SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ayancık Ofset Gazete ve Matbaası
Recep Ak Ayancık

SİYASİ ETİK

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 14 Mart 2014 - 19:14 'de eklendi.

Etik; insan ilişkilerinde toplum, kültür, siyaset, ekonomi, hukuk bilim ve teknoloji gibi alanlarda bireyin tutum, davranış, eylem ve kararlarında etkili değerler bütünüdür. Siyaset için de yönetme sanatı veya bilimi de denir. Genel olarakta toplumumuzda siyasete ve sayasetçiye bakışında terettür ve güvensizlik vardır.

 

Devlet siyaset kurumlarında siyasi yozlaşmayı önlemeki yolsuzluk, rüşvet, görevi kötüye kullanma, usulsüz hediye alma ve haksız menfaat etme gibi… olumsuzlukları önlemek amacıyla tedbirler alınmalıdır. Yani siyasi etik yasası çıkarmalıdır.

 

Siyasilerin verebilirliği sağlanacak kapsamlı bir siyasi Etik Yasası hazırlanmalı ve hemen bu seçimlerde yürürlüğe konulmalıdır. 27 Yıl devlet memurluğu yaptım. Her yıl mal bildirim beyannamesi verdik. Siyasiler de vermelidir. Hem de o kadar ihtiyaç var ki. Son ayların telefon taleplerinde milyon dolarlar eurolar havalarda uçuşurken ayakkabı kutularından çıkarken, yatak odalarında bankalardan kasalar çıkarken…

 

Şimdi internet devri şeffaflık açısından; Tüm seçilenler, siyasi başkanlar, üst düzey bürokratlar mal bildirim beyannamelerini internet üzerinden halkla paylaşmalıdırlar. Tabiki bu paylaşımların doğruluğuda etkili bir toplumsal izleme ve denetleme mekanizması oluşturulması için mal bildirimlerini her yıl güncellenmesi ve bağımsız bir kuruluş tarafından incelenmesi ülke yaşayanına büyük güvence sunmuş olurlar.

 

Yolsuzluk ve rüşvet suçları sabitleştiğinde yasama dokunulmazlığından da çıkarılmalıdır. Hesap vermelidirler. ve suç unsuru oluşmuşsa sorumlular ceza almalıdır. Bu ülke; yolsuzluklardan arınmış bir ülke olarak anılmalı ve ülke yaşayanımız bu konuda insiyatife katkı sunmalıdır.

 

Demokratik ülkelerde şeffaflık ve açıklık ilkeleri önemli kriterlerdir. Bu nedenle siyasiler mali kaynaklarını açıklamaları demokrasinin bir gereğidir. Politikacıların parlemento dışı gelirlerini ve mal varlıklarını kamuoyuna duyurmalıdırlar.

 

Siyasi liderlerin rakiplerine yönelik sert, alaycı, aşağılayıcı ve tahrik edici üsluptan kaçınmamaktadırlar. Siyasetçilerin kullandığı üslup, ülke yaşayanına da sirayet etmesi sonucu gerginlik toplumumuz da kutuplaşmayı artırmakta olup, siyasilerin partilerine karşı olduğu gibi, yaşayanımıza da sorumludurlar.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık