SON DAKİKA

Sivil Toplum Kuruluşları Heyelan Bölgesinde

Ayancık ilçesinde ulaşıma kapalı olan heyelan bölgesinde Sivil Toplum Kuruluşları incelemelerde bulunarak yolun ne zaman açılacağı hakkında bilgi aldılar.

Bu haber 12 Ocak 2017 - 18:18 'de eklendi.

Ayancık ilçesinde ulaşıma kapalı olan heyelan bölgesinde Sivil Toplum Kuruluşları incelemelerde bulunarak yolun ne zaman açılacağı hakkında bilgi aldılar.

Sinop’un Ayancık ilçesi Genze mevkiinde 18 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapanan Ayancık-Sinop karayolundaki çalışmalar ilçede faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yerinde incelendi.

Yol çalışması için yapılan incelemelere Ayancık Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlyas Özdemir, Ayancık S.S. 10 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erol Yüksel, Ayancık Çevre Koruma Derneği Başkanı Mukaddem Sarısoy ve ilçede faaliyet gösteren minibüs işletmesi çalışanları katıldı.

“HALK BU YOLU KULLANAMIYOR”

Heyelanın meydana geldiği alanda çalışmalarını yürüten özel firma çalışanlarından bilgi alan Ayancık Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlyas Özdemir, “Burada yürütülen çalışma heyelan ile ilgili bölüme hitap etmiyor. Bu çalışma daha çok ileriki boyutta bir çalışmadır. Şu anda heyelan yolu aşağıdan verildi, onun yanından da bir yol verilerek insanlara servis yolu açılabilir. Şuanki pozisyon bu ama ne bekleniyor, niye bekleniyor veya neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulmuyor? Biran önce Ayancıklı olarak bizim bu yolu servis yolu olarak kullanmamız gerekiyor. Türkeli ilçesinden veya Ayancık’tan kalkan bir ambulans buradaki yolu servis yolu olarak kullanırken maalesef halk bu yolu kullanamıyor.” dedi.

“KALICI ÇÖZÜM ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Yapılmakta olan çalışmalar ile ilgili olarak ve İlyas Özdemir’in sorularına cevap veren şantiye şefi “Ayancık’ta bazı şeyler hep geçici çözümlerle yapılmış durumda. Sizin STK olarak bizlerden talep ettiğiniz yine geçici bir yol. Şuan yapılmakta olan yol, servis yolunun devamıdır. Bu servis yolu Türkiye Cumhuriyeti Karayolları tarafından yapılmaktadır. Ama bu bir servis yolu da olsa TCK’nın bazı standartları var. Mesela heyelanın başlangıcı olan yerden inen yolun belli bir eğilim ile inmesi gerekmektedir. Sivil toplum örgütleri bu yolu yaptırıyor olsaydı hemen bu yolu ana yola bağlamayı düşünebilirdiniz ama Karayolları yaptırdığı zaman istediğiniz şekilde olmuyor. Biz burada gerekli standartları yakalayarak geçici değil, kalıcı çözümler üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

2-3 AYDAN ÖNCE AÇILMAYACAK

Ayancık Çevre Koruma Derneği Başkanı Mukaddem Sarısoy ise “Şuan yapılmakta olan çalışmalar sizlerin bahsettiği gibi çok standartlara uygun bir çalışma değil. Bizler burada çalışmalar durdurulsun istemiyoruz. Sizlerin programı devam etsin, bizim istediğimiz ise heyelanın başlangıç yerinden sizlerin araçlarla girdiğiniz yerden geçici bir yol verilsin. İnsanlar bu yoldan gider ve sizlerde bu çalışmayı devam ettirirsiniz. Bu yolun uzatılmasının nedeni nedir? İlerde keskin bir viraj var diyerekten bu yolu uzattığınızı söylüyorsunuz. Servis yolu şuan buradaki tüm virajlardan daha tehlikelidir.” dedi.

Devam eden çalışmaların servis yolu olmayıp otoban yolu çalışmaları olduğunu ve 2-3 aydan önce açılmayacağını belirten Sivil Toplum Kuruluşları yetkililere çağrıda bulunarak gerekeni yapmalarını istediler. Yaklaşık 50 kişilik grup olaysız bir şekilde Jandarma ekiplerinin eşliğinde olay yerinden ayrıldı.   Haber – Foto: Murat AKYOL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Doğan Erdal 12 Ocak 2017 / 21:59 Cevapla

Kış şartları nedeniyle halen hareket halinde olan heyelanın teknik imkanlarla durdurulması,durdurulamıyorsa deniz kenarından açılmaya çalışılan servis yolunun aralıklarla araç geçişlerine izin verecek şekilde temizleme çalışmalarının da devam ettirilmesi gerekir.Yaz aylarının gelmesi ile kaymanın durduğu tesbit edildiğinde eldeki bütün imkanlar kullanılarak kalıcı yol geçişi çalışmaları başlatılmalı, sürücülerin ve vatandaşlarımızın bu eziyetten kurtarılması sağlanmalıdır.Saygılarımla.

...v 12 Ocak 2017 / 23:40 Cevapla

Yolun biranönce açılmasnı istiyoruz herkese zorluk hastalık sağlık var diğer yollarda hep çukurlar var dolması gerekli… Saygılarımla

mukaddem sarısoy 13 Ocak 2017 / 16:49 Cevapla

Bir söz vardır önce öleni gömerler. Heyelanlı olan bölgede şu an için yapılan çalışma heyelan olan yerin uzağında ve hayli ilerisindedir. Çalışmalar yolun en kısa zamanda açımına yönelik değil ileriye yönelik çalışmalardır.
Sivil toplum örgütleri olarak çalışma yapılan alana bilgi almak için gittiğimizde çalışmalardan sorumlu teknik eleman tarafından verilen bilgi, heyelanın olduğu yerin çok ilerisinde dere ağzı dediğimiz yerde heyelan olduğu bu nedenle yolun yapımının o mevki ye kadar uzayacağını belirtmiştir.
İlçemizde yaşayanların bildiği gibi, dere ağzında menfezin olduğu yerdeki heyelan değil toprak akıntısıdır ve şu an için yola gelen akıntıyı atmak iki üç saati almaz. Dolaysızla heyelanlı yolu en kısa sürede ve en kısa yerden açmak yerine, yolu dere ağzına kadar uzatmak geçerli bir neden değildir.
Bir adam karanlıkta evine gidiyormuş, bakmış sokak lambasının altında bir kişi yerde bir şey arıyor. Lambanın altında ne arıyorsun diye sorduğunda paramı kaybettim onu arıyorum demiş. Paranı burada mı kaybettin diye sorduğunda ise, hayır ileride kaybettim ama orası karanlık diye ışığının altında arıyorum diye cevap vermiş. Sanırım heyelan olan yolda ışık yok.