SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

Sinop Emniyeti'nden açıklama geldi!

Sinop İl Emniyet Müdürlüğü'nden Yerel bir gazetede çıkan "Stajyer Ehliyet Uygulaması Kafa Karıştırdı” haberine istinaden bir basın açıklaması yaptı.

Bu haber 09 Kasım 2015 - 16:40 'de eklendi.

“Aday Sürücülük”

 

İlimizde faaliyet gösteren bir gazetede yayınlanan "Stajyer Ehliyet Uygulaması Kafa Karıştırdı” haberi ile ilgili olarak bilgilendirme yapılması ihtiyacı gerekli görülmüştür.

 

17.04.2015 tarih ve 29329 sayısı ile Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 31. Maddesine eklenen Aday sürücülük başlığı altında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir.

 

Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Kanunun;

 

a) 47 nci madde (b) bendi (Kırmızı ışık kuralına uymamak) kuralının üç kez ihlal edilmesi,

 

b) 48 inci madde (0,50 promilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanmak, 0,20 promil üzerinde alkollü olarak hususi otomobil dışında kalan diğer araçları kullanmak) veya 118 inci madde (Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak) maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması,

 

c) 51 inci madde (Hız sınırlarını %10’ dan %30’a (otuz dahil) kadar aşmak ve hız sınırlarını %30’ dan fazla aşmak) kuralının üç kez ihlal edilmesi,

 

ç) 53 üncü madde (Sağa ve sola dönüş riayet etmemek, dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet emmemek ve dönel kavşaklarda geriye dönüş kurallarına riayet etmemek) kurallarının üç kez ihlal edilmesi,

 

d) 74 üncü madde (Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek) kuralını üç kez ihlal edilmesi,

 

e) 78 inci madde koruyucu tertibatın kullanılması (Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak, Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması) kuralının üç kez ihlal edilmesi hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi veya araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilir.

 

Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunludur.” Hükmü bulunmaktadır.

 

Yine aynı yönetmeliğin 37. Maddesinde aday sürücülüğü 01.01.2016 tarihinde yürürlüğe gireceği hükmü bulunmaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

SİNOP İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık