SON DAKİKA

Yunanistan Sol Vurdu…

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 29 Ocak 2015 - 14:06 'de eklendi.

41 Yaşında yürekli bir adam ve bu yürekliliği yüzünden CHE dan esinlenerek, Yunanistan gibi tutuculukta bizden bile beter olan ülke de, Yeminini İncil üzerine el basarak değil, politik ant içerek yapan, ülkesinde sol güç birliği yaparak örnek oldu. Radikal sol Koalisyon’u bir araya getiren ÇİPRAS sonu nasıl olur bilmem ama tarih yazdılar.

 

25 Ocak günü Yunanistan’daki genel seçimlerde 149 milletvekili ile parlamentoya giren SYRİZA Partisi 24 Eylül 2010’da Edirne’deki “Sınırlar kaldırılsın, Silahlanmaya Bütçe Ayrılmasın” eylemine katılmış bir partidir.  Emekten, demokrasiden, insan haklarından yana politikalarla kitlelere ulaşarak başarıya ulaştılar. “Yunan halkı, Yunan Sermayesinin AB ile işbirliği içinde kendisine biçtiği “FEDAKARLIK” yada “KEMER SIKMA” politikalarına isyan ediyor” söylemleriyle sonuca vardılar.

 

Şimdi ortak düşünce “Yunanistan’daki değişimin içeriği ve ulaşabileceği boyutları kestirmek kolay değil. Bu değişimin Türkiye’yi, Avrupa’yı ve Dünya’yı nasıl etkileyebileceğini kestirmek, hiç kolay değil. Ancak değişime solcular öncülük edecek” deniliyor.

 

Bekir COŞKUN’un 28 Ocak tarihli “Yunanlı dediğin Cennet Yüzü Göremez…” başlıklı yazısının bir bölümünü paylaşmak istiyorum. “Yunanistan’da iki bürokratın karıştığı yolsuzluk ortaya çıkınca, ’80 bin kişi’ parlamentonun önündeki Syntagma Meydanı’nda toplandı… Kıyamet koptu ve iktidarın gidiş süreci başladı… ve önceki gün iktidarın gidiş süreci başladı… ve önceki gün iktidar değişti… Bu hala ‘Soyuyorlarsa beni soyuyorlar sana ne?’ diyor.

 

Seçim öncesi programını şu başlıklarda sunmuştu; 

Borçların kısmen silinmesi

Bedava elektrik: Yoksulluk sınırı altında olanlara…

Gıda ve kira desteği: İhtiyacı olanlara.

Sağlık ve emeklilik maaşları reformu: Sağlık hizmeti ücretsiz, emekli maaşları iyileştirmek.

Ulaşım reformu: Yoksulluk sınırı altı olanlara ve uzun süre işsiz kalanlara özel toplu taşıma kartı.

Zenginlerin vergilendirilmesi:

İstihdam programı

Ödenmeyecek borçların silinmesi

Asgari ücret: 751 Euro’ya çıkarılacak.

Yunanistan’daki seçim; Avrupa geneline yayılmış “Kemer sıkma politikalarının işe yaramazlığınızı dair bir tepkiydi… Avrupa’da ilk kez radikal sol partinin iktidara gelişi kimilerini umutlandırırken kimilerine endişe yaratmıştır. Kamu borç oranları yüksek olan İtalya, Portekiz, İrlanda, Belçika, İspanya ve Fransa gibi diğer Avrupa ülkelerinin siyasi tablolarına da yansımı bunu zaman gösterecek. Yunanistan sol vurdu, İŞİD Kobani’de vuruldu. Mesajı alanlar olmuştur.

 

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.