SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

Temiz Siyaset

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 31 Aralık 2013 - 17:40 'de eklendi.

Çok duyduğumuz fakat görme şansımız pek olmayan “Temiz Siyaset” söylemi kulağa hoş geliyor. Siyaset kurum ve insanlarımız için bu kadar mı imkansız? Bu kadar mı zor? Siyaseti kullanarak kirli para, kirli kahramanlar siyasetimizden artık yok olmalılar. Gerçek fikirler ve akılcı politikalar üreten mert, dürüst, sağlam kişilikler kenarda durmasınlar, ortaya çıksınlar. Kaypak, ikiyüzlü duruşu, ve altyapısı olmayan kirli insanları ve siyaset kurumları yaşadığımız coğrafyada ve ülkemden yok olmasını istiyorum.
 
İnsanımızın gözü önünde yaşanan yolsuzluklar, görmemek, halkı yok saymak, devlet içinde devlet, dış güçler, komploları artık duymak istemiyorum. Sözde memleketimizin gidişatını kıskanıyorlarmış, istikrarlı gidişatımız durdurulmak isteniyormuş, söylemlerine de kimse inanmıyor. Yıllardır geçmiş dönemdeki yolsuzlukları hatırlatıp dönemlerinde kul hakkına saygılı siyaset yaptığını söyleyenler geçen hafta ülkemizde bomba gibi düşen iddiaları (yolsuzluk, rant, hırsızlık) nasıl kapatacaklar?
 
Ortaya çıkan iddia sonucu çıkmaza giren iktidar son 11 yıldır; herkese kafa tutan, devlet kurumlarını tanımayan, tek adam gibi davranan, hükümetliğine karar veren kurumları koruyan ve kollayan, aleyhine olduğunda ise bertaraf sürecini yaşatmamışlar mıydı?
 
Milli değerlerimizin yok edildiği, milletimizin ayrıştırıldığı, hainlerle kahramanların karıştırıldığı, çocuklarımızın geleceğinin çalındığı, özgür gençlerimizin özgürlüklerine hatta canlarına müdahale edildiği, kadınlarımızın Cumhuriyet kazanımlarını yok sayıp eve kapatıldığı, insanlarımız yoksullaştırılıp sadaka toplumu oluşturulduğu, yolsuzlukların tavan yaptığı bir ülke olmamalıydı Türkiye Cumhuriyeti’miz.
 
Siyasetçi ve siyasi kurumlar ülkesini ve milletini seven, çıkarcı olmayan, kasasını-kesesini doldurmayı düşünmeyen, başkalarına, başka ülkeye-örgüte-guruba gebe olmayan nitelikli yöneticilerden oluşturulduğu taktirde yurttaşlarını daha kaliteli yaşatmak için çabalayacak ve doğru politikalar izlendiği taktirde bunu başaracaktır.
 
Siyaset yapacak insanlara acizane tavsiyem; siyaset eğitim ister, bilgi birikimi ister, yönetebilme yeteneği ister, hitap edebilme yeteneği ister, sorunları belirleme ve çözüm yeteneği ister. Özetle; donanımlı, toplum tarafından sayılan ve sevilen insanların işi olmalıdır…
 
Ülkemizde siyasi kirlilik, ilkesizlik, demokrasimizin tartışılması, hukukun arandığı bir durumdayız. Toplumumuzun siyaset ve siyasi kurumlara bakışı; siyasetçi siyasetinde ilerlemesi için “yalan söyleyen, entrikalar çeviren, kirli oyunlara alet olan” kişi olarak algılamakta. Artık bu algıyı çürütmelidir siyaset ve siyaset kurumları. Siyasetçilerin mevkii makam için değil, getirim beklemek için değil, köşeyi dönmek olmadığını göstermeli… Bir gerçekte siyaseti kirlilikten kurtaracak olan ve temiz siyaset kılacak olan da toplumun kendisidir. Yoksa o güzel söz dillerden düşmez: “Hak ettiğin gibi yönetilirsin”

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık