Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 16°C
Az Bulutlu
Sinop
16°C
Az Bulutlu
Cts 16°C
Paz 18°C
Pts 16°C
Sal 20°C

Dev soruşturma başlatıldı

  Sinop Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonlar kapsamında üniversite bünyesinde hukuki işlem

Dev soruşturma başlatıldı
31 Temmuz 2016 09:21

Sinop Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonlar kapsamında üniversite bünyesinde hukuki işlem başlatılan personellere ilişkin bir kamuoyu bilgilendirilmesi yapıldı. Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın imzasıyla yayımlanan açıklamada soruşturma kapsamında Üniversitenin çeşitli birimlerinde görevli akademik ve idari personeller ile taşeron işçilerin de içinde bulunduğu toplamda 88 kişi hakkında hukuki işlem başlatıldığı belirtildi.

 DEĞERLENDİRME KOMİSYONU KURULDU

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın tarafından yapılan açıklamada, darbe girişimi ardından YÖK tarafından üniversitelere gönderilen talimat gereği üniversite bünyesinde 5 kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kurulduğu ve bu komisyonun derlediği bilgiler neticesinde OHAL kanunu kapsamındaki unsurlardan birini ya da bir kaçını işlediği yönünde iddialar bulunan personeller hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi. Açıklamada; “15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilmek istenen menfur “Darbe Girişimi” sonrasında söz konusu girişimin faili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında çıkarılan 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız tarafından Üniversite Rektörlüklerine gönderilen talimat “…Üniversitenizdeki bütün çalışanların FETÖ ile ilişkilerini değerlendirerek, ilgili hakkında işlem yapılması ve sonucundan 05.08.2016 tarihine kadar Başkanlığımıza bildirilmesi…” gereği Rektörlüğümüze gerek kurum içinden birim yöneticilerimiz, ya da diğer personelimizce, gerekse şehir içinden, şehir dışından diğer kurumlarca ya da şahıslarca iletilen bilgi ve belgeler çerçevesinde OHAL kanunu kapsamına giren unsurlardan birini ya da bir kaçını işlediklerini iddia edilen personelimiz değerlendirilerek ilgililer hakkında takip edilecek hukuki süreci belirleyebilmek maksadıyla öncelikli olarak beş kişiden oluşan “değerlendirme komisyonu” kurulmuştur.  Kurulan bu değerlendirme komisyonu 26 Temmuz 2016 tarihinde toplanarak kendilerine ulaşan bireysel ya da kurumsal ihbar bilgi, belge, duyum ve benzeri dokümanları OHAL kanunu ışığında bir ön değerlendirmeden geçirerek haklarında söz konusu kanun kapsamındaki unsurlardan birini ya da bir kaçını işlediği yönünde iddialar bulunan personelimiz hakkında aşağıda belirtilen şekilde hukuki sürecin başlatılmasına karar verilmiştir” denildi.

DEĞİŞİK KADEMELERDEN ÇOK SAYIDA PERSONEL HAKKINDA SORUŞTURMA 

Yapılan değerlendirme neticesinde üniversitenin çeşitli kademelerinde görevli personeller hakkında soruşturma başlatıldığı yaşanacak yeni gelişmeler hakkında ilerleyen günlerde yeniden bilgilendirme yapılacağı aktarıldı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Soruşturma kapsamında Akademik personelimizden; 30 Öğretim elemanının açığa alınarak haklarında soruşturma başlatılmasına, 8 Öğretim elemanı için öncelikli olarak soruşturma açılmasına, 22 Öğretim elemanı için ise öncelikli olarak inceleme başlatılmasına karar verilmiştir. İdari Personelimizden; 10 Personelin açığa alınarak soruşturma başlatılmasına, 4 Personel için öncelikli olarak soruşturma başlatılmasına, 7 Personel için ise öncelikli olarak inceleme başlatılmasına karar verilmiştir. Şirket elemanı bir personel için ise, ilgili şirkete yazılarak üniversitemizden ilişiğinin kesilmesinin istenmesine karar verilmiştir. Ayrıca değerlendirme komisyonumuz, ilgili personelimizin inceleme ve soruşturmalarını yapmak üzere akademik ve idari personelden seçilmiş ve her biri üçer kişiden oluşan 9 tane inceleme ve araştırma komisyonu kurulmasını kararlaştırmış ve bu komisyon üyelerini belirleyerek komisyon üyeleri göreve başlamışlardır. Buna göre; 27 Temmuz 2016 günü itibarıyla üniversitemizde 667 sayılı KHK gereğince 88 personelimiz hakkında hukuki işlem başlatılmıştır.  1 Enstitü Müdürü, 1 Meslek Yüksekokulu Müdürü, 4 Daire Başkanı, 1 Fakülte Sekreteri ve bir Yüksekokul sekreteri görevinden alınmıştır.  İnceleme ve soruşturma süreçlerinin hukuka ve etik ilkelere uygun bir şekilde cereyan etmesi, masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi ve kamu vicdanının rahatsız edilmeden bir sonuca varılabilmesi için Rektörlük olarak gerekli hassasiyetin gösterileceğinden emin olunmasını dilerken; benzeri vahim durumlarla karşı karşıya kalınmaması için bu sürecin soğukkanlılıkla yürütülmesinde diğer personelimizin ve şehir sakinlerimizin de bizlere yardımcı olmalarını bekliyor; Bu necip milletimizin bir daha millet iradesini ayaklar altına almayı düşünen darbe/isyan vb. girişimlerle karşılaşmamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor; milletin iradesini tanklara çiğnetmemek için canını seve seve veren aziz şehitlerimize rahmet, yaralı gazilerimize acil şifalar diliyor; “Darbeye Karşı ve Milli İradeye Saygı” mitingleriyle tek vücut olmuş yeni destanlar yazan bütün halkımızı tebrik ediyorum. Değerlendirme Komisyonuna yeni bilgiler geldikçe, komisyonca yapılacak olan değerlendirme sonuçları yine kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.