Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 29°C
Gök Gürültülü

Türk-İslam Ülküsü

20.10.2013
A+
A-

Ersan Kıvanç

Bilindiği üzere Türk milleti Karahanlılar döneminde İslamiyeti kabul etmiştir. Kabulden önce Göktanrı inancına sahip olan milletimizde, İslamiyetin özellikleriyle Göktanrı inancının benzer özelliklerinin olması milletimizin İslam dinini benimsemesinin en önemli sebebidir.


Türklerin "Cihan hakimiyeti" anlayışı İslamın kabulüyle birlikte "Cihat" anlayışıyla daha da güçlenmiştir. Türkler kurdukları devletlerde Türk kültürü ile İslam kültürünü sentezlemiş ve bunu her alana yaymıştır. Burada asıl bahsedilmesi gereken, milletimizin İslamın  sancaktarlığını ve savunuculuğunu yaptığıdır.

Türk Milleti, İslamiyeti cihat ve cihan mefkureleri etrafında dünyaya duyurmak ve yaymak için üstün çaba serf etmiştir..İslamın kabulünden sonra kurulan birçok Türk devleti ,birinci gaye olarak bu dini cihana hoşgörü iklimi etrafında yayma düşüncesinde olmuştur. Durum öyle bir boyuta gelmiştir ki, Türk kelimesi İslamı;İslam kelimesi direk Türk’ü çağrıştırır olmuştur. Selçuklular ile birlikte Türklerin İslam’ın koruyuculuğunu da üslenmesi,Türk milletinin ayrıca İslam’ın kılıcı görevini de üstlendiğini kanıtlar.Selçuklular ile birlikte üstlenilen bu misyon Osmanlılar ile zirve yapmıştır.Özellikle Osmanlıların yaptığı fetihlerde Allah’ın dinini dünyaya hakim kılmak esası asıl gözetilen sebeptir.Osmanlının fethettiği yerlerde uyguladığı ‘’İskan siyaseti’’hem bu bölgenin Türklerin elinde kalıcı olmasını sağlamış;hem de Anadolu’dan getirilen alimler ve evliyalar vasıtasıyla İslam dininin anlatılarak burada yaşayan gayri-müslim dediğimiz müslüman olmayanların İslamiyetle şereflenmesine vesile olmuştur.

Yavuz Sultan Selim ile birlikte halifelik makamının da Türklere geçmesi ile Türk milleti aynı zamanda İslam dünyasının liderliği misyonunu da üzerine almıştır.Bu tarihten itibaren Osmanlı yıkılıncaya kadar gelen her padişah,aynı zamanda ‘’halife’’ünvanını da kullanmaya başlamıştır.

Türk ile İslam kelimeleri bu kadar birbiriyle özdeş iken Türk milleti üzerinde yakın zamanlardan başlamak üzere oynanan milleti ayrıştırma, blme ve nihai yok etme düşünceleri müslüman Türk milletinin Türk-islam ülküsü adını verdiğimiz ‘’Türklük şuur ve vakarına,İslam iman,aşk,ahlak ve aksiyonuna sahip,Türklüğü bedeni,İslamiyeti ruhu bilen,milletini teknolojik hamlelerle dünyanın bir numaralı devleti yapmak için çırpınan gençler yetiştirmekten başka bir çaresi yoktur’’ diyen Türk-İslam Ülküsü tanımının sahibi Seyyid Ahmed Arvasi hocamızı da unutmamak gerekir.Zira devletimizin yükselişi gelişmesi dinimize ve milliyetimize sıkı sıkıya bağlanmakta gizlidir.

Türk Tarihi’ne baktığımız zaman şan ve şeref dolu bir ecdadımız olduğunu görüyor ve biliyorsak, aynı zamanda o zamanın siyasi,sosyal,ekonomik ve kültürel olarak en güçlü milletinin de Türk milleti olduğunu göreceğiz.Bu durumu sağlayan ,Arvasi hocamızın adını koyduğu ‘’Türk-İslam Ülküsü’’dür.Türk milleti güçlü olmayı Müslüman-Türk oluşunu bilip buna göre yaşayarak ve batı taklitçiliğinden uzak durarak başarmıştır.Ortaya çıkan sorunları yine bu ülkü etrafında çözmeyi başarmış ve bu kadar güçlenmiştir.

Bizler lazıyla çerkeziyle ,kürdüyle ,zazasıyla Türk milletinin birer evladıyız. Devletimizin ve milletimiz çağın gereklerini yerine getirecek seviyede olması ve güçlü olması için yabancı ideolojiler yerine yüzde yüz yerli olan kendi içimizden olan tam anlamıyla kurtuluşumuzu sağlayacak ve bizi refah seviyesine yükseltecek bir düşünceye muhtacız ve bu düşünce kesinlikle Türk-İslam Ülküsü’dür.Bizim milletimiz yabancı ideolojilere kesinlikle yabancıdır ve bu şekilde kurtuluş mümkün değildir.Çözüm yine kendi içimizde ve özümüzde gizlidir.Dava ‘’İlahi kelimetullah’’davasıdır;dava Türk milletinin dünya milletleri içerisinde eskiden oldugu gibi hak ettiği değere ulaşma davasıdır.İşte bu yüzden İslam ve Türk kültürünü tekrar ülkü haline getirip feraha kavuşalım inşallah…

 

TÜRKLÜK BEDENİMİZ; İSLAMİYET RUHUMUZDUR…

ERSAN KIVANÇ

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.