Dolar 28,9084
Euro 31,3508
Altın 1.887,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 12°C
Hafif Yağmurlu
Sinop
12°C
Hafif Yağmurlu
Sal 14°C
Çar 15°C
Per 14°C
Cum 12°C

İnatçı Ve Şiddetli Baş Ağrısı Beyin Tümörüne İşaret Edebilir

Şiddetli baş ağrısı, bulantı, kol ve bacaklarda güçsüzlük…

İnatçı Ve Şiddetli Baş Ağrısı Beyin Tümörüne İşaret Edebilir
7 Aralık 2015 11:27

Şiddetli baş ağrısı, bulantı, kol ve bacaklarda güçsüzlük… Bütün bu belirtiler beyin tümörünün habercisi olarak kabul edilebiliyor. Ayrıca beyin tümörü olan hastada; konuşma bozuklukları, işitme kaybı ve psikolojik sorunlar da görülebiliyor. Memorial Şişli/Ataşehir Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beyin tümörü ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

 

Çocuklar ve yaşlılarda kötü huylu tümörler görülüyor

 

Toplumda beyin tümörü görülme sıklığı 100 binde 3-5 kişidir. Yenidoğan döneminden ileri yaş gruplarına kadar her yaşta görülebilmektedir. Erkeklerde ve beyaz ırkta nispeten daha sıktır. Yaş aralıklarına göre tümörün türü farklılık göstermektedir. Kadınlarda iyi huylu tümörler, çocuk ve 60 yaş üzerinde ise daha çok kötü huylu beyin tümörlerine rastlanmaktadır. Beyin tümörleri beynin kendi hücrelerinden gelişebildiği gibi başka bir bölgeden de beyne sıçrayabilir.

 

Cep telefonu riski artırıyor

 

Beyin tümörlerine neden olan faktörler kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı etkenler riski artırıyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 

Aile öyküsü

Beyaz ırk

Erkek cinsiyet

Radyasyona maruz kalmak

Cep telefonu kullanımı

 

İnatçı baş ağrısı ve kişilik değişikliği önemsenmeli

Beyin tümörlerinin en yaygın belirtisi baş ağrısı ve hastalık nöbetleridir. Daha önce yaşanmayan şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı, kusma, görme bozuklukları ve işitmenin azalması beyin tümörlerinin habercisi olabilir. Vücudun belirli bir bölgesinde zayıflık ve hissizlik yaşanmasının yanında kişilik değişikliği, düşünme, konuşma, hatırlama ve konsantrasyon sorunları da görülebilmektedir. Ancak bu belirtilerin farklı hastalıkların nedenleri olarak ortaya çıkabileceğinin de unutulmaması gerekmektedir.

 

Tedavide ilk seçenek “cerrahi”

 

Beyin tümörlerinin tanısında altın standart MR’dır. Tümörün alındıktan sonra patoloji laboratuvarında incelenmesi, türü hakkında kesin bilgi vermektedir. Beyin tümörlerinin tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Bazı tümörlerde tedaviye tüm beyin radyoterapisi ya da bölgesel radyoterapi eklenebilmektedir. Cerrahi tedavi, beyin biyopsisi ya da mikrocerrahi yöntemiyle yapılmaktadır. Teknolojik gelişmeler ve cerrahi deneyimin artmasıyla her iki yöntemde de komplikasyon riski düşerken başarı oranında artış görülmektedir.

 

 

Mikrocerrahi ile hassas bölgelerin zarar görmesi engelleniyor

 

Derin yerleşimli olan ve kafa içi basınç artışına neden olmayan ancak tümörün türünün belirlenmesi gereken durumlarda biyopsi tercih edilmektedir. Hasta genellikle beyin biyopsisinden bir gün sonra taburcu edilmektedir. Mikrocerrahi yönteminde ise tümörün tamamını çıkartmak hedeflenmektedir. Bu sayede tümörün bölgesel etkilerinden kurtulmakla birlikte kafa içi basınç da düşürülür. Tümör; görme, konuşma ya da kol ve bacak hareketlerini sağlayan hassas bir bölgede ise cerrahi sırasında bu bölgelerin zarar görmemesi için operasyon mikroskop altında gerçekleştirilir.

 

İleri teknoloji sayesinde ameliyat riski en aza iniyor

 

Ameliyatlarda oluşabilecek riski en aza indirmek amacıyla yüksek teknolojiden faydalanılmaktadır. Kullanılan yöntemlerin amacı, sağlam beyin dokusunu koruyarak tümörü daha fazla çıkartırken, kalıcı sakatlıkları azaltmaktır. Nöronavigasyon cihazı sayesinde cerrahi öncesinde tümöre en doğru yönelim belirlenirken, cerrahi sırasında yakında bulunan önemli yapıların lokalizasyonu sağlanır. Nöromonitorizasyon adı verilen sistemle, ameliyat öncesi hastanın yüz, kol ve bacaklarına yerleştirilen elektrotlar yoluyla operasyon boyunca sinyal alınır. Sinyalde düşme olduğunda cerrah bilgilendirilerek hassas bölgede olduğu uyarısı verilir. Bu sayede ameliyat sonrası oluşabilecek yüz ya da kol, bacak felci riski büyük oranda azaltılır. Bu teknolojilerin yanı sıra beyin tümörü ameliyatlarında intraoperatif ultrasonografi ve endoskopi gibi teknolojiler de kullanılmaktadır.
İnatçı Ve Şiddetli Baş Ağrısı Beyin Tümörüne İşaret Edebilir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.