SON DAKİKA

Sinop’un geçmiş tarihi ve günümüz Sinop arasındaki farkı

Anadolu’nun kuzey istikamette uç noktası olan İnceburun’a doğu istikametin’de bağlanan Boztepe Burnu berzahında bir kale-şehir olarak heyetmiş ve tarih süresince doğu istikamette gelişmiştir.

Bu haber 02 Şubat 2016 - 23:44 'de eklendi ve 1.932 kez görüntülendi.

Anadolu’nun kuzey istikamette uç noktası olan İnceburun’a doğu istikametin’de bağlanan Boztepe Burnu berzahında bir kale-şehir olarak heyetmiş ve tarih süresince doğu istikamette gelişmiştir. Tarih süresince kale dışına pek taşmayan şehir bir liman şehri özelliği taşır.

Berzahın kuzey doğusundaki dış liman rüzgarlara açık olduğu ve denizcilik sektöründe kullanışlı sayılmadığı halde bile, Antikçağ ‘da daha çok bu limanın kullanıldığı bilinmektedir. Giderek kum dolan ve kullanımı zor hale gelen bu limanı berzanın güney doğusundaki iç limana aynı dönemde bir kanal bağlardı.

Bu kanal, Selçuklular döneminde kapatılmıştır. Sinop Limanı Yarımadanın güney istikametinde yer alan iç liman ise fırtınalara kapalı tutumuyla ve sakin deniziyle güney Karadeniz’in en ehemmiyetli limanıydı. Bu özellikleri sayesinde “Akdeniz” ismini almıştır.

Tarih boyunca yoğun bir liman yaşantısı ve tersane faaliyeti bu limanda gerçekleşmiştir. 19. asıra kadar tamamıyla ayakta duran surlardan ise günümüze büyük bir bölümü kalmıştır ve enkazlarından rekonstrüksiyonu yapılabilir. Şehrin gelişimi daimi olarak doğu istikamette, Boztepe Burnuna doğru olurken, kuzeydeki Akliman ve Anadolu istikametinde birkaç azınlık yerleşmesinden başka bir yerleşim olmamıştır. Doğudaki yarımada ise zamanla sarplaşmakta, Hıdırlık tepesinde 187 metre yüksekliğe erişmekte ve nihayet deniz istikametinde dik yarlar ile abluka edilmektedir. Bu vaziyette şehrin deniz istikametinden ve berzahtan zaptedilmesi olanaksız olmaktadır.

Zaman içerisin de Sinop Türkiye ile birlikte en iyi gelişimi sergilemiştir ve günümüz yönetimin de yer alan Vali Yasemin Özata Çetinkaya ve belediye başkanı Baki Ergül tarafından yönetilen Sinop her geçen yıl daha iyi bir hale gelmiştir.

Günümüz de Kır 92.015 nüfus ve Şehir 112.511 nüfusla Türkiye’nin en şirin kentlerinden birisidir. Karadeniz’in en uç noktasın da yer alarak Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerini de en iyi şekilde temsil ederek Turizm açısından da oldukça gelişime açık ve gelişmeye devam eden bir kenttir. Özellikle yaylaları ile meşhur olan Sinop temiz havası ve gölleri ile yerli turistlerin de büyük ölçek de dikkatini çekmektedir. Kente gelen turist sayısı da böylelikle çoğalmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.