Dolar 32,5037
Euro 34,9244
Altın 2.410,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop °C
Sinop
°C
°C
°C
°C
°C

Bugün Sağlıklısın Peki Yarın?

13 Haziran 2023 17:05

Her şeyi zorlaştırmak adına çok şey yapıyoruz.

Annesi görme engelli olan bir evlat olarak bu haftada engelliler üzerine yazmak istedim. Engellilerimiz üzülmesinler, utanmasınlar, kendilerini dışlamasınlar. Yaşamları kendilerinin tercihi değildir.

Yaşadıkları zorlukları yaşamak, maruz kaldıkları tavırlara, onların dünyaları hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak, onları tanımak, bilmek, keşfetmek, yaşamayan sevgileri yaşamak engellilerimizin en insanı haklarıdır.

Ülkemizde Engellilerimizin yaşadıkları zorlukların aşılması için Toplumsal Katılım çağrısı yapmalıyız. Engellilerimizin Fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimlerinin toplum için sağlanması, yarınlarının güvenceye alınması, ülkemizin gelişmişlik göstergesi olacaktır.

Kamu yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, engellilerimiz için sorunlarını gidermek, engelliler konusunda toplumsal bilinç ve duyarlılık sağlamak ailelerin yanlarında olmak yaşam sürecindeki problemlerini giderilmesi olacaktır.

Engelliler yardıma muhtaç, acınacak kişilerdir düşüncesini yıkıp onlara temel insan haklarına sahip bireyler olduğunu görmek gerekmektedir.

Yine engellilerin toplumda beklentileri bilinmektedir. Önce bakışlarındaki hataları düzeltmek engellilerin ÖTEKİ olmadığını anlatmaktan geçmektedir.

Bilmemiz gereken farklılıktır. Bu farklılığın sebebi özel ihtiyaçlarıdır. Engellilerin sorunu yaşayan kişiye değil, ailesini, yakın çevresini, sosyal, psikolojik ve ekonomik olarak etkileyen bir sorundur.

Herkesin bir engelli adayı olduğunu, engellimize sahip çıkmanın önemini bilmemiz gerekmektedir. Aile toplum konu yapması gerekeni engellinin bilgilenmesi, kendine güven duyması ve sosyal hayata karışması için herkesin üzerine düşeni yapmalıdır.

Nüfuzumuzun %12.99’u engelliler oluşturmakta olup 8.5 milyon engellimiz olduğunu biliyor muyuz? Bunların  %34,1’i okur yazar değil. %14’ü sadece okur-yazar %35’i ise ilkokul mezunudur. 7 milyon engellimiz okur yazar değil. Yine %78’i iş gücüne dahil değil. %50 sinin sosyal güvenliği bulunmuyor.

Engellilerimizin, Eğitim istihdam, sosyal yaşamlarının nasıl durumda olduğunu biliyoruz. Çağdaşlığın ölçülerinden biride yaşadığı ülkesinde eşit hak ve olanaklardan yararlanmaktadır.

Engellilerimizin büyük çoğunluğu sokağa çıkmamakta çalışamadığı buna bağlı olarak öğretemediğini bilmekteyiz. Engellilerimizin ilgili eğitimi alırda sosyal hayata atarsak görevimizi yapmanın mutluluk ve gururunu da y6aşarız.

Yerel yönetimlere de büyük görevler düşmektedir. Engellilere yönelik sosyal mesleki rehabilitasyon hizmetleri verilmelidir. Yol kaldırım yaya geçiti sosyal ve kültürel alt yapı oluşturulmalıdır.

Engelliler İdaresi Başkanlığı kuruluş amacı engellilere yönelik hizmetlerin düzenli etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini temin etmek için ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlar arası işbirliği koordinasyonu sağlamak engelliler ilgili ulusal politikanın oluşmasına yardımcı olmak, engellilerin problemlerini tespit etmek ve bunlara çözüm yollarını açtırmaktır. İsteğimiz görevinin yapılmasıdır.

Her şeyi zorlaştırmak adına çok şey yapıyoruz. Hiç olmasa özürlü yerine engelli sözcüğünü yumuşatma adına kullanalım.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.