SON DAKİKA

Adaletin Kalktığı Yerde Zulüm Oturur

Bir devletin yönetiminde Adalet oldukça önemlidir.

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 19:47 'de eklendi.

Bir devletin yönetiminde Adalet oldukça önemlidir. Bu nedenle devlet yönetiminde söz sahibi kişilerin adaletli olması önemli ve gereklidir. Eğer bir toplumda adalet yer almıyorsa huzursuzluk vardır. İnsanlar mutlu değildir ve devlete karşı güven duymazlar. Güven duygusu olmayan toplumlarda huzur hakim olamaz ve gelişmiş bir toplum ortaya çıkamaz.

Bir milletin sahip olabileceği en kutsal değer sahip oldukları Adalet sistemidir. O ülkede yaşayan insanlar haklarını bu sayede korur ve savunurlar. Bir ülkenin ülke olabilmesi halkın hak ve özgürlüklerini savunabilmesi için  gereklidir.

İnsanlar arasındaki ADALET, eşitlik ancak yasalarla olur. Toplumun her kesimini ilgilendiren bu yasalar herkes için geçerlidir. Toplumun tamamının güvenliğini ve eşitliğini sağlar. Adaletin olması için yasaların doğru şekilde işlenmesi gerekir. Adalet isteyenler yasalara güvenmeli ve yasaları uygulayan kişilere onun dışında adalet sağlanamaz. Torbalıkla sağlanan adalette adalet değildir.

Oysa Anayasal Demokrasidir, tüm birey hak ve özgürlüklerinin korunması için gerekli özeni gösteren vatandaşların arasında hiçbir ayırım yapmayan ve hiçbir kesime ayrıcalık tanımayan tüm devlet organlarının hukuk devleti ilkesine uygun olarak faliyet gösterdiği rejimdir.

2017 Türkiye’sine baktığımızda utanç verici bir tabloyla karşı karşıyayız. Türkiye’de ADALET çökmüştür. Türkiye’de yargı bağımsızlığı kalmamıştır. Yargı adaletten yoksun, adalet dağıtan değil, zulüm dağıtan bir yargı. Son yıllarda adalet değil zulüm ve adaletsizlik dağıtılmaktadır. Bu ülkede çoğunluk “Yargı Bağımsızdır”  ve “Türk Adaletine güveniyoruz” demiyorlar yollarda adalet arıyorlar.

Adaletin çöktüğü ülkede her şey çökmüştür. Köprüler, karayolları, tüneller, gökdelenler kanal İstanbul yapsanız adalet yoksa ülke bitmiştir. Gazeteciler, üniversite öğretim üyeleri, yazarlar özgürlüklerinden, işlerinden oluyorlarsa, ciddi gayri ciddi ayırım yapılmaksızın ihbarlar değerlendiriliyorsa Hiç mi vicdanları sızlatmıyor? Türkiye Askeri dönemlerde ve bu dönem de dibe vurmuştur. Şu bilinmelidir  Mirabeau’nun söylemi gibi “Adalet topaldır, ağır yürür fakat gideceği yere er geç varır.”

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.