SON DAKİKA

Hasta Sıempre, Adıos Comandante Fidel Castro

“Fidel Alejandro Castro Ruz”

Bu haber 29 Kasım 2016 - 10:34 'de eklendi.

“Fidel Alejandro Castro Ruz” kübalı Marksist- Leninist devrimci ve Küba devriminin önderi 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sakalı, prosu ve haki üniformasıyla kuşkusuz 20. Yüzyıla damgasını vuran bir liderdi. ABD’nin burnunun dibinde, batı yarı kürenin ilk Marksist devletini kuran ve dünyanın en uzun süre iktidar da kalan kominist lideriydi. Fidel Castra ‘Doğuştan siyasetci değilim’ derdi. Ancak sözlerine; “Fakat çok genç yaştan itibaren dünyanın gerçeklerini anlamama yardım eden şeyleri yakından takip ettim.”

Dünya siyasi tarihine derin izler bırakan Fidal Castro; ülkesinde sağlıktan eğitime, sanattan bilime köklü reformlar yapmıştır. Hayatını adadığı mücadele sadece ülkesi Küba’da değil, tüm dünyada yankı bulmuştur. Küresel adaletsizliğe karşı çıkmış, daha eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünya kurulması için çalışmıştır. “Başka türlü bir dünya mümkündür” sözleri milyonlarca insanın özlemini yansıtmaktadır. Unutulmayan sözlerinden biri; “Bir katilin bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.

Fidel Castro 1959 yılında gerçekleştirdiği Küba devrimi ile soğuk savaşın dünyanın batısına taşıdığı söylenmiştir. Yarım asırlık liderliği boyunca Amerika Birleşik Devletleri 11 Başkan değiştirdi ancak hiç biri onunla baş edemedi. Fidel Castro hayattayken, kendisine yönelik 634 suikast girişimi yada planı yapılmış (zehirli sigara, patlayan istiridye ve kimyasal zehirli dalgıç giysisi gibi sıra dışı yöntemler. Hatta sakalına esrarengiz bir tozla dökülmesi sağlanarak karizmasını sarsılmak amacıyla gibi..)

Son konuşmasında; Hayatının sonuna yaklaştığını söyleyerek, Küba’lı koministlerin fikirlerinin sürmesini, coşku ve onurla çalışıldığında bu fikirlerin insanların ihtiyaç duyduğu maddi ve kültürel ürünleri üretebileceğini söyledi.. Yine; “Latin Amerika’daki kardeşlerimize ve dünyaya Küba halkının zafer kazanacağını söylemeliyiz.” Demiştir.

Fidel ülkesinde ne yapmıştı? Ambargo altında küçücük bir ada, yavaş ve sağlıklı bir yaşam, herkese eşit eğitim, barınma ve beslenme hakkı, zenginlerin arasında yarıştığı yalandan demokrasiye inat kendini yönetme iradesi, tüm eksiklikleriyle, başaramadıklarıyla beraber kıtadan yayılan sıcak bir iklim… Fidel Castro, geceleri aç yatılmayan eşit bir dünya umudu olmuştur.

Fidel Castra çift saat kullanırdıç Bunun nedenini sorduğunda; “Devrimin başlangıcında, savaş sırasında, hep çift saat kullanıyorduk; çünkü tecrübemiz göstermiştir ki tek saat durur. Askeri tipteki operasyonlarda ise dakiklik hayatı önemdedir. Üstelik bozulduğunda tamire gidip gelmesi haftaları alabilir. Bu nedenler hep çift saat kullandık. Sonrada çift saat kullanmaya alıştım” Şubat 2015’te eşimle Küba’ya gitmiştik. Fidel Castro sağken oraları görmek istedik. Adalı dostlarımla 25 kişilik guruptuk otobüsle 1 hafta bir uçtan bir uca (Devrimin başladığı Sierra Maestra Dağlarından başlayıp Havana’ya kadar) iyi ki gezmiş görmüşüz. Orada öğrendiğim sözcüklerle bitireyim “Hasta Sıempre, Adios Comandan te Fidel CASTRO… (Elveda, Hoşça kal komutan Fidel Castro)

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.