Dolar 32,4844
Euro 34,5900
Altın 2.481,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 22°C
Az Bulutlu
Sinop
22°C
Az Bulutlu
Çar 23°C
Per 18°C
Cum 16°C
Cts 16°C

Fatma Üstün Basın Açıklaması Yaptı

Ayancık CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma ÜSTÜN’den basın açıklaması

Fatma Üstün Basın Açıklaması Yaptı
2 Temmuz 2016 13:22

Ayancık CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma ÜSTÜN’den basın açıklaması;

 

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ,
Öncelikle ülkemizin ve insanlığın başı sağ olsun Atatürk Havaalanındaki saldırıda, hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.
Bu topraklarda her türlü teröre karşı olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz.
Terörü bitiremeyenler, gençleri, akademisyenleri, öğrencileri, kadınları kendine düşman görenler, 8 Mart’ta kadınları saçından sürükleyenler, gazetecileri, kadınları hapse atanlar, ama IŞİD’lileri, Ebu Hanzala’yı tahliye edenler hiç yapılacak iş kalmamış gibi bir de nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladılar!
Kadını öncelemeyen bu zihniyet, kadınların ve çocukların haklarını yok sayıyor.“Sıcak aile” söylemi altında sosyal hayatı dini referanslara göre dizayn etmeyi kendisine görev ediniyor.
CHP’li kadınlar olarak sormak istiyoruz: Türkiye’nin tek sorunu muhtarlara ve müftülerenikâh kıyma yetkisinin verilmesi midir?
Nitekim tüm bu olanlar artık bizi şaşırtmıyor!
Onlar hepimize düşman!
Onlar kadına düşman!
Onlar laikliğe düşman!
Kadınlar nikâh kıydırmak istediklerinde nikâh memuruna mı ulaşamamışlardır?
Kadınların en önemli sorunu evlenme akdinin müftü ve muhtarlar aracılığıyla çözüme kavuşturulmaması mıdır?
Kadınlar ölüyorken, öldürülüyorken, tecavüze uğruyorken, yoksulluk içindeyken, borç batağındayken, emekli olamıyorken, çalışma hakları ellerinden alınıyor, yaşama hakları gasp ediliyorken soruyoruz:
MEDENİ KANUNUN KADINLARA VERDİĞİ HAKLARDANNEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ!
Kaldı ki müftülerin görev tanımı ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bu söylem Türkiye’nin tek din esaslı yönetilmesi amacının önemli bir ifadesi, gericiliğe bu topraklarda yer açılması gayretinin bir göstergesidir.
Bunun yanında imamlara verilecek resmi nikâh kıyma yetkisi, medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin ilk adımıdır ve bu yolla sosyal hayatın dini kurallara göre yeniden dizayn edilmesi projesi kuşkusuz ki en fazla kadınları ve kız çocuklarını etkileyecektir.

Müftülerin nikâh kıyması;
• Resmi nikâhın “tercih” haline getirilerek, imam nikâhını tekleştirmeye özendirecek uygulamalara,
• Evlilik yaşının Medeni Kanun yok sayılarak daha düşürülmesine, bunun sonucunda erken yaşta ve zorla evliliklerin daha da artmasına,
• Özellikle küçük yerlerde akraba evliliklerinin fazlalaşmasına,
• Çocuk gelinlerin artmasına,
• Kadını kolaylıkla evlendirmeye, eve kapatmaya, gereken yaşta özgür iradesiyle eş seçimini engellemeye,
• Kadınların evlilik, miras ve boşanma gibi hakları açısından güvencesiz bırakılmasına,
• Kadını yok sayarak aile içerisinde sadece bir figüre indirgemeye yol açacak.
• Aynı zamanda böylesi bir düzenleme inanan ve inanmayan özgürlüğü bakımından tek bir mezhebin din adamlarına verilecek yetki anayasal bir hakkı da ortadan kaldıracaktır.
Kısaca; bu uygulama kadını eşit vatandaşlık haklarından mahrum etme uygulamasıdır.
Bizler bu zihniyeti çok iyi biliyoruz.
“Devrim” olarak nitelenen bu söylem, AKP’nin gerici, kadın düşmanı zihniyetinin ve toplumu dini kurallara göre yeniden dizayn etme projesinin bir parçasıdır.
BİZ TÜM BU OLANLARA ARTIK ŞAŞIRMIYORUZ!
14 YILDIR HER GÜN BİR YENİSİNİ EKLİYORLAR!
AMA ALIŞMAYACAĞIZ!
KADINI YOK SAYAN, KADINI EVE HAPSEDEN, KADINI KÖLE YAPAN BU ZİHNİYETİN KARŞISINDA DİMDİK DURACAĞIZ!
Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak kadınlara yönelen her türlü ‘kapatma sistemi’nin, eve hapsetmenin, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve AKP’nin karanlığına karşı aydınlık mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.
Cumhuriyet’i dişiyle tırnağıyla var etmiş tüm kadınların mücadele azmiyle de direnmeye devam edeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.