Sinop 23°C
Yağmurlu
Sinop
23°C
Yağmurlu
Cts
29°C
Paz
30°C
Pts
28°C
Sal
26°C
Sinop Ayancık’ta 40 yıl boyunca faaliyette bulunan Ayancık Hava Radarının tarihi nedir?
1951 yılında Karadeniz’in kontrolünü sağlamak amacıyla Sinop’ta Radar Müfreze Komutanlığı kuruluyor. 1958 yılında kapatılmasının ardından aletler sökülerek Ayancık’ta kuruluyor ve 1959 yılında Ayancık Hava Radarı görevine başlıyor.
Ayancık Hava Radarı 40 yıl boyunca ilçede faaliyet göstermesinin ardından teknolojik gelişmeler nedeniyle 1999 yılında kapatılıyor. Daha sonrasında 2008 yılına kadar Kaçma Kurtulma Eğitim Merkezi olarak kullanılıyor. Bu yıldan sonra da tamamen kapatılan Ayancık Hava Radar mevkii, Maliye Bakanlığına devrediliyor.
Detayları videodan izleyebilirsiniz.