Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 18°C
Hafif Yağmurlu
Sinop
18°C
Hafif Yağmurlu
Pts 20°C
Sal 21°C
Çar 21°C
Per 22°C

Sinop Eğitim Sen Üyeleri Fransa’Da Yaşanan Saldırıyı Lanetledi

Sinop’ta bugün Hükümet Konağı önünde Eğitim-Sen üyeleri tarafından ‘’ Baskı, Sürgün ve Soruşturmalar Son Bulsun’’ şiarıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Sinop Eğitim Sen Üyeleri Fransa’Da Yaşanan Saldırıyı Lanetledi
15 Temmuz 2016 17:30

Fransa’da yaşanan saldırıyı lanetleyen Eğitim-Sen Sinop Şube Başkanı Hakan Eker düzenledikleri basın açıklamasında şunları ifade etti;

‘’Fransa’da yaşanan saldırıyı lanetliyor, acılarını paylaşıyoruz!

Dün Fransa’da Fransa için önemli bir gün olan 14 Temmuz’da yine acımasız bir saldırı gerçekleşmiş, resmi açıklamalara göre 84 kişi hayatını kaybetmiş, yaralı sayısı 100’ ü aşmıştır. Eğitim Sen olarak Fransa’da gerçekleştirilen bu acımasız saldırıyı ve arkasındaki güçleri lanetliyoruz.

Aylardır başta Türkiye olmak üzere, Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın önemli merkezlerinde yaşanan saldırı ve katliamların hedefi ırk, inanç, siyasi düşünce; kadın, erkek ya da çocuk ayrımı yapmadan masum ve savunmasız insanlar olmuştur. Kimler tarafından ve ne amaçla gerçekleştirildiği bilinen bu tür acımasız saldırıların korkutma ve yıldırma amaçlı olduğu açıktır.

Türkiye ve Avrupa halkları başta olmak üzere, tüm dünya halklarının geleceğini tehdit eden bu yaşam ve insanlık düşmanı saldırı ve arkasındaki karanlık güçlere karşı ortak tutum alınması ve enternasyonal dayanışmanın güçlenmesi gerektiği açıktır.

Bizleri insanlığın ortak evrensel değerlerine karşı saldırılarla susturacaklarını, korkutacaklarını zannedenler amaçlarına asla ulaşamayacak ve kazanan mutlaka dünya halklarının emek, demokrasi ve barış mücadelesi olacaktır.

Eğitim Sen olarak, yaşanan saldırı nedeniyle Fransa halklarına bir kez daha başsağlığı diliyor, benzer acıları defalarca yaşamış olmanın üzüntüsüyle acılarına yürekten paylaştığımızın bilinmesini istiyoruz.

Baskı Sürgün ve Soruşturmalar Son Bulmalı,’’ Cadı Avı’’ Derhal Durdurulmalıdır!

Siyasi iktidarın eğitim başta olmak üzer, toplumsal yaşamın bütün alanlarında baskıcı, otoriter ve anti demokratik uygulamaları hız kesmeden devam etmektedir. Siyasi İktidar önünden engel olarak gördüğü tüm kişi ve kurumları etkisiz hale getirerek bertaraf etmek için elindeki bütün olanakları sonuna kadar kullanmakta, Eğitim Sen’i ve Eğitim Sen üyelerini yoğun baskı, sürgün ve soruşturmalar üzerinden sindirmeye ve hizaya getirmeye çalışmaktadır.

Sadece son birkaç ay içinde, özellikle 29 Aralık grevi sonrasında üye ve yöneticilerimize yönelik olarak büyük bir ‘’ cadı avı ‘’ başlatılmış, bazı arkadaşlarımız keyfi kararlarla sürgün edilmiş, bazı arkadaşlarımız sosyal medya paylaşımları ve attıkları sloganlar gerekçe gösterilerek açığa alınmıştır. Büyük bölümü siyasal talimatlarla hayata geçirilen ve tamamı keyfi olan hukuk dışı tutumlar üzerinden en temel sendikal faaliyetlerimiz açıkça engellenmek istenmiştir.”dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, bugüne kadar en temel sendikal hak ve özgürlükler konusunda, sendikal hakların kullanılması sürecinde çok sayıda hukuk dışı girişimde bulunmuş, hukukun en temel ilkelerine yok sayan kararlara ve uygulamalara imza atmıştır. MEB’in yasakçı ve hukuk dışı kararları, keyfi cezalara mahkemelerden, yüksek yargı organlarından birer birer dönmesine rağmen bakanlık, özel olarak Eğitim Sen’e yönelik baskıcı, dışlayıcı ve ayrımcı politikalarını sürdürmektedir diyen Eker şöyle devam etti; “İktidarın ideolojik çizgisinde olan ve tamamı ‘’siyasi kadro’’ olarak atanan idari makamların yoğun baskı ve yıldırma girişimleri, üyelerimize yönelik olarak açılan disiplin soruşturmaları, verilen sürgün ve açığa alma kararları tamamen hukuk dışı ve anti demokratiktir. İktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği böylesi bir dönemde ülke çapında üyelerimize yönelik olarak yalan propagandalar eşliğinde başlatılan ‘’cadı avı’’ ile örgütlü mücadelemiz engellemeye çalışılmaktadır.

Bu tür hukuk dışı girişimlerin asıl amacının bizleri korkutmak, yıldırmak ve sindirmek olduğu bellidir. Üye ve yöneticilerimizin hemen her sendikal faaliyetinin baskı ve soruşturma gerekçesi olması, siyasi iktidarın anti demokratik uygulamalarına itiraz eden herkese yönelik bir gözdağıdır. MEB, en temel sendikal hak ve özgürlükleri yok sayarak ve hukuk dışı kararlara imza atarak resmen ‘’sendikal faaliyeti engelleme ’’ suçu işlemektedir. Sendikal örgütlenme ve ifade özgürlüğünü ayaklar altına alarak hareket edenler karşısında sessiz ve tepkisiz kalmamız elbette mümkün değildir.

Eğitim Sen, nereden gelirse gelsin, baskı ve tehditlere pabuç bırakmayan mücadeleci bir geleneğin temsilcisi ve savunucusudur. Eğitim Sen üye ve yöneticilerine yönelik her türlü baskının, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir! Üyelerimize yönelik baskı, sürgün ve soruşturmalara son verilmeli, ülke çapında başlatılan cadı avı derhal durdurulmalıdır.’’ 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.