SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

SİNOP SARAYDÜZÜ BARAJI SULAMASI KAPSAMINDA 22 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİ SULANACAKTIR

DSİ, Sinop’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sinop’ta tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Bu haber 16 Ekim 2017 - 13:16 'de eklendi.

DSİ, Sinop’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sinop’ta tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU; “DSİ olarak son 14 yılda Sinop ilimizde 35 yerleşim yerine yıllık 19,11 milyon m3 içmesuyu sağladık. 5 baraj inşa ettik. 47.390 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 26 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 26 derenin ıslahını tamamladık” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Sinop İlinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU;

“Bu kapsamda çalışmaları devam eden Sinop Saraydüzü Barajı Sulaması kapsamında 22.130 dekar tarım arazisi sulanacaktır. İş kapsamında Y1 yedek boru hattı üzerindeki 902 m uzunluğundaki sulama tüneli, Anaboru hattında 13.265 m CTP boru, yedek boru hatlarında 2865 m CTP boru ile 36000 m HDPE boru döşenmiştir. Boru döşenen kısımlardaki sanat yapıları tamamlanmıştır. Toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. Cazibeli kısmın inşaatı tamamlandıktan sonra, pompaj ile sulanması planlanan 11.340 dekar alan 2. Kısım olarak ihale edilecektir” dedi.

İşin tamamlanması ile ülke ekonomisine yıllık 12.067.608 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür ACU; “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

????????????????????????????????????

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık