www.wannawatches.com

  Emojum: Türklere Özel Emoji Klavyesi

  Emojum Türkler için özel olarak tasarlanan bir emoji klavyesi. Klavyede yaklaşık olarak 450 emoji bulunuyor.

  Emojum: Türklere Özel Emoji Klavyesi
  25.04.2017
  A+
  A-

  Emojiler artık yeni bir dil ve iletişim yöntemi olarak hayatımızın ortasında yer alıyor. Her gün 6 milyar emoji insanların duyguları ifade etmek üzere paylaşılıyor. Bir dönem ırkçılık tartışmalarına konu olan emojiler artık ülkelerin özelliklerine göre de şekillenebiliyor. Artık emojiler sarışın, buğday tenli , kızıl saçlı hatta çekik gözlü emojiler artık her ırka rahatlıkla hitap ediyor. Bu durumun farklı bir yansıması olarak da ortaya ülkeler için daha yerel ve geleneksel emojilerin kullanıldığını da görüyoruz.

  Emojum Türkler için özel olarak tasarlanan bir emoji klavyesi. Klavyede yaklaşık olarak 450 emoji bulunuyor ve bu emojiler birlikte kullanılarak çeşitlendirilebiliyor. Türk usulü emojiler arasında nazar boncuğundan göbek atan teyzeye kadar oldukça çeşitli ifadeler bulunuyor. Türkiye’ye ait ilk yerel emoji klavyesi olarak yola çıkan Emojum oldukça beğeni topluyor ve ilgi görüyor.

  İletişimde Emojilerin Yeri

  Uzun yıllar boyunca yazılı iletişim insanlar tarafından sıkça tercih edilse de bu iletişim şekilde vurgu ve tonlamanın eksik olması, mimiklerin yer almaması insanların net olarak anlaşmasına engel oluyordu. Emojiler artık görsellerin yazılı ifadelerde kullanılmasına olanak sağladığından dolayı iletişimin vazgeçilmez unsurlarından birisi olarak öne çıkıyor. İnsanların büyük bir kısmı günlük iletişim dilinde sadece emojileri kullanarak anlaşabiliyor. İnsanların kendilerini daha rahat ifade etmesine imkan tanıyan emojiler duyguların ve eylemlerin daha kolay aktarılmasında da öncülük ediyor. Bu nedenle kültürel özellikleri barındıran emojiler o kültüre sahip insanlar arasında çok fazla tercih ediliyor.

  Emojum Nasıl Ortaya Çıktı?

  Emojilerin insanların iletişiminde bu kadar yoğun bir rol alması Türk usulü emoji kavramının çıkış noktası olarak görülüyor. Yerli emoji klavyesinin çıkışında Türklerin ve Türk toplumunda yaşayan insanların ihtiyaçları analiz ediliyor ve bu tür bir girişime yoğun ilgi olacağı gözlemlenerek proje hayata geçiriliyor. Günde 6 milyar emojinin insanlara birbirini anlatması bu alanda atılacak yenilikçi adımların her zaman önemli olduğunun bir göstergesi. Türkçe mesajlaşmalarda kullanılmak üzere tasarlanan, Türk kültürüne esprili bir şekilde dokunuş yapan Emojum  içerisinde yabancı uyruklu kişilerinde bulunduğu 10 kişilik bir ekip tarafından hayata geçirilmiş.

  En Popüler Türk Emojiler

  Türk usulü emoji klavyesinde 10 kategori bulunuyor. Bu kategoriler lokasyon, enstrüman, içecek, yiyecek, taşıt, araç-gereç, meslek ve spor kategorileri en çok emoji içeren kategoriler olarak öne çıkıyor. Tüm kategorilerde 450’den fazla Türk usulü emoji bulunuyor. Emojum’da en çok kullanılan emoji naza boncuğu olmuş. Türk geleneklerinde oldukça önemli bir yeri olan nazar inancı ele alındığında nazar boncuğunun bu başarısı çok şaşırtmamış. Bıyıklı gülen adamlar, simit, sucuklu yumurta, sünnet çocuğu, anne ve baba figürleri, gelin ve damat emojileri Türk kültüründe dikkat çeken pek çok şeyin bu klavyede yer aldığını gösteriyor. Birinin arkasından su dökmek istediğinizde ya da darbuka ile Türk usulü bir gönderme yapmak istediğiniz zaman Emojum imdadınıza yetişiyor.

  Özelleştirilebilir Olma

  Türk usulü emoji klavyesinin önemli bir özelliği ise insanların emoji tasarlamasına izin veriyor olması. Klavyede bulunan 450 emoji bir şeyler anlatmak için yeterli değilse kullanıcılar kendi istedikleri emojileri çizebiliyor. Bu sayede tarif edilemeyen duygular ortadan kalkıyor ve insanlar kendilerini daha iyi ifade etme imkanı buluyor. Emojum’un bir diğer özelliği ise mevcut emojilerin editlenebiliyor olması. Bununla birlikte çoklu emoji kullanımı da  klavyede bulunan bir diğer özellik. Kullanıcılar isterlerse anlatmak istedikleri bir eylemi rahatlıkla emoji gruplayarak yapabiliyor. Örneğin vapurda simit yediğinizi ve çay içtiğinizi sistemde bulunan 3 emojiyi birleştirerek kendi hikayenizi oluşturabiliyorsunuz.

  Ayancık Ofset
  YORUMLAR

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.