Dolar 32,3225
Euro 34,4349
Altın 2.492,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 17°C
Açık
Sinop
17°C
Açık
Cts 19°C
Paz 18°C
Pts 20°C
Sal 19°C

Durmuş Can’lı Siyad

İstanbul’un en güçlü Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan Siyad büyük bir yarışın içerisinde. 19 Mart 2017 tarihinde Siyad yeni genel başkanını seçecek.

Durmuş Can’lı Siyad
7 Ocak 2017 13:22

İstanbul’un en güçlü Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan Siyad büyük bir yarışın içerisinde. 19 Mart 2017 tarihinde Siyad yeni genel başkanını seçecek.

4 tane adayın yarıştığı seçim kulvarının en güçlü adayı Durmuş CAN gibi görünüyor. Can, bu yarışın hizmet yarışı olduğuna vurgu yaparken, hizmet etmek adına adayların çok olması bizi gururlandırmaktadır dedi. Bu sayede Siyad’ın kıyıda köşede unutulmuş birbirinden değerli hemşerilerine temas edilmiş gönülleri alınmış ve hizmet yarışında onlarında olmaları sağlanmıştır dedi.

Siyad Sinop’un en köklü ve en güçlü derneğidir. Son zamanlarda Sinoplular değişik pek çok dernek adı altında toplansalar da ana merkez her zaman Siyad’dır. Hemşerilerimiz münasip gördükleri takdirde bizde bu bayrak yarışında Sinoplu’ya hizmet noktasında en iyiler arasına katılmaya talibiz. Her zaman verdiğim bir örnek vardır; Siyad tek yönlü çalışan bir asansördür, her zaman yukarıya çıkar. Bazen yük ağır gelip tökezlese de asla aşağıya hareket etmez, asansörün aşağıya doğru hareket etmesini engelleyecek ani fren sistemi vardır. Bizde bu asansörü daha yukarılara taşımaya talibiz.

Seçildiğimiz takdirde yapacağımız pek çok projemiz var mutlaka, lakin biz projelerimizi üyelerimiz ile istişare yaparak genişletmek ve hizmete sunmak için kendimizi adapte ettik. Sonuçta amaç Sinopluya hizmet ise ben kararı aldım uygularım mantığı bize göre yanlıştır, biz hemşerilerimiz ile birlikte kararları almak durumundayız. Hemşerilerimize sunacağımız projelerimizin bazılarına kısaca değinmek gerekir ise, öncelikli olarak Tüzüğümüz üzerinde tadilatlar yapacağız, gerekirse tüzük genel kurulunu devreye sokup, Sinopluya en iyi hizmeti sunabilecek şekle getirip günümüz ve en az 50 senelik geleceğimize uygun hale getirmeyi planlıyoruz. Tüzüğümüzdeki faaliyet alanları kısmını, hukuki çerçevede genişletmek istiyoruz. Aklımızdaki değişimleri yaptığımız takdirde Siyad’ın önüne geçilemez bir güç olacağının farkındayız. Kendini dışlanmış gören ve Siyad bünyesine katılmayı bekleyen bir çok köy derneğimiz veya diğer derneklerimiz mevcut, tüzüğümüzdeki tadilatlar ile bu derneklerimizi de Siyad çatısı altında toplayarak Sinopluyu tek yumruk yapabilmektir hedefimiz.

En çok arzuladığımız projemiz ise, kadınlarımıza ve çocuklarımıza yöneliktir. Kadınlarımızı derneklerimizin içerisine dahil edebilecek pek çok projemiz var. Kadınlarımızı dahil edebilirsek geleceğimiz olan çocuklarımızı da Sinop kültürüyle yetiştirebilir ve kültürümüzün devamlılığını sağlayabiliriz. Amacımız İstanbul’u Sinoplulaştırmak değil tabi ki, amacımız Sinop kültürünü bilmeyen İstanbul veya başka şehirlerde yetişmiş genç ve çocuklarımıza kültürümüzü öğretmektir.

Beni tanıyanlar reklamı pek sevmediğimi de bilirler, her yaptığını reklam eden birisi değilim. Sinoplu için aleni olarak yaptığımız ve en çok bilinen iki hizmetimden kısaca bahsedeyim. O zaman ki ismi Ümraniye şubesi olan, şimdiki Siyad Ataşehir Anadolu şubesinin başkanlığını yapmak bize de nasip oldu, bu şubemizin yerinin alımında ve yapımında öncülük ettim ve üyelerimizle birlikte şu an ki yerini derneğimize kazandırdık, üzerimize düşen vazifeyi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret ettik. Yine Sefaköy Sinoplular Derneğinin üst katının ve çatısının yapımında öncülük ettik, çok şükür düğün salonumuzu da yaptık, bu derneğimizin uzunca bir süre ileriye yönelik endişelerini de bertaraf etmiş olduk.  Daha yaptığımız çok hizmetlerimiz mevcutsa da hemşerilerimiz zaten anlatmakta ve bizi onure etmektedirler.

Bizimde her adayın olduğu gibi Sinopludan beklentimiz büyük, lakin bu beklentilerimiz ne siyasidir ne de ticari, ben Yeminli Mali Müşavirim ve çok büyük şirketlerin danışmanlığını yapmakta olduğumuz Cantürk Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş yönetim kurulu başkanıyım, dolayısıyla maddi açıdan rahat hareket kabiliyetine sahibim ve hemşerilerimden ne benim nede yönetime talip arkadaşlarımın ticari hiçbir beklentimiz yok, siyasi olarak da isimlerini açıklamaktan imtina ettiğim, siyasi partilerin en yetkili isimlerini tanıyorum, siyasetçilerden şahsıma “seni milletvekili yapalım” gibi tekliflerde geldi, lakin siyasete girmeye ne ben, ne de ailem sıcak bakmıyoruz. Bizim hemşerilerimizden beklentimiz derneğimize sahip çıkalım, bu koca çınarı geleceğimize taşıyalım, kültürümüzü geleceğe taşıyalım, biz her zaman olduğu gibi kolları sıvadık, projelerimiz hazır, harcımız ve ustalarımız hazır, sadece start verilmesini bekliyoruz.

Hayatım boyunca başladığım bir işi yarım bırakmadım, eski ve yeni dostlarımı asla unutmadım, diyaloglarımı her zaman taze tuttum, insanların tek başlarına değil birlikte hareket ederek başarılı olacağına, “BİZ” olmanın gücüne inandım ve hayatım boyunca çok çalıştım, şu an ki konumuma geldim. Biliyorum ki, Allah’ın bize bahşettiği nefes bir gün tükenecek, önemli olan bu nefesimizi ne için harcadığımızdır, biz ekip arkadaşlarımla birlikte nefesimizi hemşerilerimiz için harcamak istiyoruz.

Bu hizmet yarışının kaybedeni olmayacak, seçildiğimiz takdirde biz seçildik diğer adaylara güle güle gibi bir yaklaşımı asla tasvip etmeyiz. Seçildiğimiz takdirde eski genel başkan ve genel başkan adayları, eski yönetim kurulu üyeleri, Sinoplu işadamları, siyasiler ve bürokratlardan oluşacak bir yüksek istişare kurulu kurmayı hedefliyoruz. Dediğim gibi Sinoplu için projelerimiz var ve bir çoğu büyük projeler, bu değerlerin Siyad’ın bünyesinde tutulması gerektiğini ve büyük projelerde birlikte hareket etmenin doğru olacağını düşünüyoruz.

Sinoplu olup da toplumunun içerisine girmeyen pek çok Sinoplu gencimiz var, biz onları gerek dernekçilik, gerekse de başka konularda yetiştirmek, topluma faydalı fertler olmalarını sağlamak istiyoruz.  Ben yaptım oldu değil de, herkesin fikirlerini alarak, herkesin emekleri ile projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz, fikirler bizim için çok önemlidir. Dernekçiliğin gönül işi olduğunun bilincindeyiz, biz kimsenin patronu değiliz, her projemize birlikte imza atacak ve başarılarımızda birlikte sevineceğiz.

Siyad Genel Başkan Adayı

Durmuş CAN

Durmuş Can'lı Siyad Durmuş Can'lı Siyad Durmuş Can'lı Siyad Durmuş Can'lı Siyad

 

 

YORUMLAR

  1. Ayancıklı dedi ki:

    Merhaba
    Durmuş Can bey 4 genel başkan adayı arasındaki en güçsüz adaydır
    En güçlü aday başkanı derken acaba hangi veriyi baz aldınız çok merak ediyorum