Dolar 30,9911
Euro 33,5930
Altın 2.017,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 11°C
Parçalı Bulutlu
Sinop
11°C
Parçalı Bulutlu
Cum 12°C
Cts 11°C
Paz 10°C
Pts 12°C

Obezite ameliyatları kalp hastalığı risklerini azaltır

Obezite ameliyatları kalp hastalığı riskini çok daha kolay bir şekilde azaltıyor.

Obezite ameliyatları kalp hastalığı risklerini azaltır
25 Ocak 2016 22:02

Obezite ameliyatları kalp hastalığı riskini çok daha kolay bir şekilde azaltıyor.

“PLOS Medicine” isimli tıp dergisinde geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir araştırmaya göre; İngiltere’de yaşayan ve ileri derecede obez olan binlerce kişi, bu cerrahi sayesinde sağlıklı bir yaşama merhaba demiş durumda.

Araştırmada, Londra’dan 3 bin 882 obezite hastasına ait kayıtlar incelendi. Obezite ameliyatı olmuş hastalar ile ameliyat olmamış obez bireyler 4 yıl süre ile takip edildiler. Bu sürenin sonunda, obezite cerrahisi geçirmiş olan bireylerin etkili bir şekilde kilo verdiği, diğer grubun kilo değerlerinde bir değişim olmadığı, ayrıca ameliyat olan hastaların; tansiyon, şeker ve kalp hastalıkları açısından korunduğu da gözlemlenmiş.

Kalp krizi, diyabet ve yüksek kan basıncı  

Uzmanlar, İngiltere’de yaşayan 1,4 milyon morbid obez bireye obezite cerrahisi uygulandığı takdirde; yaklaşık 80 bin yüksek tansiyon, 40 bin tip 2 diyabet ve 4 yıllık süre zarfında da, 5 bin kalp krizi olgusunun önlenebileceğini belirttiler. Ayrıca, tip 2 diyabeti olan 110 bin kişi ve yüksek kan basıncı olan 13 bin kişinin de, belirgin iyileşme göstereceği ifade edildi.

Londra Sağlık ve Tıp Okulu’ndan Dr. Ian Douglas, konuyla ilgili şunları söyledi: “Obezite krizini çözmek için etkili yollar bulmak, halk sağlığı açısından uygulanacak başlıca strateji olmalıdır.” Obezitenin etkili şekilde önlenmesi gerektiği vurgulayan Douglas, şöyle devam etti: “Mevcut durum itibarıyla, obezite hastalarına ameliyat yöntemleri ile kilo verdirmek mümkün. Bunun ötesinde, obezite cerrahisi, obezite ile ilişkili hastalıkların hem görülme riskini azaltmakta hem de varlığı halinde düzelmesini sağlamaktadır. Obezite ameliyatı olan kişilerin kalp krizi geçirme riski %70 oranında azalır. Diyabeti olanlarda ise şeker kontrolü sağlanma şansı 9 kat artar. Kalple ilgili rahatsızlıklar üzerinde de olumlu etkiler görülür.”

Britanya Kalp Vakfı’ndan Maureen Tablot ise, düşüncelerini şu şekilde aktardı: “Yapılan bu yeni araştırma, önceden bildiklerimizi doğruluyor. Sağlıklık bir kiloyu korumak; kalp-damar hastalığı ve diyabet riskini azaltıyor. Bu çalışma, obezite cerrahisinin, yaşamı tehdit eden bazı önemli hastalıklar ile ilgili riskleri önemli ölçüde azalttığının bir göstergesidir.

Konuyla alakalı görüşlerini aldığımız Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik; konuya farklı bir bakış açısı getirdi. “Kalp ve damar sağlığı açısından asıl belirleyici olanın o an için bulunduğumuz vücut formu değil, hayatınız boyunca ulaştığınız en yüksek kilolu halimizin belirleyici olduğunu biliyoruz. Son dönemde yapılan çalışmalar, eğer kişi daha önce fazla kilolu veya obez ise, bu durumun vücutta yol açtığı hasar ve geçirilen hastalıklarınölüm riskini artıracağını, o anki kilonun ise bu faktörleri yansıtmada yetersiz kaldığını göstermekte. Yani, kilolu bir birey olarak organlarınız çok yorulmuş ve bilhassa ana damarlarınız tıkanmışsa, kilo verdiğinizde ana damarlarınızdaki bu tıkanıklıklar açılmayacaktır. Bununla beraber, obezite ameliyatı olmuş ve olmamış kilolu bireyleri mukayese eden uzun vadeli tüm araştırmalar, ameliyat olmuş kişilerde, hem tüm nedenlere, hem de kalp- damar hastalığına bağlı ölüm risklerinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Konuyla alakalı görüşlerini aldığımız Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik; konuya farklı bir bakış açısı getirdi. Çelik “Kalp ve damar sağlığı açısından, o an için bulunduğumuz vücut formunun değil; hayatımız boyunca ulaştığımız, en yüksek kilolu halimizin belirleyici olduğunu biliyoruz. Son dönemde yapılan çalışmalar gösteriyor ki; eğer kişi daha önce fazla kilolu veya obez ise, bu durumun vücutta yol açtığı hasar ve bu süreçte geçirilen hastalıklar ölüm riskini artırıyor. O anki kilo ise, bu faktörleri yansıtmada yetersiz kalıyor. Yani, kilolu bir birey olarak, organlarınız çok yorulmuş ve özellikle ana damarlarınız tıkanmışsa; kilo verdiğinizde, ana damarlarınızdaki bu tıkanıklıklar açılmayacaktır. Bununla beraber, obezite ameliyatı olmuş ve olmamış kilolu bireyleri karşılaştıran uzun vadeli tüm araştırmalar, ameliyat olmuş kişilerde; hem tüm nedenlere hem de kalp-damar hastalığına bağlı ölüm risklerinin, daha düşük olduğunu göstermektedir.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  1. Mustafa Yağız dedi ki:

    Amerikan Kalp vakfı da %44’lük bir azalma olduğunu söylüyor.