SON DAKİKA

Nobel Ödülünü Atasına Sunacak

Bilim ve tıp dünyası için tartışmasız önemdeki ‘DNA Onarımı’ araştırmaya imza atan Prof. Dr. Aziz SANCAR ülkemizi dünya çapında onurlandırmıştır.

Bu haber 16 Aralık 2015 - 16:23 'de eklendi.

Anadolu coğrafyasından, bu toplumdan yetişmiş yoksul bir halk çocuğunun bir bilim insanının varabileceği en üst mertebeye gelmiş Prof. Dr. Aziz SANLAR için yazılıp çizilen; Kürt’müş, Türk’müş, Arap’mış istismar oymazlık ve kompleksinden artık vazgeçilmelidir. Değerli bilim adamı ne olduğunu göğsünü gere gere anlatmış yazılıp çizilmiştir. Söylemine dikkat edelim; ‘Bütün çocuklarımıza bilim alanında eğitim öğretim vermemiz lazım. Özellikle kızlarımızı okutmak lazım.’

Beyaz Saray davetinde ‘Beyaz Saray’a davet edildik eşlerimizle birlikte. Görüşme çok kısa sürdü. Söyleyecek bir şeyiniz var mı diye sordular. ‘Bilim için ayırdığınız bütçeyi neden yüzde 20 azalttınız’ diye sordum. Sanırım hoşlanmadılar…’ Devamında ‘Bir ülkenin eğitim bütçesi, savunma bütçesinden daha fazla olduğunda o ülke görevini yapmış olur’ demiş. ABD’de yaşaması, orada çalışması ve orada yaptığı çalışmayla ödül almasına rağmen yinede gurur duymalıyız.

Bilim ve tıp dünyası için tartışmasız önemdeki ‘DNA Onarımı’ araştırmaya imza atan Prof. Dr. Aziz SANCAR ülkemizi dünya çapında onurlandırmıştır. Anadolu Aydınlanma Hareketi olan Cumhuriyet rejimimiz ve Onun önderi Mustafa Kemal Atatürk özellikle eğitimde yüzümüzü bilime ve fene çevirerek; hiç bir zümreye, ırka, inanç ve cinsiyet ayırımı yapmadan herkesin eğitim olanaklarından eşit yararlanmasını sağlamıştır. Nobel’e giden başarı bunun örneğidir.

Prof. Dr. Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya ödülünü aldığı törenin ardından Hürriyet gazetesine “Bu ödül Ata’mız sayesinde alınmıştır.” Diyerek “Ödülü 19 Mayıs’ta Türkiye’ye gelerek Anıtkabir’de Atatürk’e bırakacağım” demiş… Stockholm de “Stockholm Üniversitesi’nde verdiği konferans da kıyafetindeki ayrıntı dikkatlerden kaçmamış. Yakasına taktığı bayrağımız ve Atatürk rozetini tercih ettiği görülmüştür.

Prof. Dr. Aziz SANCAR’ın bilim dalında Nobel ödülü alması ülkemiz açısından da bir derstir. Eğer koşullar oluşursa insanımızın neler yapabileceğinin de kanıtıdır. Cumhuriyetin imkanlarıyla Anadolu’nun güney doğusunda doğmuş insanımız Nobel Kimya ödülünü alıyor ve Devletin sağladığı imkanları hep unutmuyor ama insanlık için çalışıyor. Keşke ülkemizde de bu başarıları gerçekleştirebilecek ortamlara gidilse, yurtlaşma çıkmak zorunda kalınmasa…

Bilimsel, laik, parasız, fırsat eşitliğine dayalı bir eğitim, bilimsel gerçeklerin peşinde, bilime tutkuyla bağlı insanlarımızı kaybetmemek önemlidir. Prof. Dr. Aziz SANCAR, bu yolda ışığımız olsun, Kıymetli bilim adamımızı kutluyorum. Cumhuriyetimizi kuranların bu alanda yarattığı fırsat eşitliğine, bilime, aydınlanmaya dayalı Eğitim sistemini oturtmalıyız. Her geçen gün bilimden uzaklaşan, dinsel içerik kazanan eğitimden vazgeçilmelidir.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.