Dolar 31,0767
Euro 33,6748
Altın 2.023,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 13°C
Açık
Sinop
13°C
Açık
Cts 12°C
Paz 10°C
Pts 12°C
Sal 11°C

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti “ Cumhuriyetin yılmaz bekçileriyiz”

 Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Cumhuriyetin 97. Yıldönümü nedeni ile bir bildiri yayımladı.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti “ Cumhuriyetin yılmaz bekçileriyiz”
28 Ekim 2020 18:01

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Cumhuriyetin 97. Yıldönümü nedeni ile bir bildiri yayımladı.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti bildirisinde “Sinop Basını Cumhuriyetin korunma ve kollanması bakımından üzerlerine düşen görevlerini sonuna kadar yerine getirecektir. Cumhuriyetin yılmaz bekçileriyiz” denildi.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ve İl genelindeki tüm üyeleri adına Cemiyet Başkanı Cengiz Demirel tarafından yayımlanan bildiride Cumhuriyetin halk için yine halk tarafından yönetim biçimi olduğu anımsatılarak  “egemenlik kayıtsız ve şartsız  milletindir sözü içi boş bir cümle değildir. “ denildi.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti  bildirisinde şu görüşlere yer verildi. “Dünyada Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre 195 ülke bulunmaktadır. Bu 195 ülkeyi tek tek incelediğimizde 127 sinin adında Cumhuriyet yer almaktadır. Ancak şu da bir gerçektir ki bir ülkenin adında Cumhuriyet yer alması o ülkenin tam anlamı ile Cumhuriyetle idare edildiği anlamına gelmemektedir. Cumhuriyet bir halk iktidarı rejimidir. Cumhuriyette halk kendi adına karar vericileri özgür iradesi ile belirli süreler için seçer ve yine halk çeşitli güçler ayrımı ile seçtiğini denetler. Bir ülkenin adında Cumhuriyet adının yer alması cumhuriyetin o ülkede tüm kurum ve kuralları ile yerine oturduğunu göstermez. Örneğin adında cumhuriyet olan bir çok ülkede egemenlik hakkının tek bir kişide toplandığı bir gerçektir ve bu yönetim biçimi aslında siyasi litarütürde monarşi olarak tanımlanmaktadır. Egemenliğin çeşitli ailelerde toplandığı yönetim biçimi ise oligarşi olarak adlandırılmaktadır. Tüm bunların ötesinde de egemenliğin çeşitli dini inanış gruplarının elinde toplandığı bir çok ülkenin de adında aslında cumhuriyetle yakından ve uzaktan alakası bulunmasa da cumhuriyet yer almaktadır.” Denildi.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti  bildirisinde Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve o dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin Cumhuriyet adı altında oligarşiyi, Monarşiyi ve dini ya da etnik bir görüşün egemenliğini şiddetle reddettiklerine yer verilerek şöyle devam edildi. “ Cumhuriyeti kabul eden T.B.M.M. nin hazırladığı ilk anayasadan günümüze kadara ulaşan en önemli bölümü giriş maddesinde yer alan tanımdır. Bu tanımda “ Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal, hukuk devletidir” denmesi ile oligarşinin, monarşinin, etnik ve inanca bağlı bir kesimin egemenliği yerine halkın egemenliği kabul edilmiştir. Tüm bunun yanı sıra cumhuriyet  tarihimiz boyunca cumhuriyete karşı onlarca kalkışma yaşanmıştır. ilki 1925 de Şeyh Said, sonrasında 1930 da Menemen ve en son 15 temmuz FETÖ kalkışması diğer onlarca kalkışma içerisinde  hafızamıza kazınan olaylardır. Kaldı ki, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün o engin uzak görüşü içerisinde günümüze kadar uzanan ‘ Gençliğe hitabesi’  ve “ Türkiye Cumhuriyeti şeyhler dervişler, müritler, meczuplar  memleketi olamaz.” Şeklindeki  sözü Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadara yaşaması noktasında karşılaşılacak tehlikeleri ortaya koymaktadır.”

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti  İl genelinde yayın hayatını sürdüren 13 yayın organı, bir o kadar internet haberciliği ve ulusal düzeyde görev yapan yaklaşık 80 üyesi bulunduğunu belirterek “ ne kadar büyük bir mutluluktur ki, kökleri 1922 lere uzanan Sinop Basını içerisinde 1922 lerden günümüze kadar bir tek basın mensubunun cumhuriyete karşı kalkışmalar içinde adı yer almamaktadır. Son olarak 15 temmuz hain FETÖ kalkışması içinde dahi bunca kalabalık bir cemiyet içersinde tek bir arkadaşımızın adının anılmaması Sinop Basınının Cumhuriyete bağlılığının en önemli göstergesi ve kanıtıdır.”

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 97. Yılını  Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ve tüm Üyeleri adına kutluyor, Cumhuriyetimizin 100. Yılına doğru yürürken Cumhuriyete bağlılığımızı ve bu uğurda gerektiğinde bedeller ödeyecek bekçileri olduğumuzu kamuoyuna duyuruyor, saygı ve sevgiler sunuyoruz.

                                                                                     

Tüm üyeleri adına

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.