Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 11°C
Açık
Sinop
11°C
Açık
Paz 11°C
Pts 12°C
Sal 11°C
Çar 12°C

Cumhurbaşkanı 50 Kişilik Konsey Kuracak

Cumhurbaşkanlığı, otuz beş sektör temsilcisi, altı bakan ve tüm gerekli kurulun dahil olacak olduğu elli kişilik Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi kurulacak olduğu öğrenildi. Ekonomiden başlıca sorumlu tüm bakanlıkların birer koltuk alacak olduğu konsey üç ay içerisinde bir toplanacağı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı ülke sıkıntılarının takibi ve çözüm yolu üretilmesi adına yeni bir çalışma stratejisi yoluna adım attı. Bu konu içerisindeki, ilk cumhurbaşkanlığı kararnamesi ise, “Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi” adı altında hazırlandığı vurgulanıyor. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı ilk konsey içerisinde, elli kişi yer alacak..

Cumhurbaşkanı 50 Kişilik Konsey Kuracak
26 Şubat 2016 09:16

Cumhurbaşkanlığı, otuz beş sektör temsilcisi, altı bakan ve tüm gerekli kurulun dahil olacak olduğu elli kişilik Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi kurulacak olduğu öğrenildi. Ekonomiden başlıca sorumlu tüm bakanlıkların birer koltuk alacak olduğu konsey üç ay içerisinde bir toplanacağı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı ülke sıkıntılarının takibi ve çözüm yolu üretilmesi adına yeni bir çalışma stratejisi yoluna adım attı. Bu konu içerisindeki, ilk cumhurbaşkanlığı kararnamesi ise, “Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi” adı altında hazırlandığı vurgulanıyor. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı ilk konsey içerisinde, elli kişi yer alacak.

Özel sektörü temsilen 35 ünlü isim belirlendi. Ekonomiyle ilgili tüm bakanlar ve kurumlar da konseyin üyesi sayılacak.

35 KİŞİ BELİRLENDİ

Cumhurbaşkanlığı kadrosunun yeniden yapılanmasına paralel olarak, yeni birimlerin oluşturulması planlandı. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile hayata geçirilecek ilk istişare konseyi, “Cumhurbaşkanlığı Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi” olacak. Bununla ilgili çalışmalar tamamlandı. Konseyin en önemli özelliği, reel sektörün temsilcilerinin ağırlıkta olması. Konseyin başkanı ve yönetim kadrosu da yine işadamları ve onların temsilcilerinden oluşacak. 50 kişilik konseyin 35 kişilik kadrosunda reel sektör temsilcileri bulunacak. Türkiye ve yurtdışında yatırım yapan büyük şirketlerin yöneticisi ve sektör temsilcilerinin isimlerinin belirlendiği belirtildi.

ERDOĞAN KATILABİLİR

Konseydeki ikinci halkada, ekonomiyle doğrudan ilgili bakanlar bulunacak. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılarının yanısıra ekonomi ve dış ticaretle ilgili kararlar alan tüm bakanlar konseyin üyesi sayılacak. Bunun için 6 bakan belirlendi. Konsey de BBDK ve Merkez Bankası gibi önemli kurulların başkanlarının yanısıra iki vali, iki büyük şehrin belediye başkanı da davet edilecek. Toplam 50 kişilik Ekonomi ve Dış Ticaret Konseayi üç ayda bir toplanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, istediği zaman bu konseylere başkanlık edecek. Konsey, reel sektörün talepleri, sorunları ve genel ekonominin planlanmasıyla ilgili çalışmalar yapacak, kararlar alacak. Bu kararlar ve öncelikler üç ayda bir rapora dönüştürülecek. Alınan kararlar, hükümete tavsiye niteliğinde olacak. Uygulanmasına hükümet karar verecek. Ancak, Cumhurbaşkanı, bu konseyde alınan kararların hayata geçirilmesiyle ilgili takibi yapacak.

4 KONSEY DAHA GELİYOR

CUMHURBAŞKANLIĞI’nda yapılan çalışmaya göre, aynı sistemle çalışacak 4 ayrı konsey daha kurulacak. Adalet, Enerji, Eğitim, Temel hak ve özgürlükler başlıklarında çalışma yapmak üzere 4 ayrı konsey daha kurulacak. Bu konseylerde 50 kişiden oluşacak ve ilgili konuların uzmanları ağırlık kadroyu oluşturacak. Temsili ağırlık sektörlerin sivil temsilcilerinden oluşacak. Üç ayda bir toplanacak bu konseylerde tavsiye kararları alacaklar ve cumhurbaşkanına rapor sunacaklar. Alınan kararların hayata geçirilmesi yine Cumhurbaşkanlığı Sekreteryası tarafından takip edilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.