Dolar 32,5533
Euro 34,8856
Altın 2.426,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 24°C
Az Bulutlu
Sinop
24°C
Az Bulutlu
Per 18°C
Cum 16°C
Cts 17°C
Paz 18°C

Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden Aday

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sinop’ta faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.

Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden Aday
29 Mayıs 2019 12:32

 Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sinop’ta faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. Temmuz ayı içerisinde görev süresi dolacak olan Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, bugüne kadar hayata geçirdiği projeleri anlatarak, “Yarım kalan projeler için Sinop Üniversitesinin dört yılına daha talibim” dedi.

Rektör Nihat Dalgın, 4 Yıllık Karnesini Açıkladı

Göreve geldiğinde açıkladığı 2015-2019 Eylem Planını adım adım hayata geçiren Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, dört yıllık süre zarfında hayata geçirdiği projeleri ve çalışmaları basın mensuplarıyla paylaştı.

Göreve başladığında ilk amacının Sinop Üniversitesinin Sinop iline ve bölgesine katma değer üreten bir kurum haline gelmesini sağlamak olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, bu süreçte Sinop’un Eğitim, Kültür ve Turizm şehri olarak tanınması için Üniversite olarak azami katkıda bulunduklarını ifade etti.

Fiziki Altyapı Hedeflerinin Önemli Bölümü Gerçekleşti

Konuşmasında 2015-2019 Eylem Planı içerisinde yer alan fiziki altyapı hedeflerinin büyük bölümünü gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Sinop Üniversitesi kampüsümüz hızlıca tamamlanıyor. Bu yıl ilk kez mezuniyet törenimizi kampüs alanımızda bulunan spor kompleksimizde yapacağız. Öğrenci yaşam merkezimizi de yeni eğitim-öğretim döneminde öğrencilerimizin hizmetine açmayı hedefliyoruz” dedi.

Rektör tamamlanan fiziki altyapı hedeflerini şöyle sıraladı;

“Bu dört yıllık süre zarfı içinde hedeflediğimiz gibi İlahiyat Fakültesi binamızı tamamlayarak Kasım 2016’da öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Güzel Sanatlar Fakültemizi de hizmete açtık.

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizi kent merkezinde bizlere tahsis edilen binada Mart 2016’da şehrimizdeki kadınlarımızın hizmetine sunduk.

Ayancık Meslek Yüksekokulu binamızı Ağustos 2017’de Meslek Yüksekokulu binamızı da Eylül 2018’de hizmete açtık.”

 “10 Yeni ve Modern Laboratuvar Öğrencilerin Hizmetine Açıldı”

Sinop Üniversitesinin Bilim ve teknoloji üretmek ve nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaçladığını belirten Nihat Dalgın, bu anlamda son dört yıl içinde 6 Teknik Laboratuvar, 4 Bilgisayar laboratuvarını öğrencilerin hizmetine sunduklarını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın ayrıca Üniversitenin birimlerindeki kütüphanelere 12 bin 600 yeni kitabın kazandırıldığını ifade etti.

Sinop Üniversitesine 2 Yeni Yüksekokul Kazandırıldı

Sinop Üniversitesinin sürekli gelişime açık bir kurum olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nihat Dalgın, 2015-2019 Eylem Planında hedeflendiği gibi Sinop Üniversitesine 2 yeni yüksekokulun kazandırıldığını belirterek, bunlardan Durağan Meslek Yüksekokulunun Kasım 2018’de hizmete açıldığını ve şuan 100 öğrenciye hizmet verdiğini belirtti.

Rektör Nihat Dalgın, Türkeli Meslek Yüksekokulunun da 2019-2020 Akademik Yılında öğrencilere kapılarını açacağını ifade etti.

Yeni Program Açmada Hedeflediğimiz Sayının 5 Kat Fazlasına Ulaşıldı

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, Enstitü, Lisans ve Önlisansta 19 yeni program açmayı hedeflediklerini belirterek, bu sayının 4 yılda 63’e ulaştığını belirtti.

Bu rakamdan 25’inin Önlisans, 31’inin Lisans ve 7’sinin de Yüksek lisans programı olduğunu belirten Rektör Nihat Dalgın, “Bu rakamlar göz önüne alındığında Üniversitemizin akademik gelişimi, hedeflediğimiz sayının üzerinde gerçekleşti” dedi.

7 Yeni Yükseklisans Programı Açıldı

Lisans Eğitimin yanı sıra Yükseklisans programlarına da büyük önem verdiklerini belirten Rektör Nihat Dalgın, “Lisansüstü program sayılarının artması birçok bakımdan önemlidir. Dünya artık lisans öğreniminden lisansüstü; yüksek Lisans, doktora öğrenimine geçiyor. Biz de bu alan içerisinde yer alabilmemiz için bu tür programlara ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda son dört yıl içinde Sosyal Bilimler Enstitümüze bağlı 6 yeni programda, Fen Bilimleri Enstitümüze bağlı ise 1 yeni yüksek lisans eğitimi başlattık.” dedi.

“En Çok Tercih Edilen Bölümleri Bünyemize Kazandırdık”

Prof. Dr. Nihat Dalgın ayrıca YÖK Atlas, 2018 verilerine göre Türkiye’de öğrencilerin en çok tercih ettiği ve ilgi gösterdiği bölüm ve programların Sinop Üniversitesinde bulunduğunu belirterek, “YÖK Atlas’ın yayımladığı ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 30 programdan 13 lisans, 15 önlisans programı Üniversitemiz bünyesinde bulunuyor” diye konuştu.

Rektör Nihat Dalgın, Akademik faaliyet ve Bilim üretme konularına da büyük önem verdiklerini belirterek, dört yıl içinde döner sermayedeki BAP payını %5’den %15’e yükselttiklerini belirtti.

Ayrıca dört yıllık süre içerisinde her yıl iki sempozyum, iki çalıştay ve bir çok bilimsel etkinliğe Rektörlük olarak ev sahipliği yaptıklarını belirten Nihat Dalgın, yapılan her bilimsel toplantının kitaplaştırılarak bilim dünyasına kazandırıldığını ifade etti.

2019-2020 Akademik Yılında Hedef 13 Bin 500 Öğrenci

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, 2015 yıllarında 5 Bin bandında olan öğrenci sayısının şuan itibarıyla 10 Bin 658’ye ulaştığını belirterek, bu sayının 2019-2020 Akademik yılında açılan yeni programlarla birlikte 13 Bin 500’e ulaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Üniversite Kalite Yönetim Sistemine Odaklandı

Sinop Üniversitesinin tüm birimleriyle birlikte kalite yönetim sistemine odaklandığını belirten Nihat Dalgın, “Araştırma ve Eğitim kalitemizi daha üst seviyelere taşımanın yanında kaliteyi sürdürülebilir hale getirmek için yoğun bir mesai harcadık. Kalite Yönetim Birimimiz ile Akademik ve İdari Personelimizin özverili çalışmaları sonucunda kısa sürede büyük bir yol kat ettik. Bu sebeple sürece katkı sağlayan siz değerli mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Sanayi-Üniversite İşbirliğini Güçlendirdik

Rektör dört yıllık süre boyunca Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirmeye yönelik adımlar attıklarını belirterek, “Bu kapsamda 207 akademisyenimizin uzmanlık alanlarının yer aldığı ve kendileriyle doğrudan iletişim imkânı sağlayacak olan Sinop Üniversitesi Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) “Akademik Personel Uzmanlık Alanları Kataloğunun” dağıtımı gerçekleştirildi” diye konuştu.

Sinop Üniversitesi Zirveye Yerleşti

Sinop Üniversitesinin son dört yıldaki akademik başarısını da basın mensuplarıyla paylaşan Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Öğretim elemanı başına düşen uluslararası indeksli yayın sayısı verilerine göre; 2006-2008 yılları arasında kurulan 41 üniversite arasında ve Karadeniz Bölgesinde 1. olduk. Genel sıralamada ise birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak, 124 Devlet Üniversitesi arasında 6. sıraya yerleştik. Üniversitemiz, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan üniversiteler arasında da 2018 yılındaki kararlı çalışmaları sonucu 1. sıraya yükseldi” dedi

“Amacımız Sinop Üniversitesini Öğrencilerin En Fazla Tercih Ettiği İlk Beş Üniversite Arasına Çıkartmak”

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, konuşmasının sonunda Sinop Üniversitesinin 2019-2023 dönemindeki hedeflerini de şu şekilde sıraladı;

1) Tüm birimlerimiz için ISO 9001 Kalite Belgesi almak

2) Asgari 10 programı akredite etmek

3) Üniversite olarak bir ya da iki alanda ihtisaslaşmak

4) Merkez Kampüste kısmen de olsa güneş enerjisine geçmek

5) Kültür balığı üretmek ve balıklarda araştırma yapmak üzere denizde belli miktarda kafes oluşturmak

6) Sağlık Yüksekokulunu Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürmek ve Beslenme ve Diyetik/Sosyal Hizmet/Çocuk Gelişimi programlarına da öğrenci almak

7) Uygulamalı Bilimler ve Yabancı Diller Yüksekokulunu aktif hale getirerek öğrenci almak

8) Ayancık MYO ‘da İç Mekan Tasarımı ve Dış Ticaret adında iki yeni program daha açmak.

9) Boyabat MYO’da sağlık alanında üç; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde iki olmak üzere beş yeni program daha açmak

10) Öğrenci sayımızı 17500’e çıkartmak. (Sinop Merkezde 11.000; Ayancık 1500; Boyabat 2500-3000; Gerze 1500; Durağan 200-300; Türkeli 200-300)

11) Şartlar oluştuğunda Erfelek’te MYO açılmasını sağlamak

12) Sinop Merkez Kampüs inşaatını büyük oranda bitirmek

13) Boyabat Yerleşkesinde mini bir yaşam merkezi inşa etmek.

14) Sertifika programlarına (Sinop Merkez ve ilçelerimizde) ağırlık vererek hem öğrencilerimizi daha donanımlı yetiştirmek hem de Sinop halkının farklı alanlarda yetkinlik kazanmasını sağlamak

15) Sinop’un tanınması ve sosyo-kültürel olarak gelişmesinde başat rol oynamak, bu maksatla azami katkıyı sağlamak

16) Sinop’taki orta öğretim gençliği ve Sinop halkı ile daha fazla bütünleşmek

17) Kampüsteki Yaşam Merkezinin Sinop halkı için de farklı sosyal, kültürel aktiviteler için kullanımını sağlamak

18) Üniversitemizdeki akademik başarıyı daha da yukarılara çıkarmak

19) Lisansüstü Eğitim Öğretime yoğunluk vererek  yeni Master/Doktora programları açmak

20) Üniversitemizin bölgesindeki diğer kurum ve kuruluşlarla olan diyalogunu/iş birliğini artırmak; Üniversite Sanayii işbirliğini en üst düzeye çıkartmak

21) Üniversitemizin Uluslararası alanda tanınırlığını artırmak için ciddi sayılabilecek adımlar atmak. Bu bağlamda Gelen/Giden Öğrenci ve hoca sayısını artırmak. Yurt dışındaki üniversitelerle ortak çalışma/ proje yapma çeşitliliğini artırmak

22) Üniversitemizdeki Eğitim Öğretimin kalitesini artırarak mezunlarımızın aranan eleman olmasını sağlamak

23) Sinop Üniversitesini öğrencilerin en fazla tercih ettiği  ilk beş üniversite arasına çıkartmak.

Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden Aday Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden AdaySinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden Aday Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden AdaySinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden Aday Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden AdaySinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden Aday Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın Yeniden Aday

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.