SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

Sinop’a Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi Önerisi

Sinop’ta çocuk acil servisinin açılmasına yönelik başlatılan kampanyanın ardından yeni bir teklif daha ortaya atıldı.

Bu haber 16 Aralık 2015 - 19:49 'de eklendi.

Sinop’ta çocuk acil servisinin açılmasına yönelik başlatılan kampanyanın ardından yeni bir teklif daha ortaya atıldı. Tüm-Sağlık-Sen Sinop İl Temsilcisi Osman Karaduman, Sinop’ta çocuk ve kadın doğum hastanelerinin kurulması gerektiğini açıkladı.

Uğur Demirtaş isimli vatandaşın başlattığı “Sinop’a çocuk acil servisi kurulsun” kampanyasına destek veren Tüm-Sağlık-Sen İl Temsilcisi Osman Karaduman, yeni bir öneride bulunarak Sinop’a çocuk hastanesi ve kadın doğum hastanelerinin kurulması gerektiğini belirtti.

YAZIN KENT NÜFUSUMUZ 400 BİNİ AŞIYOR
Vitrinhaber’e konuşan Osman Karaduman şunları söyledi; “Ulusal basına da yansıyan ‘Çocuk Acili’ oluşabilmesi hepimiz için, tüm Sinop için önemli bir artıdır. Hepimizin çoluk çocuğu var ancak; bir sağlık çalışanı olarak bu konunun teknik ayrıntısını acizane bilenlerden biri olarak Sinop’ta ‘kadın doğum hastanesi ve çocuk hastanesi’ kurulması gerektiğine inanıyorum. Çocuk acilin de kurulacak bir çocuk hastanesi bünyesinde açılması daha doğru olacaktır. Çocuk acili kurarsanız, yarın kadın doğumla ilgili problemler de çıkacaktır. Sinop sürekli büyüyen bir ilimiz. Kentimizin yazın ortalama nüfusu 400 bini aşıyor. Ayrıca hastane olarak ilçelere de hizmet vermekteyiz.

ÖNCE HEKİM SAYISININ ARTMASI GEREK
Sinop’ta kurulacak olan kadın doğum ve çocuk hastanesinin ilçelerimize de büyük katkı sağlayacaktır. Bu vesileyle kadın doğum ve çocuk doktorlarının artması, branşların en az 6 olması, bu da doktorların nöbet tutacağı anlamına gelir. Doktor sayısının en az 6 olması gerekli ki acilde nöbetçi olarak görev yapsın. Çocuk acilin açılabilmesi için röntgen ve laboratuvar ve tomografi merkezlerini oluşması lazım.

Çocuk ve doğum hastanesi bunların tümümün oluşması demektir. Bu ilimiz için gerçekten çok önemli. Geçmişte eski devlet hastanesinde 3-4 diş hekimi ile hizmet veriyorduk. Bu gün komplike bir diş hastanemiz var. Aynı şekilde kadın doğum ve çocuk hastanesi oluşabilir ve bu başarılı da olur.

Bizin hastalarımız çevre illere özel hastanelere gidiyor. Doktorlar ile bir memur olarak iç içeyim, çok duyarlılar ancak yetersiz kalıyor. Bu insanların da sosyal hayatları var ellerinden geleni yapıyorlar ama bence ayrı bir kurum oluşması gerekiyor.

SİYASİLERİMİZİN DESTEĞİNİ İSTİYORUZ
Bakın örneğin sayın Tokmak, benim bildiğim kadarıyla anjiyo merkezinin açılması için ön ayak oldu ve inşallah açılacak. Sendika başkanı olarak değerli siyasetçilerimize sesleniyorum. Tümüne ayrım yapmadan sesleniyorum. Sayın Altay çok önemli bir yerde. Hakeza Sayın Maviş partinin önemli kademelerinde yer alıyor. Kendisi iki komisyon başkanlığını üstlendi. Keza Sayın Karadeniz’de değerli bir vekilimiz. Bu siyasilerimizin birbirleriyle de son derece ilişkileri iyi.

Sayın bakanımızın da bu konuda duyarlı olduğunu biliyorum. Hükümetimizin de bu tür konulara hassas olduğunu biliyorum. Bu sesimize mutlaka kulak vereceklerdir. Çocuk acil için mücadele eden kardeşlerimizi yürüten destekliyorum. Ancak daha komplike olarak çocuk hastanesi ve kadın doğum hastanesinin bu sorunu kökten çözeceğine inanıyorum.

HASTANE KURANA KADAR ÇOCUK ACİL OLABİLİR
Çevre illerimizde hem özel hastane hemde devlete bağlı bu tür hastanelerimiz mevcut. En azından böyle bir imkanımız yoksa hastane bünyesinde doktor sayıları çoğaltılabilir.

Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliği’ne göre aynı branştan 6 doktor mevcutsa, aynı hastane bünyesinde çocuk polikliniği ve çocuk acili açılabilir. Bu doktorlara nöbet tutturabilirsiniz. Böylelikle çocuk hastanesi kurulana kadar böyle bir hizmet verilebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık