Dolar 32,5044
Euro 34,9274
Altın 2.408,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 25°C
Hafif Yağmurlu
Sinop
25°C
Hafif Yağmurlu
Cts 26°C
Paz 26°C
Pts 26°C
Sal 26°C

EN “ÇALIŞKAN“ BAŞKAN

Avrupalı Sinopular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ASİDER) 10. dönem olağan genel kurulunu pandemi kurallarına uygun bir şekilde yaptı.

EN “ÇALIŞKAN“ BAŞKAN
22 Mart 2021 15:30

Avrupalı Sinopular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ASİDER) 10. dönem olağan genel kurulunu pandemi kurallarına uygun bir şekilde yaptı. ASİDER Başkanı Ali Çalışkan üst üste beşinci defa ASİDER’in genel başkanlığına seçilerek bu alanda en uzun süre görev yapan başkan olma ünvanını devam ettirdi. Duisburg’da yapılan genel kurula Almanya genelindeki delegelerin bir kısmı katılırken, bazı delegeler de vekalet yoluyla seçimlere katıldılar. Pandemiden dolayı seçime sadece oy hakkı olan delegeler alındı ve üyeler katılmadı. Başkan Ali Çalışkan’ın selamlama konuşmasından sonra yapılan Divan Kurulu’na Cesur Özkaya, Birol Üstün ve Bayram Çetin seçilerek toplantı yönetimini ele aldılar.

 

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
Seçime geçilmeden önce 11.1 ve 12.2 nolu gündem maddeleri tartışmaya açıldı. Delegelerin aldığı oybirliğiyle „15 üye bir delege seçer“ maddesi „5 üye bir delege seçer“ olarak değiştirildi. Ayrıca dernek kapandığı takdirde mal varlığı „Alman Kızılhaç Derneği‘ne (DRK) kalır“ maddesi de Sinopluların kurduğu cenaze fonu olan „ASİCEN’e kalır“ olarak değiştirildi. Bu iki madde noter onayından sonra yürürlüğe girecek. Faaliyet raporu ve mali raporların okunmasından sonra eski yönetim oybirliğiyle aklanarak seçimlere geçildi. Başkanlık için başka aday çıkmayınca Ali Çalışkan tekrar başkanlığa aday gösterildi. Tek aday olarak seçime giren Çalışkan, 21 delegeden 19’unun „evet“ oyunu olarak Asider‘in 10. dönem başkanlığına seçildi.

 

YENİ YÖNETİM ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:
Cesur Özkaya, Sahra Şahin, Birol Üstün, Erdal Altuntaş, Ecmel Yalçın, Bayram Çetin, Ümit Demircan, Şevket Öztürk, Bayram Çetin ve Resul Polatkan. Yedek üyeliklere ise Ahmet Yıldız, Ercan Altıntaş, Yalçın Altuntaş, Aslan Açıkgöz, Nurettin Can ve İbrahim Çelik seçildiler. Denetleme Kurulu ise Yüksel Erdem, Ruşen Özdemir ve Şahin Şentürk’den oluştu. ASİDER’in emektarlarından Hüseyin Usta, Mevlüt Aydın ile  Selamet Altuntaş yönetimde fahri olarak  görevlendirildi.

 

TEK SİYASETİMİZ SİNOPTUR
Başkan Ali Çalışkan yaptığı konuşmada, güvenlerinden dolayı tüm üyelere ve delegelere teşekkür ederek „ Maaelesef bu korona virüsü dolayısıyla bu yılki genel kurulumuz buruk geçti. Bu virüsden korunmak için lütfen herkes kurallara uysun. Son bir yılımızda çok fazla faaliyet yapamasak da Sinop ve İstanbul’daki derneklerle irtibatlarımız devam etti. İlk kez yaptığımız kurban kampanyası ile Sinop ve ilçelerinde Almanyalı Sinopluların kurbanlarını, oradaki belediyelerin de desteği ile kestik ve görevli arkadaşlarımız vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Kurban kampanyamız bu yıl da devam edecek“ dedi. „Bizim tek siyasetimiz var. O da Sinop“ diyerek konuşmasına devam eden Başkan Çalışkan „Amacımız, Sinopluların kimliğini ve aidiyetini güçlü şekilde oluşturmak ve korumaktır. Gençlerimize ve kadınlarımıza dernekte aktif roller vermeye devam edeceğiz. Pandemi bittikten sonra iftar ve hıdırellez programlarımız devam edecek. Yaptığımız girişimler sonucu Sinop’un Uluslararası Havalimanı olarak gümrük kurulması gerçekleşmişti fakat pandemi dolayısıyla Almanya’dan direk uçuşların yapılmamasından dolayı şimdilik askıya alındı. Sinop Valiliği ile temasa geçerek Sinop’da bir ASİDER fidanlığı yapma kararı aldık. Avrupa’da yaşayan her Sinoplunun dikili bir ağacı olsun istiyoruz. Bununla ilgili detaylı açıklamayı sonra yapacağız“ dedi. Dilek ve temenniler maddesinde ise delegeler görüş ve önerilerini sundular. Önerilen teklif sonucu 16 kişilik yönetim kurulunun bir sonraki seçimlerde geçerli olmak üzere değiştirilme kararı alındı. „Tüzük değişikliği“ maddesi delegelerin oylamasıyla kabul edilerek yönetim kurulu 16 kişiden 7+3 olmak üzere 10’a düşürülmesi kararı alındı.EN “ÇALIŞKAN“ BAŞKAN EN “ÇALIŞKAN“ BAŞKAN EN “ÇALIŞKAN“ BAŞKAN

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.