Zingal Belgeseli 17 Eylül’de Gösterimde

Yönetmenliğini Ayancıklı İzzet Arslan’ın yaptığı “Zingal, Son Kuşak” belgeseli Ayancık’ta gösterime çıkacak.

A+
A-
13 Eylül 2019 20:18
ABONE OL

Yönetmenliğini Ayancıklı İzzet Arslan’ın yaptığı “Zingal, Son Kuşak” belgeseli Ayancık’ta gösterime çıkacak.

3 film festivalinde finalist olan Zingal Son Kışak belgeseli, 1929 yılında ilçemiz Ayancık’ta faaliyete geçen Zingal şirketi anlatılıyor. Belgesel 17 Eylül Salı günü Saat 19.00’da AKM’de gösterime sunulacak.

Zingal Belgeseli 17 Eylül'de Gösterimde

Zingal Son Kuşak Filmi Özeti

Zingal A. Ş. Türkiye’nin ilk yabancı sermayeli şirketlerinden biri olarak 1929’da Sinop’un Ayancık ilçesinde faaliyete geçmiş; Belçika, Almanya, Fransa, Polonya, Macaristan olmak üzere birçok Avrupa ülkesi bu fabrikanın faaliyetinde rol oynamıştır.

Kurulduğu dönem Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 2. büyük kereste fabrikası olma özelliğine sahip olan Fabrika, 1945 yılında kamusallaştırılıp, Ayancık Devlet Kereste Fabrikası olarak faaliyetine devam etmiş, 1994 yılında özelleştirme trendine girmiş, 2006 yılında kapanan fabrika, en son 2011 yılında makinaların hurdacıya satılmasıyla serüvenini noktalamıştır.

Zingal şirketi ile başlayan süreç ile birlikte devasa bir fabrika olan Ayancık Devlet Kereste Fabrikası, bir kentin kültürünü nasıl etkilediğini, yaşayarak gören neslin son kuşağı tarafından anlatılıyor.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: İzinsiz işlem!