Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 18°C
Hafif Yağmurlu
Sinop
18°C
Hafif Yağmurlu
Pts 20°C
Sal 20°C
Çar 21°C
Per 22°C

Coşkun Esen İle Söyleşi

Sevgili okurlar, Ak Parti Sinop Milletvekili aday adayı Ayancıklı hemşehrimiz Coşkun Esen’in gazetemize ziyareti sırasında yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Coşkun Esen İle Söyleşi
5 Mayıs 2018 17:59

Sevgili okurlar, Ak Parti Sinop Milletvekili aday adayı Ayancıklı hemşehrimiz Coşkun Esen’in gazetemize ziyareti sırasında yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

SORU- Sorularımıza sizi tanıyarak başlayalım. Coşkun Esen kimdir? Sizi nasıl tanırlar? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

COŞKUN ESEN: Öncelikle Ayancık Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. Köklü geçmişe sahip olan Ayancık gazetesini sürekli takip ediyorum. Sinop’un ve Sinoplu’nun gözü, kulağı ve sesi olmayı başardığı için tebrik ediyorum.

Beni Sinop ve Türkiye eğitimci kimliğim ile tanır. Sinop’un Ayancık ilçesinde doğdum. İlk ve ortaöğretimimi yine Sinop’ta tamamladım. Daha sora Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandım. Yüksek Lisans eğitimimi ‘Eğitim Yönetimi ve Denetimi’ alanında Dumlupınar Üniversitesinde yaptım. İlahiyat fakültesini bitirdikten sonra 1995 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesinde ilk öğretmenlik görevime atandım. Burada bir süre görev yaptıktan sonra memleketim olan Sinop’a tayin oldum. Sinop’ta çeşitli okullarda öğretmenlik ve okul yöneticiliği görevlerini yaptım. 2003-2012 yılları arasında Ayancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde şube müdürü olarak görev yaptım. 2012 yılında Kütahya il Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atandım. 2016 yılında da Samsun İl Milli Eğitim Müdürü olarak eğitim adına ülkemize güzel hizmetler verdik. 26.04.2018 tarihinde Sinop’a hizmet etmek amacıyla Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden istifa ederek Sinop ilinden Ak Parti Milletvekili aday adayı oldum. Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev aldım. Evli bir çocuk babasıyım.

Daha öncede belirttiğim gibi beni Sinop ve Türkiye eğitimci kimliğim ile tanır. Çünkü Milli Eğitim Müdürlüğüm sırasında yaptığımız çalışmalar Türkiye genelinde ses getirme başarısını gösterdi. Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü iken yılın eğitimcisi ödülünü aldım. Ayrıca İnternet Medya Grubu (İMG) tarafından geleneksel olarak düzenlenen İMG Medya Ödülleri kapsamında ‘Yılın Bürokratı’ ödülünü aldım. Yine 2023 Türkiye vizyonunun hedeflerini yakalamak, yöneticilerimiz ile öğretmen ve öğrencilerimizin yenilikçi uygulamalarını hayata geçirmelerini teşvik etmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından verilen ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ni 3 defa alarak önemli bir başarıya imza attım. Yine müdürlüğüm sırasında hayata geçirdiğimiz birçok projemiz Türkiye genelinde uygulanmaya başlamıştır. Kısaca bunları söyleyebilirim.

SORU- Neden Ak Parti Milletvekili Aday Adayı oldunuz?

COŞKUN ESEN: Öncelikle ben Ak Parti kurulduğu günden bugüne içerisinde bulunan bir kişiyim. Dolayısıyla 16 yıllık iktidarı döneminde hizmetlerini başarılarını yakından görme fırsatı buldum. Ülkemizi 1999 yılının krizli günlerinden çıkararak bugünlerin büyük başarılarına taşıyan Ak Partidir. Ayrıca liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu, dik duruşu ve proje üreterek hayata geçirme konusundaki deneyimlerini bütün Türk halkı gibi bizlerde görüyoruz. Benimde Sinop için hayallerim ve bu hayalleri gerçekleştirecek hedeflerim var. Her hedefimi projeye dönüştürerek gerçekleştirebileceğim tek parti Ak Partidir. Çünkü partimiz şu ana kadar verdiği her sözü ve her projesini hayata geçirerek Türk siyasi hayatına önemli bir bakış açısı kazandırmıştır. Eskinin vaad et seçilince gerçekleştirmezsin anlayışını yıkan partidir AK Parti. Kısaca Ak Parti. Çünkü, AK parti bir çalışma, üretme, halka hizmet partisidir ve bizimde acizane Ak Partiye karşı bir gönül bağımız vardır.

SORU- Milletvekili anlayışınızı özetler misiniz?

COŞKUN ESEN: Benim Milletvekili anlayışım milletin temsilcisi olmaktır. Milletin sorunlarını bilen, içinde yaşayan ve bunlara çözüm üreten kişi olmaktır. Yine benim anlayışımda milletvekili bir köprüdür. Halk ile Ankara arasındaki iletişimi sağlayan ve bu iletişimi sağlarken egolarını unutan, halka hizmetkar olan kişidir.  Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bu çizgiyi bir konuşmasında söylediği şu sözlerle çok iyi özetliyor aslında; “Biz bu millete efendi değil, hizmetkar olmaya geldik. Herkes bizi sevmek zorunda değil ama biz 81 milyonun tamamının hükümetiyiz.” Bende hizmetkar olmaya ve oy versin vermesin tüm Sinoplu’nun vekili olmaya adayım. Coşkun ESEN Sinoplu’dur. Milletvekili olduğunda da gezdiği sokaklarda yürüyecek, saçını her zaman kestirdiği kuaförde kestirecek, yemek yediği lokantada yemek yemeye devam edecek.

Ayrıca günümüz milletvekilleri okuyan, üreten kişiler olmalıdır. Her zaman güçlünün değil haklının ve halkının yanında olan kişi olmalıdır. Az laf üretip söylediklerini icraata dönüştüren kişi olmalıdır. Bunlar ütopya değil, imkânsız hiç değil. Karşımızda örnek olarak sayın Cumhurbaşkanımız var.

SORU- Milletvekili olursanız ilk olarak ne yapacaksınız?

COŞKUN ESEN: Sinop milletvekili olduğumda ilk yapacağım Sinoplular ile doğrudan iletişime geçmek, onların sorunlarını, çözüm önerilerini dinlemek, bunları hayata geçirmek için projeler üretmek ve var olan projelerimizi hayata geçirmek olacaktır.

Yine şehrimizdeki iş adamlarının ve genç girişimcilerin önünü açacak çalışmalara önem vereceğim. Çünkü şehir, işadamlarımızın girişimciliği halkımızın çalışkanlığı ile tarih boyunca gelen önemini daha güçlü olarak kazanacaktır.

SORU- Milletvekili olursanız Sinop için projelerinizden bahseder misiniz?

COŞKUN ESEN: Biz bu yola çıkmadan önce ‘Sinop için neler yapabiliriz?’ sorusunun cevabını aradık. Bu konuda birçok proje hazırladık. Bunların hepsini burada detaylı olarak anlatabilmemiz çok mümkün değil. Çünkü sınırlı sayfamız var. Ancak ana hatlarıyla şunları söyleyebilirim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim sorunlarını içeren projelerimiz var. Sinop ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak projelerimiz var. Yine iş dünyasının nitelikli eleman sorunlarına çözüm üreten projelerimiz var.

Milattan önce 7. yüzyılda kurulan Sinop tarih boyunca bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Günümüzde yine Sinop bu önemini korumaktadır. Sosyo-ekonomik olarak bölgesinin dikkat çeken şehirlerinden olan Sinop’un çalışan, üreten iş adamlarının önünün açılması gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla iş adamlarımızın, iş verenlerimizin ve çalışanların katılımıyla Sinop İş Dünyası Çalıştayı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Çalıştay sonrası istihdamı artırmak yeni iş yerlerini ilimize kazandırmak için alınan kararları hayata geçireceğiz.

Yine Sinop’ta insanımızın yaşam kalitesini artırmak için eğlence alanlarını, kültür sanat olanaklarını, sanat, sinema ve tiyatro gibi faaliyetleri arttırmak için çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

SORU- Sinoplu olmanız dolasıyla fikirlerinizi almak İstiyoruz. Sizce Sinop’un en büyük 3 sorunu nedir?

COŞKUN ESEN: Daha öncede belirttiğimiz gibi Sinop’un en büyük sorunu turizmde hakkettiği düzeyde olmaması, gençlerin güzel şehrimizden göç etmesi ve ekonomik anlamda olduğumuz yerin olmamız gereken yer olmamasıdır. Bunların dışında trafik, konaklama, balıkçılık, nitelikli eleman gibi sorunlarımız var. Ama sorunlardan korkmuyoruz. Çünkü her sorun bize çözmemiz için sorumluluk yüklüyor. Bununda farkındayım.

SORU- Sinop’ta gördüğünüz sorunlar nelerdir?

COŞKUN ESEN: Sinop son yıllarda almadığı kadar yatırımı hükümetimizden aldı. Artık Sinop’un bir üniversitesi var. Bu bazı kesimler tarafından her şehre üniversite açılıyor diye eleştiriliyor. Ama açılan üniversite hükümetimizin ilimize verdiği önemi göstermesi açısından çok önemli. Çünkü ilimizin en büyük sorunu çocuklarımızın doğduğu yerde yaşamamasıdır. Çok fazla hem eğitim nedeniyle hem de ekonomik nedenlerle göç veriyoruz. Benim en büyük hedefim çocuklarımızın doğduğu yerde doyması için projeler üretmektir. Üniversitemizi daha da genişleterek Türkiye’de önemli bir marka değer kazanması için çalışacağız. Hem bizim çocuklarımız eğitim nedeniyle Sinop’tan uzaklaşmayacak hem de Sinop Türkiye’nin çeşitli illerinden eğitim göçü alacaktır. Ayrıca ilimizdeki okulların eğitim kalitesini artırmak için daha öncede uyguladığımız ve başarısını gördüğümüz projeleri hayata geçireceğiz. Yine çocuklarımızın hayat odaklı bir eğitim almasını sağlayacağız. O küçük gözlerin mutluluğunu görmek benim en büyük hayalimdir.

Ayrıca Sinop’un bana göre en önemli sorunlarından biriside Türkiye turizminden hakkettiği payı alamamasıdır. Evet Karadeniz’de tatil dendiğinde, turizm dendiğinde ilk akla gelen şehir Sinop. Bunu başaran yine hükümetimizdir. Ama ben bunu yeterli görmüyorum. Türkiye’de turizm dendiğinde akla gelecek ilk üç şehirden birisi olmak için çalışacağız. Bunu gerçekleştirecek doğal güzelliğe, denize ve daha birçok şeye sahibiz.

Yine Sinop’un en önemli sorunlarından birisi ekonomidir. Ekonomik ihtiyaçlardan dolayı insanımız doğduğu yerden göç etmek zorunda kalıyor. İşte ilimizi eğitim ve turizm alanında ileriye götürecek projeleri hayata geçirerek uygulayabilirsek hiç kuşkusuz bu Sinop’un ekonomisini güçlendirecek göç vermeyi bırakın göç alan bir hale gelmesini sağlayacaktır. Yine iş adamlarımızın önünü açmak, yeni iş sahaları oluşturmaları için desteklemek biz siyasetçilerin en önemli önceliklerindendir.

Bunların yansıra Sinop’un trafik sorunu var, otopark sorunu var. Otel, konaklama sorunu ve yine Sinop işgücü piyasasının nitelikli ve beceri sahibi eleman bulamaması sorunu var. Bunlar için hükümetimiz çalışmalar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Ama bazı sorunlar yerel yönetimlerin çözüm alanında yer alıyor. Benim Sinop için hedeflerimi ‘daha’ kelimesi belirliyor; Daha az göç, daha fazla turist, daha güçlü ekonomi…

SORU- Sinop başta olmak üzere farklı illeri geziyorsunuz, birçok ziyaretlerde bulunuyorsunuz, toplantılara katılıyorsunuz. İnsanların siyasetçiden ne tür beklentileri var?

COŞKUN ESEN: İnsanımız siyasetten öncelikle anlaşılmayı istiyor. Doğru anlaşıldığında ise sorunlarına çözümler bulunmasını istiyor. Coşkun Esen olarak İl Müdürlüğü yaptığım illerdeki arkadaşlarda bilir sahada aktif olarak bulunmayı önemserim. Sorunları birinci ağızdan yani sorunu yaşayanlardan dinlemeyi ve onların önerilerini de dikkate almayı önemserim. Müdürlüğüm sırasında Kütahya’nın, Samsun’un en ücra köşelerinde yer alan okullara ziyaretler yaparak buradaki öğrenci, öğretmen ve anne babalar ile doğrudan iletişim kurarak sorunlarına çözümler üretecek projeleri hayata geçirdim. İşte vekil olmadan önce ve Allah nasip eder de olursam ilk yapacağım iş milletimizin bize gelmesini beklemeden ben milletime gideceğim. Çünkü biz vekiliz asilin yanına gitmesi gereken bizleriz. Milletimizde bunu istiyor. Ben varım, önemliyim, değerliyim, sorunlarım var, önerilerim var bana da kulak verin diyor. Ben bunun üzerine planlamalar yapacağım.

SORU- Son olarak Sinop halkına vermek istediğiniz bir mesaj veya eklemek istediğiniz bir şey var mı?

COŞKUN ESEN: Sinop’un mert, geçmişini unutmadan geleceğe bakan insanına güvenim sonsuz. Benim Sinop için her zaman hayallerim vardı. Bu hayallerimi gerçekleştirebilmek için Milletvekili aday adayı oldum. Bana bugüne kadar yoğun ilgi gösteren ve güzel mesajlarıyla destekleyen Sinoplulara teşekkür ediyorum. İyi ki Sinop benim şehrim…

YORUMLAR

  1. Sinoplu dedi ki:

    Coşkun beyden sinop eğitimi ile ilgili fikirlerini duymak isterdik. Eğitime neler katacagini ve durum analizini eski bir il milli eğitim muduru olarak anlatmamasi dikkat cekici

  2. Ayancıklı dedi ki:

    Coşkyn beyin röportajını okudum. Ger. Ekten sinopun sorunlarını biliyor. Ben bu röportajdan sinop için gerekli adayın Coşkun bey oldupuna inancım arttı. Diğer vekillerede bunu okumalı..

  3. Mehmet Yıldı dedi ki:

    Coşkun müdürümüzü vekil olarak görmek isteriz sinopta güzel işler yapacağına yürekten inanıyorum sonuna kadar arkandayız….