SON DAKİKA

Dünya Çalışan Gazeteciler Günü

“Çalışan Gazeteciler Bayramı”

Bu haber 10 Ocak 2017 - 9:26 'de eklendi.

1961 Anayasasında gazeteciler lehine yer alan hükümlerden sonra “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kabul edilen fakat 12 mart 1971 askeri darbesinden sonra bu hakların bir kısmının geri alınması üzerine 10 Ocak çalışan gazeteciler günü olarak değiştirilmiştir.

İnsanların çeşitli konulardaki gelişmelerden ve olaylardan haberdar olma arzusu çok eski çağlara uzarın. Gazeteciler bu arzuyu yazılı olarak herkese açık bir şekilde ulaştırır. Gazete matbaanın keşfi ile daha çok kitlelere ulaşmaya başlamıştır. Fransız ihtilalından sonrada ilk defa siyasi gazete çıkarılmıştır. Günümüzde meslek okulları oluşmuş olup ülkemizde de 1991 yılından itibaren iletişim birimleri fakültelerinde öğretim yaparak meslek dünya standartlarında gazetecileri de mezun etmişlerdir.

Gazetecilik, haber malzemesi sayılan enformasyonun toplanmasını, yazılmasını, düzenlenmesini ve dağıtılmasını içeren bir işlemdir. Gazeteci ise erişmek istediği kitle için önemli diye nitelendiği enformasyonun toplayarak haber yapan ve kamu oyunu bilgilendiren kişidir. Haber ise gerçeklere ve verilere dayanarak yapılmalıdır.

Gazeteci; sürekli okuyan, araştıran, kendini devamlı eğiten ve yetiştiren, tazeleyen, yazdığı yazılarda kendisi değil okuyan haz alan, yazı yazarken asla adaletsizlik yapmayan, taraf tutmayan, toplumun huzuru için kendini adayan, dili temiz, kolay anlaşılır ve imla hatalarına fırsat vermeyendir.
Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin Yönetim Kurulu 2016 basın raporuna göre 839 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle hakim karşısına çıktı. 189 gazeteci saldırıya uğradı. 143 gazeteci ise yeni yıla ceza evinde girdi. 14 toplumsan olayda ise yayın yasağı getirildi. Uluslar arası basın meslek örgütlerine göre dünya da hapiste 348 gazeteci bulunuyor. Türkiye de ise 143 ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alıyoruz.
Türkiye’nin 2016 yılında, “Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün, Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında 2015’e göre iki puan daha kaybederek, 180 ülke arasında 151. Sıraya gerilediği vurgulanan açıklamada, “Washington’da ki “ Freedom House” ise yayınladığı raporda, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından “Yarı Özgür” ülke konumundan, “Özgür Olmayan Ülke” konumuna düşürüldüğü açıklandı.
Yerel gazeteci kimliğimle 2017 yılının halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı için çalışan gazetecilerin sadece yaptıkları haberler nedeniyle sözlü ve fiziksel şiddete uğramadığı, hedef gösterilmediği, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir yıl olmasını dilerken çalışan, çalışmayan, özgürlüğü elinden alınana tüm basın camiası adına Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Sevgiyle Kalın!

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.