SON DAKİKA

Kentine Güvenen Kentler Buluşması

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 30 Mayıs 2013 - 17:10 'de eklendi.
Recep Ak Ayancık
Recep Ak Ayancık

Kentine Güvenen Kentler Buluşması, eğlendirici, bilgilendirici, pek çok aktiviteyle sosyal demokrat belediyeciliğinin hizmet anlayışı, vizyonunu tanıtmayı amaçlıyor. Buluşmada sadece seçim döneminde yapılan hizmet ve projeler değil, sosyal demokrat belediyeceliğin geçmişte başardığı ilkler ve geleceğe aktardığı vizyonu da görücüye çıkartıyorlar.

Fuarda kentsel gelişim, çevre, sağlık, kültür-sanat, spor, sosyal hizmetler, çocuk, gençlik ve e-belediye hizmetleri olmak üzere 8 anabaşlıkta yapılan ve yapılacak olan çalışmalar anlatılacak. Sosyal demokrat belediyeler proje ve hizmet tanıtım günleri 29 Mayıs-2 Haziran tarihleri arası CnrExpo Fuar Merkezinde görücüye çıktı. Bu buluşma açılışında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir, Eskişehir, Antalya, Mersin, Aydın, Ordu, Çanakkale, Giresun, Edirne, Artvin, Muğla, Kırklareli, Tekirdağ ve Sinop'un örnek kentler olduğunu ve bu illere gittiğimizde daha kente girerken mutlaka bu belediyeyi CHP'li belediye başkanı yönetiyor diye aklımıza gelir. Çünkü kente ayak bastığınızda özgürlüğü görüyorsunuz. Onlar birer kahramandırlar. Bütün baskılara rağmen görevlerini yapıyorlar.

İzmir Belediyesi'nin metro çalışması bu fuarda öne çıktı. Kocaoğlu'nun başarısı rakamlarla açıklandı. Örneklemede İstanbul Belediyesi'nin başlayıp daha sonra Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiği metronun kilometresinin 141 milyona yapıldığı, buna rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi aynı metronun kilometresini 56 milyona yapması, Kocaoğlu'nun kentlisine ve kendisine güvendiğini, kentlilere hesap vermeyi namuslu bir görev kabul ettiği konuşuldu. 

Bu fuarda buluşmada; kent yönetimi kendilerini anlatıyorlar, birbirlerinden bilgi alışverişinde bulunuyorlar, gelişmelerini sağlamak adına yapılan örnek projelerde birbirlerine yardımcı oluyorlar. Bu projeleri gören katılımcılar; daha olumlu ve ilginç önerileri de kendi kentleri için değerlendirme imkanı buluyorlar. Belediyelerin halkla bütünleşerek önce insan odaklı çalışma adına da olumlu olduğunu düşünüyorum.

Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla geliştirilen muhteşem projelerin ilk defa tanıtılacağı "Kentine Güvenen Kentler Buluşması"nda tüm belediye hizmetlerine dair uygulamalı sunumlar yapılarak katılımcıların gerçeğe çok yakın kentsimülasyonu içinde sosyal demokrat belediyeciliği yaşaması sağlanmaktadır. 

Sosyal demokrat belediyeciliğin bir görüşü ve uygulaması da "Hizmeti alan bedelini öder anlayışı yerine insan odaklı toplumcu belediyecilik ilkesi önde tutulmaktadır." Sosyal demokrat ilkesiyle hareket eden belediyeler hizmetlerinde kar amacı gütmez. Bu fuarda CHP'li belediyeler hayal satmadıklarını gerçekleştirdiklerini ortaya koydular. 

Sonuçta bu anlayıştaki belediyelerin yaşadığı kentte kente karşı sorumlulukları olanlar; insanı temel alan, kültür ve sanata karşı saygılı, demokrasi ve katılımcılığı içine sindirmiş, belediyeleri; sömürü düzeninin, "gericiliğin" ve "tarikatların" oyun alanı olmaktan çıkararak yerel yönetimlerin iş başına gelmesi için, enerjilerini bir araya getirip bu konuda da toplumu aydınlatma çalışmaları içersindedirler. 

Kent yaşayanlarının farklılıkları zenginliklerimizdir sözüyle yola çıkan belediyeler; kul hakkı yemeden, kaynakları etkin kullanan, gece gündüz çalışan, kentine güvenenlerin buluştuğu CHP'nin sosyal demokrat belediyeciliğinin anlatıldığı fuar "Kentine Güvenen Kentler Buluşması"nı destekliyor, emeği geçenleri de kutluyorum.

Recep Ak Ayancık
Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık
yabancı dizi izle