” Memur şaşkın bir şekilde “evet” demiş. İrlandalı da “İyi o zaman biz muhalifiz” demiş. “Yanlış olana karşı geliriz İşimiz bu”…
Ağustos 10’da 60 yaşıma gireceğim. Yaşımın çocukluk bölümünü geçeyim gençliğimden bu yana hep “muhalif” oldum. 12 Eylül’ün tüm pisliklerini Yaşattılar gençlik yıllarım öyle geçti… Olgunluk döneminden bu yana; işsizlik, şiddet, adaletsizlik, adam kayırma, Hayat pahalılığı, çocuk tacizciligi, kadın cinayetleri, bozuk eğitim sistemi, insan hakları ihlalleri gibi uzayıp gidecek liste sayabilirim. Yurtdışı gezilerinde gittiğim ülkelerde bu gibi sorunların yaşanmadığını gördüğümüzde oralardaki yönetenlerin nasıl çözüm dediklerini okuduğumdan çözümü düşündüğümde sanırım muhalif miyim bitmeyecek.
Muhalif olmak Hatta kalabilmek; Cömert bir vicdana sahip. Korkudan bacaklarınız strese de yüreğiniz ağzınıza gelse de kanunun üzerine gitmenize yetecek Cesur Bir yüreğe sahip olmaktır. Kan içinde Kızılcık Şerbeti içtim diyebilmektir. Bunun için herkes muhalif olamaz beceremez. Muhalif olanı da olumsuz menfi nitelendirirler…

Özellikle her işi yolunda gidenler, kuralcı düzenler nemalananlar, yerel- genel iktidara yakın olanlar Ben Merkezi düşünenler muhalefeti hiç sevmezler. Muhalefeti sevmezler, yıkıcı, bölücü tahrip edici kabullenirler. Ülkemde 60 günde 55 milyon seçmenin oy kullandığı iktidarın tüm devlet kaynaklarını kullanarak seçime girmesi (vatandaşın vergileri ile ülke insanına hizmet etmek için toplanan devlet kaynaklarını seçim kampanyalarında kullanması…) Ne muhalifim lafımı esirgemem sevenlerinin ümitlerini boşa çıkarmam. Çevrem benim gibi düşünmüyor olabilir. Koyun olup Sürüye katılmam. Karnını kaşıyan adam olmam. Evime de paket (makarna- kömür v.s.) gelemez.

Her zamanki gibi; sendikal faaliyet ile hak arayanlara savunacağım. Ormanların yok edip imar alanı açanların karşısında olacağım. Baştan Madenler olmak üzere iş cinayetlerine tepki göstereceğim. Çarşıda pazarda pahalılıklara karşı çıkacağım. Enflasyonun yükselmesi sonucu alım gücünün düştüğünde Haykıracağım. Döviz kurlarının yükselmesi çok şeyin dövize Endeksli olmasından dert edeceğim. Sınavlar (okullarımızdan) durmadan değiştirildiğinde eğitimci olarak eleştireceğim. Çiftçi, memur, işçi Hak arama mücadelelerinde yanında olacağım. OHAL kalksın normalleşelim diyeceğim. Geçmediğim köprüye ödediğim para için Tepki göstermeye devam edeceğim.

Her şeye olmaz bağlamında muhalif değilim. Otoriteye boyun eğmemek, iktidar yanlışı olmamak, Brand etmemek, yanlışlıkla korkmadan dile getireceğim. Ezilenden garibandan yoksuldan yana olacağım. Haksızlıklara anti-demokratik tutuma karşı susmayacağım. Özgürlüklerden yana olacağım. Bunlar muhaliflikse ben yine muhalif olacağım.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.