SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

SİNOP’UN GELECEĞİNE BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Maviş ‘Hiçbir Sorununa Kayıtsız Kalmamız Mümkün Değildir’

Bu haber 19 Şubat 2018 - 11:14 'de eklendi.

Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 22/11/2017 tarih ve 4848 Sayılı Kararı ile Sinop ili, Merkez, CamikebirKaleyazısı ve Meydankapı Mahallelerinde, Sinop Kaleiçi kuzey bölümü Kentsel ve III. Derece Arkeolojik sitalanı ilan edilmesi sonrası Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 24/01/2018 tarihli ve 4965 sayılı kararıyla ortaya çıkan tartışmaların giderilmesine yönelik, konunun yeniden incelenmesi için Kültür Bakanlığı nezdinde en üst düzeyde girişimlerde bulundu. 

MAVİŞ’İN YOĞUN SİT MESAİSİ

Hafta sonunu Sinop’ta vatandaşlarımızın konuya ilişkin görüşlerini dinleyen Maviş, konuyu etraflıca inceleme fırsatı bulduğunu açıkladı. Maviş, kararın ortaya çıktığı ilk günden itibaren AK Parti teşkilatlarıyla birlikte konunun takipçisi olduklarını ve Kurul kararının üst kurulda yeniden değerlendirilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. 

MAVİŞ, İlgili kurumlar ve konunun paydaşlarıyla yaptığı görüşmeler sonrası elde ettiği bilgiler ışığında açıklamalarına şöyle devam etti. Sinop İl Merkezinde Tescilli Tarihi Cezaevi ve yakın çevresinde, Samsun Koruma Bölge Kurulu’nun 15/01/2011 gün ve 2963 sayılı Kararı ile Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş, 16/02/2011 tarih ve 2977 sayılı karar ile de geçiş dönemi yapılanma şartları belirlenmişti. 2863 Sayılı Yasanın 17. Maddesinin amir hükmü, ilgili belediyenin koruma amaçlı imar planını hazırlamasını içermektedir. 

HİÇBİR SORUNUNA KAYITSIZ KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR

MAVİŞ; Sinop’umuzun tarihi mirasına ve tarihi zenginliklerinehalel getirecek, vatandaşlarımızı tedirgin edecek hiçbir uygulamaya hiçbir zaman seyirci kalmayacaklarını söyledi. Maviş, tescilli ve diğer yapıların yeni yapılanma şartlarını belirleyen Koruma Amaçlı İmar Planının ilgili belediyece makul bir biçimde bir an önce yapılması gerektiğini vurguladı. Devlet ve vatandaş işbirliğiyle Sinop’umuzun geleceğine birlikte sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Hayrettin Kaya

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık