Dolar 32,2373
Euro 34,9186
Altın 2.424,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 21°C
Az Bulutlu
Sinop
21°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C

Sivas Kongresi’nin 100.Yılında SGC Sivas’taydı

Sinop Gazeteciler Cemiyeti’nin de üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF)‘nin 59’ncu Başkanlar Konseyi Toplantısı Sivas’ta yapıldı.

Sivas Kongresi’nin 100.Yılında SGC Sivas’taydı
25 Eylül 2019 12:57

Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli ve tarihi bir rol oynayan (4 – 11 Eylül 1919) Sivas Kongresi’nin 100. Yıl kutlamaları kapsamında, Sinop Gazeteciler Cemiyeti’nin de üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF)‘nin 59’ncu Başkanlar Konseyi Toplantısı Sivas’ta yapıldı. Toplantıya Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Denetleme Kurulu Üyesi Hikmet Kurada da katıldı.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919’da gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan ve 108 gün boyunca Milli Mücadele’nin merkezi olan Sivas’ta, tarihi kongrenin 100’ncü Yılını kutlama coşkusu, düzenlenen çeşitli törenler ve etkinliklerle sürdürüldü.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı Ulusal Kurtuluş Mücadelesini Amasya’dan sonra, 27 Haziran 1919’da “Güvenilir Kent” olarak gördüğü Sivas’a gelerek sürdürdü. Sivas’ta yapılan toplantıda ülkenin durumu görüşülerek, en kısa zamanda kentte milli bir kongre yapılmasına karar verildi. Daha sonra; 23 Temmuz 1919 – 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında yapılan Erzurum Kongresi’nin ardından Mustafa Kemal Paşa, 2 Eylül 1919’da Erzurum’dan yeniden Sivas’a geldi ve 18 Aralık 1919’a kadar bu kentte kaldı.

Sivas Kongresi’nin 100.Yılında SGC Sivas’taydı

4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14.00’te bugünkü Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi yapıldı. 7 gün süren ve “manda” tartışmalarının da yaşandığı kongre, 11 Eylül 1919’da sonuç bildirgesinin yayımlanmasıyla kapandı. Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı kongreye ev sahipliği yapan Sivas, 108 gün Milli Mücadele’nin merkezi oldu. Kongrede alınan kararlar ise ana hatlarıyla şöyleydi:

– MİLLİ SINIRLARI İÇİNDE VATAN BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR, PARÇALANAMAZ

– MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ

– HER TÜRLÜ YABANCI İŞGAL VE MÜDAHALESİNE KARŞI MİLLET TOP YEKÜN KENDİSİNİ SAVUNACAK VE DİRENECEKTİR.

Böylece; halkın bütününü kapsayan ilk örgütsel faaliyet Sivas’ta gerçekleştirildi ve Sivas Kongresi, şekli ve içeriği itibarıyla adeta milli bir meclis işlevi gördü.

Kongrede yeni seçilen üyelerin katılımıyla yurdun tamamını kapsayan Heyet-i Temsiliye, bütün vatanı temsil eder hale geldi, ulusal örgütlenme tüm vatanı kapsadı. Bu hareket, 9 Eylül 1922’de büyük bir zafere kapı açıp, 29 Ekim 1923’te ise Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandı.

Bu vesileyle; Sivas Kongresi’nin 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamda; Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetimi ile Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili ve TGF Denetleme Kurulu Üyesi Hakan Sezerer ve Yönetim Kurulu üyeleri, Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken ile tüm Sivas halkının desteğiyle, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 59’ncu Başkanlar Konseyi Sivas Toplantısı 65 cemiyet başkanıyla birlikte 138 gazetecinin kalımıyla gerçekleştirildi.

Çeşitli ziyaretler, toplantılar ve panellerle dolu dolu üç gün süren TGF 59. Başkanlar Konseyi Toplantısı hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca özetle şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal yürüyüşünü yad etmek için Başkanlar Konseyi toplantısının kapsamı genişletilerek, Cumhuriyet üniversitesi öğretim görevlisi, Ahmet Necip Aydın tarafından ‘’ Milli Mücadelede Sivas’’ başlıklı bir panel düzenlenmiştir. TGF Başkanlar konseyi olarak böyle bir toplantı ile hem Sivas ilimizin en önemli tarihi gününde yanlarında olduk, hem de toplantılarımızda belirlediğimiz bazı konuları tartışıp, dinamik bir platforma dönüşmesini sağladık” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 59. Başkanlar Konseyi Toplantısında alınan kararlar sonrasında, kamuoyuna duyurulmak üzere hazırlanan sonuç bildirgesinde şu önemli konular dile getirildi:

“TGF Başkanlar konseyinin 59. toplantısı Sivas ilimizde gerçekleşti. 65 cemiyet başkanı ve 138 gazetecinin katılım sağladığı toplantıda, aşağıda ki konuların kamuoyuna duyurulması kararlaştırıldı.

Ülkemizin birlik ve beraberliğini tehdit eden PKK terör örgütünün asker ve polislerimize yönelik hain saldırılarının ardından Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 7 vatandaşımızı bombalı saldırıyla şehit etmesi örgütün alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, terör örgütüne yönelik olarak sürdürülen mücadelenin her zaman yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Hiçbir güç milletimizi bölemeyecek, hainler hak ettikleri cevabı her zaman gerektiği şekilde alacaklardır.

Yerel basın Cumhuriyet tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Her geçen gün girdi fiyatlarına peş peşe gelen zamlar; Basın İlan Kurumu ilan fiyatlarına yansımazken, ilanların yarı yarıya düşmesi Anadolu Basınını büyük bir çıkmazın içine sokmuş bulunmaktadır. Bu da yetmiyormuş gibi, İcra ilanlarının kaldırılmak istenmesi, Maliye Bakanlığı tarafından, “Borcu Yoktur” belgesinin yeniden uygulamaya konulması yerel basının idam fermanını imzalamak anlamına gelmektedir.  2000’in üzerinde bulunan yerel gazete sayısı yarı yarıya düşerken, son altı ay içerisinde kapanan gazete sayısı 50’dir. Hükümet ve ilgili kurumların ivedi olarak kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm üretilmesi beklenmektedir. Gazete kâğıdı başta olmak üzere girdi fiyatlarının sabit kur sistemi ile kontrol altına alınması, böylece dövize endeksli her gün değişen girdi fiyatlarının getirdiği ekonomik dalgalanmanın da önüne geçilmesi beklenmektedir.

Yerel gazetelerimizin en büyük gelir kaynağı resmi ilanların dağıtımını sağlayan Basın İlan Kurumu’nda yapılan yeni düzenleme ile Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüne Rıdvan Duran getirilmiştir. Kendisine yeni görevinde başarılar dilerken Basın İlan Kurumu’nun bundan böyle paydaşları olan yerel gazetelerin en büyük temsilcisi olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’yla görüş alışverişi içinde bulunarak sorunlarımıza çözüm arama gayretlerimize destek olacağına inanıyoruz.

Yaygın basında başlayan ve giderek yerel basına da yansıyan basında etik ve basın meslek ilkelerindeki yozlaşma; Yasa ’sız internet haber portalı sayısının hızla artmasıyla yerel basına da büyük prestij kaybettirmiştir. Durumdan her ortamda ve konuşmalarında şikâyetçi olan yerel yönetimlerin, bu tür sözde yayıncılık yapan internet gazetelerin menfaati haline gelmesinin önü kesilmeli, cezai yaptırımlar uygulanması için yasal düzenlenmeler yapılmalıdır.

İnternet üzerinden radyo ve Televizyon yayıncılığına ilişkin Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmesine karşın, geçmişi daha eski olmasına rağmen İnternet Gazeteciliği resmi bir kimliğe kavuşturulmamıştır. Bu konuda özellikle yerel gazetelerin internet sayfaları başta olmak üzere, sayıları giderek artan internet üzerinden haberciliğe bir sınır getirilmesini, yasal düzenlemelerin yapılması beklenmektedir.

Mesleki sorunlarımız dağ gibi büyürken, hemen her alanda, kamuoyunun sorunlarının çözümünde tarihin her dönemince öncü ve örnek olan gazeteciler maalesef bugünlerde kendi sorunlarının çözümüne çare bulamamaktadırlar. Gazetecilerin çalışma koşulları giderek kötüleşmekte, İşsizlik artmaktadır. Bugüne kadar 10 bini aşan işsiz gazeteci sayısına her gün yenileri eklenmektedir. Sorunların aşılmaması durumunda işsizlik sayısı korkunç rakamlara ulaşacaktır.

Cumhurbaşkanlığı iletişim dairesi başkanlığınca basın mensuplarına verilen basın kartları ile ilgili büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. Sürekli basın kartı sahibi meslektaşlarımızın belli bir bölümüne gerekçe göstermeksizin kartları yenilenmemektedir. İlk defa basın kartı alacak meslektaşlarımızın müracaatları bekletilmekte, oluşturulan basın kartları komisyonunun bir türlü toplanamaması nedeniyle büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. Ayrıca gazete değişikliği yapan meslektaşlarımızın kart yenilemeleri de 2 yıldır yapılamamaktadır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı’ndan, basın kartları ile ilgili sorunların acilen çözüme kavuşturmaları beklenmektedir.

Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü Anayasal teminat altındadır. Ancak bu teminat zaman zaman unutulmaktadır.  Biz gerçek gazeteciler olarak; bu hakkın gazetecilik kisvesi altında yasalara aykırı hareket edilmesine ve terörizmin desteklenmesine yönelik kullanılmasına şiddetle karşıyız.  Ancak gazetecinin hak ve özgürlüklerine engelleme getirilmesine de karşıyız. İfade ve basın özgürlüğü demokrasiyi güçlendirir, bu özgürlüğün her yerde korunması gerekir. Gazetecileri mesleklerini icra ettikleri için suçlamak, bu evrensel prensibe aykırıdır.

Kamuoyuna ve ilgililere saygı ile duyurulur.”

Sivas Kongresi’nin 100.Yılında SGC Sivas’taydı 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.