SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

Prof.Dr. Demirci Rektör Adaylığını Açıkladı

Sinop Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kamil Demirci de yaptığı basın toplantısında Rektör Adaylığını açıkladı.

Bu haber 24 Nisan 2015 - 18:51 'de eklendi.

Sinop Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kamil Demirci de yaptığı basın toplantısında Rektör Adaylığını açıkladı. 
 

Sinop Öğretmenevi’nde beraberinde Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Dursun Dilek ile birlikte yaptığı kahvaltılı basın toplantısında Prof. Dr. Kami Demirci,”Değişimle Geleceğimize Yön Verelim” sloganıyla yola çıktığını söyledi.
 

Her insanın siyasi görüşünün farklı olabileceğini belirten Sinop Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Kamil Demirci,”Buna saygı duyuyorum. Ancak; konu Sinop ve Sinop Üniversitesi olduğunda bu siyasi görüş farklılığının bir tarafa bırakılarak, herkesin elini taşın altına sokarak çalışması gerekir. Üniversitemiz’de, günümüzde işlevsel geleceği olan bölümlerin açılması daha avantajlı olacaktır. Dışarıda çok sayıda Sinop’lu Prof. ve öğretim görevlileri var, onları da Sinop’a çekmek gerekir” dedi. 
 

Prof. Dr. Kamil Demirci yaptığı basın toplantısında daha sonra şu açıklamalarda bulundu: 

“ Her şeyin en iyisine layık olduğuna inandığımız üniversitemizin adının, bölgemizin ve ülkemizin başarılı üniversiteleri arasında anılmasını sağlamak için, 

Üniversitelerin, ulusal ve uluslararası alanlarda yarıştığı günümüzde, bilimsel ve sanatsal farkındalık kapsamında Sinop’un potansiyelini harekete geçirip, üniversitemizi bölgesel bir güce dönüştürmek için,

Üniversitemizin kurumsallaşma hedefleri doğrultusunda gelişimini hızla tamamlayarak, bilimsel çalışma ve uluslararası işbirliği çerçevesinde akademik ilerlemeyi hızlandırmak için,

Duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilen, üretken, katılımcı, bilim ve teknoloji yarışında önde yer alan öğretim elemanlarımız, idari personelimiz ve öğrencilerimizle birlikte üniversitemizi eğitim, bilim, kültür ve sanat alanlarında markalaştırmak için, 

Üniversitemizde huzurlu ve demokratik bir çalışma ortamı oluşturarak; yönetim değil yönetişim anlayışından hareket ile çalışma barışını sağlamak için,  

Yıllardır hizmet verdiğim Üniversitemizin sorunlarına, kapsamlı program ve projelerimiz ile etkin ve kalıcı çözümler üreteceğimize inandığım için,

Sinop Üniversitesi Rektörlüğü adaylığımı, siz değerli basın mensuplarının huzurunda açıklamaktan memnuniyet duyarım. 

Bu bağlamda, sizlerle yönetişim anlayışımız ile ilgili temel ilkeleri paylaşmak istiyorum:

Rektör odaklı değil, üniversite odaklı yönetişimi benimsemek,

Bilimsel ve akademik özgürlüklerden yana, katılımcı, adil, hukukun üstünlüğüne saygı duymak,

Öğrenci dostu, başarılı, girişimci, dinamik, üretken ve çözüm odaklı çalışmak,

Demokratik, insan haklarına saygılı olmak ve evrensel ilkeleri önemsemek,

Etik değerlere sahip hakkaniyet ile hareket etmek,

Liyakate önem vermek,

Milli ve manevi değerlere saygılı olmak,

Ülkemize ve insanlığa katkı sağlamak,

Kurumsal aidiyet duygusunu geliştirmek,

Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri ile hareket etmek,

Üniversite içindeki tüm farklı görüşleri zenginlik olarak görmek ve dikkate almak,

Yenilikçi yaklaşımları desteklemek,

Ulusal ve uluslararası işbirliğine önem vermek,

yönetişim anlayışımızın temel ilkelerini oluşturmaktadır. 

Üniversite, Şehir ve Toplum İlişkisine Yönelik Hedeflerimize gelince:

Sinop yöresinin kültür ve tarihine yönelik bilimsel araştırmalar teşvik edilerek, üniversite bünyesinde ilgili akademik birimler geliştirilecektir.

Üniversite olarak, ilimizdeki kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu paydaşlarımız ile kurumsal işbirliğinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Bölgesel düzeyde Sinop ilinin eğitim, sağlık, kültür, turizm, sanat, spor, tarım, sanayi ve hizmet sektöründeki potansiyelinin ortaya çıkarılması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi konusunda Üniversitemiz sosyo-kültürel ve ekonomik kalkınmanın öncüsü olacaktır.

Üniversitemizin ilgili birimleriyle diğer kamu kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği sağlanarak, geniş tabanlı değerlendirmeler yapılıp ortaya çıkan öneriler, üniversitemizin araştırma ve faaliyet önceliklerinin belirlenmesinde dikkate alınacaktır.

Sinop Üniversitesi Vakfı işlevsel hale getirilecektir. Öncelikle bir vakıf ilkokulu, akabinde ortaokul ve lise kurulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Üniversite vakfı aracılığı ile ilimiz sağlık hizmetlerine katkı sağlamak için tıp fakültesinin temellerini oluşturacak bir eğitim ve araştırma hastanesi kurulmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

 

Kurumsallaşmış bir Üniversite ideali için siz kıymetli basın mensupları aracılığı ile Sinoplu hemşehrilerimizin desteklerini talep eder, saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.  

Haziran ayında yapılacak olan Sinop Üniversitesi Rektörlük seçimi için daha önce de Prof. Dr. Sedat Karayücel adaylığını açıklamıştı. 

Sinop Üniversitesi’nde halen Prof. Dr. Recep Bircan Rektör olarak görevini sürdürüyor. 

Haber: Hikmet Kurada / Sinop

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık