Dolar 32,9637
Euro 35,3742
Altın 2.474,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 26°C
Hafif Yağmurlu
Sinop
26°C
Hafif Yağmurlu
Çar 25°C
Per 26°C
Cum 26°C
Cts 26°C

Yusuf Kemal Tengirşenk

17 Ocak 2013 22:23

Volkan Atılgan

"Sinop Tarihi ile Buluşuyor Projesi " kapsamında ; Sinop-Boyabat doğumlu (1878-1969), Atatürk dönemi Cumhuriyetimizin Adalet ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulunmuş, 1921 yılında Moskova Anlaşmasını imzayanlar arasında bulunan, ilimizin yetiştirdiği önemli şahsiyetler arasında yer alan YUSUF KEMAL TENGİRŞENK anısına 17 Ocak 2013 günü bir konferans düzenlendi.

Konferansa ev sahipliğini İlimizin Cumhuriyet tarihi boyunca gördüğü En Entellektüel ve iç huzuru yüzüne yansıyan; Sinop için çok büyük bir şans olduğunu düşündüğüm Sinop Valisi Sayın Dr. Ahmet Cengiz Yaptılar.Bilmeyen hemşerilerimiz için anımsatmam gerekirse;Tarih doktoralı olan sayın Valimiz;Bizleri Ayancık'ta Düzenlemiş olduğumuz ve ardından İstanbullu sanat severlerle buluşturduğumuz ve şimdiler de İzmir de kamuoyunun  beğenisine sunduğumuz ''Tarabalar Bir AYANCIK Belgeseli''Adlı Fotoğraf ve Bellek sergimizde yalnız bırakmamışlar ve onurlandırmışlardır.Kendilerine Ayancık Kamuoyu önünde bir kez daha teşekkür etmek büyük bir gurur.

Memleketimizin yetiştirdiği müstesnai insanlarından Merhum Yusuf Kemal Tengirşenk'i  gelin hep beraber daha yakından tanıyalım..

Yusuf Kemal Tengirşenk (ismi bazı kaynaklarda Tengirşek şeklinde geçer) (1878, Boyabat, Sinop – 15 Nisan 1969, Ankara) Osmanlı Meclisi Mebusan'ında ve TBMM'nin ilk dönemlerinde milletvekilliği, ayrıca farklı hükümetlerde İktisat, Hariciye ve Adliye Vekilliği görevleri yürütmüş, yüzyıla yaklaşan ömrünün son 40 yılını akademisyen olarak sürdürmüş bir siyasetçidir.

1878'de Boyabat'a bağlı Çampaşasakızı köyü'nde doğmuştur. Kadı naibi Hasan Raci Efendinin oğludur. Önce Kuleli İdadisine girmiş, sağlık nedenleri ile Askeri Tıbbiye'ye geçmiş, burada öğrenimine devam ederken rejime muhalif bazı arkadaşlarını ele vermediği için hapsedilmiş, Fizan'a sürülmek üzere iken sakatlığı ve bazı girişimler üzerine çürüğe ayrılmıştır. Bir süre memleketinde kaldıktan sonra tekrar İstanbul'a gelerek Hukuk Mektebi'ne girmiştir. 1904'de mezun olmuş, daha sonra Paris Hukuk Fakültesi Siyasi ve İktisadi Bilimler Bölümü'nde doktorasını vermiştir.

1898'de Boyabat Mal Müdürü Refikliğine tayin edilmiş, 1899 da istifa etmiştir. Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1904'de avukatlığa başlamış, aynı zamanda fakültede Ceza Hukuku muallim muavinliğine, daha sonra da muallimliğe (eğitmenliğe) tayin edilmiştir. 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı ile Kastamonu mebusluğuna seçilmiş, ancak kısa bir süre sonra, 7 Kasım 1908'de istifa etmiştir. 1908-1909 yılları arası İstanbul Barosu başkanlığında, 30 Eylül 1909 – 31 Ağustos 1914 tarihler arasında Avrupa'da Talebe Müfettişliğinde bulunmuştur. 1 Haziran 1915'de Umumi Müfettişliğe, 23 Kasım 1915 de Adliye Nezareti Müsteşarlığına tayin edilmiştir.

I. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle tekrar Kastamonu Mebusu olmuş, İstanbul'un işgal edilmesi üzerine Ankara'ya gelerek Büyük Millet Meclisine katılmıştır. Hariciye Vekili Bekir Sami Bey ile birlikte murahhas(delege) olarak Moskova'ya gitmiş ve daha sonra ikinci bir defa, Heyeti Murahhas Reisi sıfatıyla, Moskova'ya giderek Ali Fuat Paşa ve Dr. Rıza Nur ile birlikte TBMM hükümeti adına 16 Mart 1921'de Moskova Antlaşmasını imzalamıştır. 30 Mart 1920'de Adliye Vekili, 15 Mayıs 1921'de Hariciye Vekili seçilmiştir. 2 Ekim 1922'de vekillik görevinden istifa etmiş, 1923'de Londra Temsilciliği'ne tayin olmuş, ancak bilahare sefirlik ile milletvekilliğinin bir arada yapılamayacağına dair alınan karar üzerine milletvekilliğini tercih etmiştir. 1930'da ikinci defa Adliye Vekilliğine tayin edilmiş, 1933'de istifa etmiştir.

Siyaseti bıraktıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Ekonomi Profesörü olmuş, bu görevden emekli olmuştur.1961'de 27 Mayıs Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Temsilciliği (6 Ocak 1961 – 25 Ekim 1961) yapmıştır. 1969 yılında ölmüştür.


Yusuf Kemal Tengirşenk

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.