SON DAKİKA

Oy Dere Kızıl Dere

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 31 Mart 2015 - 17:45 'de eklendi.

Biliyorum

Ayın gölgesi Vadilerin üzerine inerken

Zirvelere tünemiş nöbetçilerdiniz siz

Puşt namluların menziline düştüğünüzde

Şahin çığlıklarıyla destanlar yazdınız siz

Biliyorum oğul

O gün kudurmuş motor gürültüleriyle uyandınız

Toz bulutları çökmüştü kelpiç duvarların üzerine

Kalleş bir jurnalin peşine dizilmişti ölüm mangaları

Teslim olmak yok dedi Kahraman iradeniz

Nehirleri kanımızla kızıla boyadınız siz 

                                                      Erhan ALTUN
 

12 Mart 1971 darbesinden sonra tutuklanan Deniz GEZMİŞ, Yusuf ASLAN ve Hüseyin İNAN’ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972’de Ünye’deki Nato üzerinde çalışan yabancı görevlileri kaçıran 10 devrimci, 30 Mart tarihinde Kızıldere’de askerler tarafından ağır makineli silahlarla öldürüldü. Katliamdan sadece Ertuğrul KÜRKÇÜ sağ olarak kurtuldu.

 

Türkiye Sosyalist ve Devrimci Hareketinin tarihinde ‘Kızıldere Katliamı’ olarak bilinen olay, gerçekleşmesi ve gelişmesi sürecinde Türkiye’de ve Türkiye dışında büyük tepkilere yol açtı. Ancak yapılan bütün yanlış bilgilendirme, saptırma ve spekülasyonlara karşın devletin bu katlıamı savunması ve meşrulaştırabilmesi mümkün olmadı.  Halkın vicdanı Kızıldere’de öldürülenlerin yanında yer aldı. 
 

İsyana duranlar, zalimin zulmüne boyun eymeyip, baş kaldıranlar kendilerinden sonra gelenlere belki daha güzel bir yaşam bırakacak başarıya ulaşamadılar. Ama ne yenilgilere ‘Kaderimiz’ deyip razı oldular, nede inançlarını zalimlere teslim ettiler. İsyanlarımı Anadolu halkına ışık tutacağına ve halk tarafından kuşaktan kuşağa aktarılarak yaşatılacağına olan inançla bu toprağın bağrına gömüldüler. 

Kızıldere olayı yargısız infazdı… Dönemin başbakanı Nihat ERİM’in günlüğünde; ‘Akşam saat 18:00’da ve Tağmaç telefon etti. Hepsi ölü olarak ele geçmiş. Saat 16.30’da nasihatın etkisi olmadığını ve devamlı bomba ve silah attıklarını görünce, Jandarma da ateş açmış. Eve sokulup girmişler, İngilizleri ölü bulmuşlar, ötekilerden sağ kalanları öldürmüşler’ ifadesi yargısız infazın itirafıdır. 
 

Saffet Alp
Ömer Ayna
Mahir Çayan
Nihat Yılmaz
Hüdai Arıkan
Cihan Alp Tekin
Ertan Saruhan
Sebahattin Kurt
Sinan Kazım Özüdoğru
ANILARI ÖRNEK OLSUN

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.