SON DAKİKA

Mahkeme Kararına Rağmen Çiğdem Heslerde Kaçak Elektrik Üretimi

Ayancık çevre koruma derneği olarak…

Bu haber 04 Nisan 2017 - 15:37 'de eklendi.
Ayancık çevre koruma derneği olarak, ilçemizde yapılmakta Çiğdem-1, Çiğdem-2 ve Çiğdem-3 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı ve Regülatör Alanı ayrılmasına ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planının; usul ve yasaya aykırı olduğu, uygulanması halinde çevreye telafisi imkansız zararların olacağı iddası ile Samsun 1. idere mahkesine yürütmenin durdurulması için dava açtık.
Samsun 1. idare mahkesi Ayancık çevre koruma derneğini haklı bularak;hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesiyle 01.03.2016 tarihinde oy birliği ile yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.
Samsun 1. idare mahkemesinin kararına istinaden Ayancık Kaymakamlığı tarafınadan, İlçemizde berke elektrik üretim A.ş tarafından yapılmakta olan çiğdem 1,2 ve 3 HES lerin çalışma alanları ve santral binaları 09.08.2016 tarihinde mühürlenmesine rağmen günümüze kadar HES lerde mahkeme kararlarına ve yetkili kurumlara bütün uyarılarımıza rağmen çalışmalar devam etmiş ve nedendir bilinmez bu hukusuzluğa seyirci kalınmıştır.
Ayancık Çevre koruma derneği olarak edindiğimiz bilgilere göre, yaklaşık üç ay öncesinden günümüze kadar mahkeme kararlarına ve mühürlemelere rağmen Çiğdem HES lerde kaçak elektrik üretimi yapılarak Ayancık trafo merkezine aktarılmaktadır.
Ayancık halkı olarak soruyoruz; Çiğdem 1,2 ve3 HES leri yapan berke elektrik üretim A.Ş mahkeme kararına rağmen kaçak elektrik üretimi yaparken yasa tanımazlık cesaretini nereden almaktadır?
Samsun 1. idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışmları durdurmayan ve kaçak elektrik üreten berke elektrik üretim A.Ş hakkında suç duyurusunda bulunuyor yetkilileri göreve davet ediyoruz.
Ayancık kamu oyuna duyurulur. Saygılarımızla
Mukaddem SARISOY Çevre koruma derneği Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.