Sinop’un Türkeli ve Dikmen İlçelerinde Tescillenmiş Ürün Bulunmuyor

Sinop’un Türkeli ve Dikmen ilçelerinde tescillenmiş hiçbir ürünün bulunmaması SİAD’un raporlarında ortaya çıktı. Ayancık’ta ise göynek yakası ve keten bezi tescillenmiş durumda.

A+
A-
31 Aralık 2018 15:20
ABONE OL

Sinop’un Türkeli ve Dikmen ilçelerinde tescillenmiş hiçbir ürünün bulunmaması SİAD’un raporlarında ortaya çıktı.

SİAD (Sinoplu İşadamları Derneği) tarafından yapılan ve üyelerine dağıtılan ‘Yapılabilir Faaliyet Sunumu’ raporunda coğrafi işaret ile ilgili çalışamların yapılması adlı 1. bölümde yer alan “Tescil Çalışmaları yapılan geleneksel ürünler” arasında içinde Durağan’ın bulunduğu Türkeli ve Dikmen ilçelerine ait tescillenmiş hiç bir ürünün bulunmaması dikkat çekti.

AYANCIK KETENİ ve GÖYNEK YAKASI

Sinop merkezde Sinop Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Sinop Nokulu, Ayancık Halk Eğitim tarafından Ayancık Göynek Yakası, Ayancık Keten bezi, Boyabat Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından Boyabat Gazidere Domatesi, Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Boyabat Sırık Kebabı, Boyabat Belediyesi tarafından Boyabat Çemberi, Gerze Belediyesi tarafından Gerze Düğün helvası, Erfelek’te Don pekmezi, Erfelek Kestanesi, Erfelek Kestane balı, Fırıncık Armudu Pekmezi yer alırken Saraydüzü belediyesi tarafından da Saraydüzü incir uyuşturmasının tescillendiği belirtiliyor.

Yüzölçümü bakımından Sinop’un en büyük ilçesi olan Durağan’ın tescilli bir ürünün bulunmaması dikkat çekerken, Durağan şirketlerinin ve sanayi esnafının kayıtlı bulunduğu Boyabat Ticaret Odası ve Durağan Belediyesi dahil kamu kurumlarının Durağan’a ait tescillenecek bir ürün çalışması yapmaması dikkat çekti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: İzinsiz işlem!