Dolar 28,9846
Euro 31,2142
Altın 1.864,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 14°C
Az Bulutlu
Sinop
14°C
Az Bulutlu
Pts 13°C
Sal 14°C
Çar 15°C
Per 15°C

Türkiye İthal Ürünleri Azaltıyor! Lens Maddesini Üretmeye Başladık

İthal ürünlere olan bağımlılığını azaltmak isteyen Türkiye, yeni bir atakta bulundu. Bundan sonra ülkemizde lens hammaddesi üretilecek.

Türkiye İthal Ürünleri Azaltıyor! Lens Maddesini Üretmeye Başladık
3 Şubat 2016 22:42

İthal ürünlere olan bağımlılığını azaltmak isteyen Türkiye, yeni bir atakta bulundu. Bundan sonra ülkemizde lens hammaddesi üretilecek.

Türkiye’de, imalat endüstrisinin ithal hammadde bağımlılığının azalması ve bu sayede katma değeri daha yüksek ürün üretilmesi için sektör-kamu-üniversite işbirlikleri kuruluyor.

Yapılan ortak çalışmalardan elde edilen olumlu sonuçlar ile ihracat gelirlerinin artması, yüksek cari açığın azaltılması hedefleniyor. Ortak çalışma ile teknolojik ürün hammaddesi üretebilen örnek şirketlerden biri ise VSY Biotechnology.

VSY Biotechnology; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı Ar-Ge Merkezi’nde, TÜBİTAK desteğiyle göz içi lens hammaddesini üretmeyi başardı. Firma, hem Türkiye’den hem de yurt dışından üniversiteler ile gerçekleştirdiği test sonucunda bu materyalin üstün kalitesini kanıtladı. Bu yeni formülü ile hem Amerika Birleşik Devletlerinden hem de Türkiye’den patent aldı. Amerika’da “Oftalmik Amaçlı Yüksek Refraktif Indeksli Polimerler (High Refractive Index Polymers)” uluslararası patentinin sahibi oldu.

DÜNYADA İLK VE TEK ÖZELLİKLERE SAHİP

VSY Biotechnology tarafından geliştirilerek üretilen hammadde materyali, Enova markalı yeni göz içi lenslerin imalatında kullanılıyor. Materyal hidrofobik yapıda olup glistening-free (parlama yapmayan) özelliğe sahip olan dünyadaki ilk ve tek göz içi lensin üretilmesine olanak sağlıyor.

Materyalin Camsı Geçiş Sıcaklık Değeri’nin (Tg) yüksek olması, yapısı itibariyle göz ameliyatlarında kolay kullanım imkânı, yine dünyada ilk olan tek kullanımlık kalıplama teknolojisi ile üretiminin sağlanması önemli özellikleri arasında.

ROBOTİK KALIPLAMA MEKANİZMASI DEVREDE

Yeni hammadde materyali ile üretilen Enova Lensler, robot sistemi ile el değmeden tek kullanımlık plastik kalıplama yöntemi ile üretiliyor. Lensler, yüksek optik kaliteye ve düşük üretim maliyetine sahip.

Enova göz içi lenslerinin refraktif indeksinin yüksekliği sayesinde lensler benzer standartlara göre daha ince üretilebiliyor ve daha dar alandan (1,8 mm) göz içine yerleştirilebiliyor, ameliyat sonrası hızla iyileşme sağlanabiliyor.

KAMU VE ÜNİVERSİTELERLE YAPILAN İŞBİRLİKLERİ

VSY Biotechnology, Fransa ve Almanya’daki Akredite Test Merkezleri’nde biyouyumluluk, fizikokimyasal, optik ve mekanik testler, göz içi lensleri üzerinde ekstraksiyon testleri, projen testleri gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye’deki üniversiteler ve üniversite hastaneleri ile göz içi lenslerinin hidrofobik özelliğinin belirlenmesinde yüzey kontak açısı testleri, stabilite testleri sürecinde biyouyumluluk testleri ve diğer klinik çalışmalarda bulunuldu. TÜBİTAK ile Ar-Ge projeleri kapsamındaki çalışmalar sonucunda; kavram geliştirme, teknoloji yönetimi konularında bilgi birikimi sağlandı.

VSY BIOTECHNOLOGY CEO’SU DR. ERCAN VARLIBAŞ:

“BİYOTEKNOLOJİ BİLİM DALI DAHA DA GELİŞECEK”

VSY Biotechnology CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Projemiz ülkemizde öncelikli alanlardan biri olan biyoteknoloji bilim dalına yönelik ar-ge ve inovasyon faaliyetlerine katkı sağlayacak. Geliştirilen Enova lensleri ile Glistening-free, düşük Tg’li, ileri teknoloji hidrofobik lens ihtiyacı olan hastaları memnun edeceğiz. Ön yüklü göz içi lensi yerleştirme sistemi sayesinde de doktorlar operasyonlarını daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilecek. Katma değeri yüksek olan bu üründen elde edeceğimiz ticari kazanımları diğer ar-ge projelerinde kullanarak ürün çeşitliliğimizi artıracağız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.