SON DAKİKA

Sedat Demircan

Bu biyografi 07 Ağustos 2017 - 13:04 'de eklendi ve 1.958 kez görüntülendi.

1962 yılında Sinop’un Ayancık ilçesinde dünyaya gelen Sedat Demircan, Profesör Doktor ünvanı ile 20 Haziran 2017’de tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

KARİYERİ

Prof.Dr. Sedat Demircan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1985 yılında mezun olduktan sonra Bilecik ili Bozüyük ilçesi Cihangazi Sağlık Ocağında 19.8.1985 tarihinde göreve başladı. 1986- 1988 yılları arasında Ankara 1 no’lu Verem Savaş Dispanseri’nde çalıştı. Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1988-1992 yılları arasında Göğüs Cerrahisi ihtisasını tamamladı. Aynı kurumda 1992-1996 yıllarında Uzmanlık ve Başasistanlık yaptı.

1996-1999 yılları arasında Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim yardımcılığı görevinde bulundu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nda 1999 yılında yardımcı doçent, 2000 yılında doçent oldu. 2002 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeliğine ve kurucusu olduğu Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığına atandı. 2003 – 2006 yılları arasında Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Mart 2006’da profesör oldu. Hayatı boyunca 150’yi aşkın yurt içi ve yurt dışı yayını, 11 kitap bölümü olan, Prof. Dr. Sedat Demircan iki çocuk babasıydı.

Tedavi gördüğü hastanede 20 Haziran 2017 tarihinde hayatını kaybeden Ayancıklı Sedat Demircan, ölümünden önce 31 Ağustos 2012 tarihinde kendisiyle yapmış olduğumuz röportajda “kendisini” şöyle tanıtmıştı:

Prof. Dr. S. Demircan: İnsanın kendini anlatması herhalde en zor şey olması gerek. Ayancıklı olmakla gurur duyan bir kişiyim. Ben burada doğdum, çocukluğum burada geçti. 1962 Ayancık doğumluyum evimiz Hamam Sokağında hala orada kalıyoruz. Babam Ayancık’ın şu an bilinen terzi ustası olmuş bir kişiydi. Allah rahmet eylesin 6 ay önce kaybettik. Terzi Mevlit Demircan’ın oğluyum 1975 yılına kadar Ayancık’ta büyüdüm İsmet İnönü İlköğretim okulunu bitirdim. Ortaokul 1. ve 2. sınıfları burada okudum. Daha sonra Zonguldak’a gittik. Lise eğitimimi orada okudum 1979 yılında Liseyi bitirdikten sonra; şimdiki gibi kurs imkanları yoktu. Kendi çabalarımızla, hatta o zaman Zonguldak’ta dershanede yoktu. İnsanın kendi çabalarıyla ne yapması gerekiyorsa, hayatı boyunca onu yapmaya çalıştım. Bir iki tane test kitabıyla hazırlandım.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Yani Ankara maceramız, 1979’da başladı. 1985 yılında Tıp Fakültesini bayağı iyi bir not ortalamasıyla bitirdim. Sonrada göreve başladım. Hizmette 27 yılı bitirdik, 28. yıla döndük. Bu mesleği severek yaptım. Özetle söyleyebileceklerim bunlar. Anne, baba, amca çocukları buralı, ben Velioğlu sülalesi olarak bilinen bir sülaleden geliyorum. Zaviye Köyü’ndenim. Ayancık’lılar beni az çok tanırlar. Tanımayan gençler içinde bu kadar özet bir bilgi yeter herhalde. Eşimle Ankara’da tanıştık. Eşim Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tarih profesörüdür. Okulunda buradan okuyan birkaç öğrencisi de vardır. İki çocuğumuz var. Kızım Endüstri Mühendisi oldu. Kendisi akademisyenliği seçti. Gazi Üniversitesinde YÖK’ün açtığı bir sınavı kazanarak asistan oldu. 13 yaşındaki oğlumuz 8. sınıfa başlayacak bu sene.

Sedat Demircan’ın röportajı için tıklayınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hasan Peker

01.06.1959 yılında  Sinop ili Saraydüzü ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğretimini Saraydüzü'nde tamamladı. Evli ve 4 çocuk babası olan Hasan Peker, uzun yıllar ticaretle uğraşmıştır. 1997-2007 yılları arasında Saraydüzü Belediye Başkanlığında Meclis Üyeliği görevinde bulundu. 2007 yılında Belediye Başkanı Kaşif Öztürk'ün vefat etmesi nedeniyle boşalan Belediye Başkanlığı görevine, Belediye meclisi içinde yapılan meclis içi seçimlerinde seçilerek gelmiştir. 2007 yılından 2009 yılına kadar Saraydüzü Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2009 yılında yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde MHP'den aday olarak Saraydüzü Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. 2013 yılında MHP'den ayrılarak Ak Parti'ye katılmıştır. 2014 yı…

Veysel Şahin

24 Aralık 1968 tarihinde Sinop ili Türkeli ilçesinde, İmamhatip bir baba ve ev hanımı bir annenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokulunu Sinop merkezde, lise öğrenimini ise Kastamonu ilinde tamamlamıştır. Yüksekokulu Trakya Üniversitesinde, öğretmenlik eğitimini ise Marmara Üniversitesinde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitenin Uluslar arası ilişkiler bölümünü onur derecesi ile bitirdi. Yüksek lisansını 19 Mayıs Üniversitesi Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalında yerel yönetimler üzerine yaptı. Hali hazırda 4 adet yayınlanmış eseri bulunmaktadır. Orta derecede yabancı dil bilmektedir. Sinop ve Kastamonu illerinin ilçe ve köylerinde devlet okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştı…

Ayhan Ergün

Ayhan ERGÜN, 2004-2018 yılları arasında Ayancık Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Ayhan ERGÜN, pek çok Sivil Toplum Kuruluşlarında ve Odalarda yöneticilik görevinde bulunmuştur. Belediye Başkanlığı dönemi içerisinde Ayancık ilçesinde kamunun ortak menfaatine olan birçok büyük ve önemli hizmet ve projeleri hayata geçirmiştir. 24.06.2018 tarihinde yapılacak olan erken Genel Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisinden Milletvekili Aday Adayı başvurusu için, 2004 yılından bu yana sürdürmekte olduğu Ayancık Belediye Başkanlığı görevinden 26.04.2018 tarihinde ayrılmıştır. 2018 Genel Seçimlerinde Ak Parti'den 2. sıra Sinop Milletvekili…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ