SON DAKİKA

Milli Eğitim Bakanı Ayancık’ta

İlçemize gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Ayancık Belediyesi Sosyal Tesis’lerinde Ayancık Halkına hitap etti.

Bu haber 31 Mart 2017 - 12:42 'de eklendi.

İlçemize gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Ayancık Belediyesi Sosyal Tesis’lerinde Ayancık Halkına hitap etti.
Bakan İsmet Yılmaz; “Sinop’ta şuanda eğitim alanında yapılan yatırımlarımız 80 milyon TL’nin üzerinde. Türkiye’nin de Sinop’un da çözülemeyecek bir problemi yoktur. Yeter ki biz birlik ve beraberliğimizi devam ettirelim.
“Daha kaliteli bir eğitim vermek için ikili eğitime kaldıracağız”
Bakan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: ” Başbakanımızın talimatı üzerine Okul öncesi eğitimi 5. yaşlar için ilkokul başlama yaşından önceki bir yaş öyle diyoruz zorunlu eğitim kapsamına alacaksınız bir de yabancı dil ilkokuldan sonraki ortaokulun birinci sınıfında yabancı dil ağırlıklı sınıf haline getiriyoruz, hazırlık sınıfı gibi. İstiyoruz ki evlatlarımız bir dili kendi anadili gibi anlayabilsin, kafasındaki düşüncesini ne varsa onu da ifade edebilsin diye. Ücretsiz süt dağıtıyoruz, ücretsiz tablet bilgisayar veriyoruz. Eve kadar gelebilecek engelli evladımız varsa evine öğretmen gönderiyoruz. Eskiden bunlar olur muydu? İnsana değer verirseniz bu olur.”
“Yeni sistem hukuk devleti ilkesine daha uygun”
Şu anda hiçbir partinin oyunun yüzde 50’nin üzerinde olmadığını belirten Bakan Yılmaz, “Yüzde 50 hükümete gelebilmek için, bu ülkeyi yönetebilmek için, başka partilerden oy alabilmek lazım. Başka partileri de kucaklamak lazım. Bu ancak uzlaşmayla olur. İşte bu yüzden diyoruz ki bundan sonraki gelen hükümetlerin mutlaka toplumun tamamını kucaklaması lazım. Uzlaşmanın Türkiye’ye zararı olur mu? Eskiden önemli değildi. ‘Ben 34 aldım, 40 aldım ben bununla Türkiye’yi yönetirim, geri kalan dışarıda da kalsın’ denebilirdi. Biz hiç demedik. Ayrımcılık yok, hizmette adalet var. Ondan hiç şüpheniz yok ama bundan sonra hükümet olmak istiyorsak uzlaşma gelecek. Uzlaşmanın da Türkiye’ye faydası var. Bakın uzlaşma herkesi değiştirir. Türkiye’nin bir barış iklimine ihtiyacı var. Bunu da bu sistem sağlayacak. Yine bu gelen sistem hukuk devleti ilkesine daha uygundur. Hukuk devleti ilkesinde, hukuk devleti yetkisine hesap verebilir olması lazımdır. Yetkisi olanın sorumlu tutulabilir olması gereklidir. Türkiye’deki mevcut durumda yürütme iki başlıdır. İki başlılığı kaldıracağız. Şimdi diyoruz ki ‘yetkiyi ikiye bölmeyelim, iki başlılığı ortadan kaldıralım.’ Yetki verdiğimizde de her şeyden sorumlu olsun. Yaptığı bütün işlemler yargı denetimine tabidir. Hukuk devletinin gereğidir. Suç işlerse de TBMM tarafından Yüce Divan’a sevk edilebilsin. Ama önceden kesinlikle Cumhurbaşkanı’nı Yüce Divan’a sevk edebilmek mümkün değildi. Bu makama Cumhurbaşkanı’nın geleceği düşünülmemiş, bu makama Ankara’da çatık kaşlı, asık suratlı bir bürokratın geleceği düşünülmüş. Bazen bu bürokrat yargıdan bazen de silahlı veya silahsız bürokrasiden geliyor, milletin içinden çıkacağı düşünülmemiş” ifadelerini kullandı. Türkan KARABAŞ

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.