Tatilciler Sıcak Havalarda Ayancık İnaltı Mağarası’nı Tercih Ediyor

Ülke genelinde yaz sıcaklarından bunalan ve serinlemek isteyenleri deniz turizminin yanı sıra mağaralar da cezbediyor. Sinop’ta bu mağaraların başında ise Ayancık İnaltı Mağarası geliyor.

A+
A-
23 Temmuz 2022 20:45
ABONE OL

Sıcak havaların etkisini arttırması nedeniyle tatilciler Akdeniz yerine daha serin olan Karadeniz’i tercih ediyor. 2000’li yılların başlarında keşfedilen ve Türkiye’nin en büyük ilk 10 mağarası arasında yer alan Ayancık İnaltı Mağarası, turist akınına uğruyor.

Çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirlenen ve 3.5 kilometresine kadar gidilebilen İnaltı Mağarası’ndaki oldukça serin hava ve ilginç oluşumlar ziyaretçileri adeta büyülüyor. Binlerce yıldır sadece yöre halkı tarafından bilinen doğa harikası mağara, geçtiğimiz yıllarda bölgeye giden yetkililer tarafından keşfedilmişti.

Oldukça farklı bir hava sirkülasyonu olan mağaranın, özellikle solunum yolları rahatsızlıkları olan hastalara iyi geldiği belirten yetkililer, Sinop’a gelen herkesin doğa harikası mağarayı gezmesi gerektiğini belirterek, “Küresel ısınma konusunun sık sık gündeme geldiği son günlerde, Akdeniz ve Ege yerine Karadeniz’i tercih eden tatilcilerimiz bu tür serin mekanlara koşuyor. Bu işten en karlı bölgemiz insanı çıktı” diyor.

Bu arada her yıl çok sayıda turisti ağırlayan mağaranın çok yakınında, yine doğa harikası Akgöl bulunuyor. Endemik bitki örtüsünün birçok türünü bulmanın mümkün olduğu bölge, ayrıca oksijen deposu.

Tatilciler Sıcak Havalarda Ayancık İnaltı Mağarası'nı Tercih Ediyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.