Dolar 32,1648
Euro 34,9978
Altın 2.429,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 20°C
Parçalı Bulutlu
Sinop
20°C
Parçalı Bulutlu
Çar 21°C
Per 22°C
Cum 23°C
Cts 22°C

1000 Yıla Azmetmiş Zulmün Adı: 28 Şubat Darbesi

28 Şubat Darbesinin yıldönümü münasebetiyle Ayancık İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Gönüllüleri Derneği (AYİMMDER) başkanı Mustafa ŞAHİN ve yönetim Kurulu Üyeleri gazetemizi ziyarette bulunarak basın açıklamasında bulundu.

1000 Yıla Azmetmiş Zulmün Adı: 28 Şubat Darbesi
27 Şubat 2016 15:07

28 Şubat Darbesinin yıldönümü münasebetiyle Ayancık İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Gönüllüleri Derneği (AYİMMDER) başkanı Mustafa ŞAHİN ve yönetim Kurulu Üyeleri gazetemizi ziyarette bulunarak basın açıklamasında bulundu.

28 Şubat Darbesinin Yıldönümü münasebetiyle Türkiye geneli ÖNDER’in (İmam Hatip Dernekleri) organizesinde Ayancık İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Gönüllüleri Derneği’de (AYİMMDER) ortak basın açıklaması yayınladı.

AYİMMDER Başkanı Mustafa ŞAHİN’in basın açıklaması;

1000 YILA AZMETMİŞ ZULMÜN ADI: 28 ŞUBAT DARBESİ

28 Şubat 1997, Milli Güvenlik Kurulu kararları sonrası ordunun baş tehdit irtica değerlendirmesi ve Müslüman kesimi eğitimden medyaya, sermaye gruplarından dernek ve vakıflarına kadar “iç tehdit” olarak tanımlaması ile tüm özgürlük alanlarına, değer yargılarına “topyekün savaş” ilan ettiği zorbalıklarla dolu bir utanç tarihidir.

Literatüre “Post Modern Darbe” olarak giren bu süreç; sadece asker tarafından değil sözde sivil toplum örgütleri, üniversiteler, medya ve sermaye grupları tarafından sınır tanımaz bir baskı ve zorbalık uygulamasına dönüşmüş, bu gruplar aldıkları brifinglerle militarizmi meşrulaştırmak için her türlü gayri hukuki uygulamaya imza atmış geride telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi hasarlar bırakmıştır.

“İrtica” tehlikesi adı altında başlatılan ve dindar kesimi hedef alan baskı ve zulümler, akıl almaz algı oyunları ile desteklenerek ülkenin en önemli sorunu haline dönüştürülmüştür. Toplumu fişleme birimleri oluşturulmuş “kamusal alan” zorlama tabiri ile bir sürek avı haline getirilmiştir. Bu süreçte STK görünümlü birçok dernek ve grup militarizmin gönüllü kolluk gücü olarak faaliyet yürütmüştür.

En barışçıl özgürlük eylemleri şiddetle bastırılmış gazeteciler, sivil toplum mensupları, öğrenciler DGM’lerde idamla yargılanmıştır. Süreç içindeki uygulamalar; insan hakları, hukukun üstünlüğü, eğitimde fırsat eşitliği, inanç özgürlüğü gibi anayasal hakları hiçe sayarken ulusal ve uluslararası kurumlar ve sözleşmeler de yanlı tutumu ile meşruiyetini kaybetmiştir.

“Gerekirse silah bile kullanırız” ifadesi ile mücadele edilen kitlenin terör örgütü olduğu algısı yerleştirilmeye çalışılmıştır. Darbeyi, baskı ve zulmü meşrulaştırıcı her türlü kaos da çeşitli entrikalarla oluşturulmuştur.

Ordu, yargı, medya ve sermaye grupları hep birlikte hareket ederek Refah-Yol Hükümeti istifaya zorlanmıştır. Milletin iradesiyle alay edercesine “Beceremediniz Bırakın” diyenlerin sözleri, zafer çığlıkları eşliğinde ana haber bültenlerinde ve manşetlerde yer bulmuştur.

Toplumun büyük bir kesiminin maddi ve manevi zarar gördüğü 28 Şubat Darbesi’nin en büyük mağdurları eğitim hakkı gasp edilen İmam Hatip ve üniversite öğrencileri olmuştur. İmam Hatiplerin orta kısımlarını kapatmaya yönelik uygulamaya alınan 8 yıllık kesintisiz eğitim, üniversite sınavlarına girişte uygulanan katsayı engeli, üniversitelerde başörtüsü yasağı ile tarihte örneğine ender rastlanır bir adaletsizliğe imza atılmıştır. İmam hatip okullarında eğitim gören 13-14 yaşındaki çocuklar keskin nişancıların beklediği okul kapılarından geri çevrilmiştir. Eğitim hakkı ellerinden alınan öğrencilerin yurt dışına çıkmaya başlaması ile büyük bir beyin göçü yaşanmıştır.

İmam hatiplerin orta kısımlarının kapatılması ve üniversite sınavlarında katsayı uygulamasının başlamasıyla imam hatiplerde eğitim gören öğrenci sayısı 500 binlerden 60 binlere düşmüştür.

Bu yıllarda tam anlamıyla bir varlık mücadelesi veren imam hatipler, ÖNDER rehberliğinde seslerini duyurmaya çalışmıştır. ÖNDER, imam hatipli öğrencileri okul kapılarındaki hukuk arayışında yalnız bırakmayarak eğitim haklarını savunmak için mücadele etmiştir.

Öğrenciler, veliler, öğretmenler, bu okulları kendi evleri gibi benimseyen halk ve diğer birkaç sivil toplum örgütüyle birlikte sıkıntılara göğüs geren ÖNDER, 11 Mayıs 1997’de Sultanahmet’te 1 milyona yakın kişinin katıldığı bir miting gerçekleştirmiştir. “İmam Hatibime Dokunma” sloganıyla Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir kalabalıkla yapılan mitinge İstanbul dışından da insanlar katılmış, böylece Türkiye’nin diğer illerinde aynı amaçla yapılacak pek çok mitingin de fitili ateşlenmiştir.

Katsayı engelinden dolayı devlet üniversitelerine yerleşemeyen öğrencileri özel üniversitelerde okutmak için yardımseverlerin desteği ile “Bu Yıldızlar Sönmesin” diyen ÖNDER, 28 Şubat sürecinde başlayan zulüm ikliminde Viyana’dan Güney Kore’ye, Balkanlar’dan Malezya’ya kadar birçok ülkeye binlerce öğrenci göndermiştir.

“1000 yıl sürecek” denilen 28 Şubat Darbesi’nin mimarları yargı karşısındadır. Ancak o dönemde militarizmi her şekilde destekleyen ve meşruiyet zemini oluşturan ulusal ve uluslararası aktörler yargı sürecine dâhil olmasalar bile milli irademize ve değer yargılarımıza yönelik kitlesel zorbalık günlerini ve zorbaları toplum olarak unutmayacağız! Tarihin hiçbir döneminde zulüm payidar olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır.

YORUMLAR

 1. FATIH CEMAL KALAFAT dedi ki:

  Dun 28 subat magdurlari bugunun sozde muktedirleri.daha dune kadar magduruz diye bagiranlar bugun insanlari magdur etmiyorlarmi?
  Dun irtica vardi bugun paralel paranoyasi
  Sadece degisen aktorler fakat icraatler ayni.

  1. FATIH CEMAL KALAFAT dedi ki:

   INSAALLAH YAYINLARSIN YORUMUMU :))

 2. Murat Demir ALTUNBAL dedi ki:

  Bu metin belli ki 28 Şubat 1998’de kaleme alınmış ve o zamandan beri değiştirilmemiş. Bugünün Türkiye’sini yaşayan bir insanın bu metni yazarken birazcık düşünmesi gerekir! Hadi diyelim ki tek bir gazete okuyup, tek bir televizyon kanalı izleyen bir kişi bu metni yazdı o zaman Ayancık’ta bunu basına verenin birazcık düşünmesi gerekmez mi? Yani 28 Şubat’ta mağdur olmuş bir kadronun yönettiği bir ülkeye şöyle bir dönüp bakınca yönetenler dışında değişen nedir? Bugün yaşananlarla o zaman arasında fark var mı? Bugün sırf siyasi görüşünden dolayı işe alınmayanlar, görevden alınanlar, boşu boşuna hapiste yatanlar ne olacak? En ironik cümle de şu: ‘En barışçıl özgürlük eylemleri şiddetle bastırılmış gazeteciler, sivil toplum mensupları, öğrenciler DGM’lerde idamla yargılanmıştır.’Bu memleket bugünkü gibi bir özgürlük hiç görmemişti. Mesela Atatürk’e sonsuz hakaret özgürlüğü var. Dünyanın neresinde var ki bu? Bu açıklamaya yapılacak tek yorum var o da ‘Dinime söven bari Müslüman olsa’ 🙂