Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 19°C
Açık
Sinop
19°C
Açık
Pts 18°C
Sal 21°C
Çar 18°C
Per 18°C

ERGENEKON DAVASI (Türk Hukuk Tarihinde karanlık bir dönem)

25 Nisan 2016 15:00

(Türk Hukuk Tarihinde karanlık bir dönem)

Ergenekon Destanı’nı hepimiz biliriz. “ Göktürklerin yeniden doğuşuna ilişkin hikaye”dir. Yine kısaca “İl han komutanlığında Moğollara karşı açılan savaşta ağır bir yenilgi alınır. Bu savaşta büyüklerin hepsi kılıçtan geçirilir. Küçük çocuklar ise esir edilir. Esirler arasında İl Kağan’ın oğlu Kayı ve dokuz yeğeni olan Dokuz Oğuz sağ kalmıştır. Bir süre esir tutuldukları yerden eşleriyle birlikte kaçarak hiç kimsenin ulaşamayacağı Ergenekon adını verdikleri verimli topraklara ulaştılar. Dörtyüzyıl boyunca bu topraklarda yaşayıp çoğaldılar. O kadar ki artık Ergenokon’a sığmaz oldular. Toplanan kurultayda çıkan kararla Ergenekon’dan çıkma kararı verdiler. Tam bu sırada Bozkurt görüldü. Anladılar ki bu bozkurt onlara yolu gösterecekti. Onun önderliğinde karşılarına çıkan herkesle savaşıp herkesi yendiler. Böylece atalarının öçlerini almış oldular.”

Ergenekon diyince Türkiye yaşayanı bu destanı bilir anlatırdı… 2008 yılında Türkiye gündemine;  ‘Devletin güvenlik güçleri içerisinde örgütlendiği bünyesinde asker, polis, gazeteci, akademisyen üyelerinin olduğu iddia edilen (Ergenekon Örgütü) girdi.’  Bu örgüt için 2003-2004 yıollarında AKP Hükümetini devirmeye yönelik darbe planı- Danıştay saldırısı- Zirve yayın ev katliamı- Suikast Planı iddiaları yer almıştır. İlk soruşturma 20 Ekim 2008’de Silivri Cezaevindeki duruşma salonunda görülmüş 400 civarındaki sanık Ergenekon üyesi olarak suçlanmıştır.

Bu suçlama ta ki 21 Nisan 2016’da ‘2000’li yıllarda Türkiye’de faaliyet gösterdiği ileri sürülen gizli silahlı örgüt ergenekon’ Yargıtay kararı ile usul ve esas yönünden bozulmuştur. Bu dava o kadar ilginçtir ki; lider kadrosu 70 yaşında, lideri 75 yaşında olan dünyanın ilk ve tek örgütüydü Ergenekon. Yine bu dava dünya hukuk tarihinde bir kadının erkek cezaevinde tutuklu yargılandığı ilk ve tek davaydı. Dünya basın tarihine girmiş 2,5 milyondan fazla habere konu olan yine tek davaydı. Acı olan ne yazıkki hepimizin gözünün önünde olan bir davaydı…

Dönelim başbakana dava için: Millet adına hakkı aramanın hakkı savunmanın gayreti içindeyiz, eğer bu anlamda savcılık ise ‘evet savcıyım.’ demiştir. Yine dönemin başbakan yardımcılarından Arınç; ‘Onlara bütün Türkiye’nin demokrasi adına büyük bir borcu var.’ Aynı dönemin AB Bakanı Bağış; ‘Maalesef Türkiye’de bulanık suda balık avlamaya alışmış zihniyetlerin hep önümüze engeller çıkarmaya çalıştığını gördük. Türkiye’dekileri hizaya soktuk.’ O gün bizleri yönetenler bugünde bizleri yönetiyorlar. Dönemin savcıları mı? Elini kolunu sallayarak kaçtılar… Bilinen şudur ki tarihten kimse kaçamaz! Tarih bunu da yazacaktır.

Bu dava için aslında bir cemaat aracılığıyla yönetenlerin uyumlu bir şekilde infaz diyemiyorlar. Bu iğrenç oyunda; Askerler, Bilim Adamları, Gazeteci ve Aydınlar çok zulüm gördüler… Öldüler, yuvaları dağıldı. Bu dava için birileri neredeyse ansiklopedi gibi kitaplar yazdı. Birileri de televizyon televizyon gezerek goy goyculuk yapıp dönemin savcısının heykelini dikiyorlardı. Ergenekon davası  Türk hukuk tarihinde karanlık bir dönemi ifade etmiştir. Bunun müsebbibleri vicdanlarda yargılandı… İnancım odur ki er geç hukukumuzda da yargılayacaktı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.