Sinop Nokulu, Ankara’da düzenlenen törenle tescil belgesini aldı

Türk Patent ve Marka Kurumu, Sinop Nokulu’na Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni Ankara’da düzenlenen törenle verdi.

A+
A-
1 Mart 2018 11:29
ABONE OL

Türk Patent ve Marka Kurumu, Sinop Nokulu’na Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni Ankara’da düzenlenen törenle verdi. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Derici ile yönetim kurulu üyelerinin katıldığı törende tescil belgesini, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ile Türk Patent Başkanı Prof. Dr. Habib Asan’ın elinden aldılar.

Törenden sonra açılan Sinop standı vatandaşların ve konukların yoğun ilgisini gördü.  Yurdun çeşitli il ve ilçelerinden gelen vatandaşlara nokul ikramında bulunuldu. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, standı ziyaret eden Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak, Serdal Kuyucuoğlu’na nokul hakkında bilgi vererek, konuklara Sinop Nokul’u ikram etti. Karadeniz, “Sinop, eşsiz zenginliklere sahip. Dünyada eşi benzeri görülmeyen doğası, kültürü ve yöresel zenginlikleri ile ülkemizin incisi. Biz Sinop sevdalısıyız. Sevdamızın her zenginliğini dünyaya duyurmak için elimizden gelen ne varsa yapar, her türlü katkıyı sunarız. Bu nedenle TSO Başkanı Erol Derici’ye ve yönetim kurulu üyelerine yaptıkları bu çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Derici de, Sinop’a has değerlere sahip çıkmak adına çalışmalar yürüttüklerini belirterek, Barış Karadeniz’e Ankara’da yalnız bırakmadıkları ve katkı sundukları için teşekkür etti. Derici, üzümlü ve kıymalı Sinop Nokulunu tescil ettirdiklerini ve Türk Patent’den de tescil belgelerini aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Sinop Nokulu ismini artık kimse kullanamayacak. Sinop Nokulunun özellikleri ile Sinop adına tescillenmiş oldu. Bu hem Sinop’a hem de nokul üreten herkese büyük katkı sağlayacak. Artık nokulumuz tamamen Sinop’a aittir. Bunların standardı yazıldı. Şimdi kuracağımız bir komisyonla Sinop nokulunun aslına uygun yapılıp yapılmadığını denetleyeceğiz”

Derici, kestane içinde çalışmaları olduğunu bilgisini vererek, Sinop’un değerleri ve zenginlerinin tescillenmesini önemsediklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.