SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ayancık Ofset Gazete ve Matbaası
Recep Ak Ayancık

‘Kadına Şiddet’ Sergisi

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 17 Haziran 2014 - 10:53 'de eklendi.

Ayancık doğumlu kızımız Ceyda Nur YÜKSEL’in 10 Haziran 2014 günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki ‘Kadına Şiddet’ konulu fotoğraf sergisi ülkemizin kanayan yarasını bir kez daha bize hatırlattı.

Dünya kadınlarının 3’te 1’i yaşamlarında en az bir kez eşleri veya sevgilileri tarafından şiddete maruz kalıyor. Ülkemizde ise kadına şiddet, özellikle varoşlarda bu oran  %97 olarak   bilinmektedir. Yine yapılan araştırmada %50’ye yakın aile içi şiddet yaşanmakta olduğu bilinmektedir.

İnsanlarımızın ruh sağlıkları bozulmuş. Veriler Avrupa nüfusununda %40’ının ruh sağlığının bozuk olduğunu ve bizim ülkemizde de aynı oranda olduğu yazılıp çizilmekte. Dünya Sağlık Örgütü; “Önlem alınmadığı taktirde 2020 yılında dünyanın en büyük sağlık sorunu depresyon olacağını” söylüyor.

Bu konudaki ceza hukuklarında somut önlemler; zoraki evlilik, psikolojik şiddet, fiziksel şiddet, kadın sünneti, zoraki kürtaj, zoraki kısırlaştırma, cinsel taciz ile namus adına işlenen cinayetler. Ülkemizinde imzaladığı bu konular üzerine sözleşme “Devletin her koşulda kadına karşı şiddeti” önleyici unsur olacaktır.

Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre, dünyada her yıl 5 bin kadın, töre ve namus cinayetleri sonucu ölmektedir. Avrupa Konseyi’nin töre-namus cinayetlerini ele alan raporunda “Batı toplumlarındaki genel kanının aksine, töre-namus cinayetlerinin yalnızca müslüman ülkelerde işlenmediği Hindu ve Hristiyan topluluklarında da görüldüğü yer almaktadır.

Kadının ilerlemesi ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması bir insan hakları sorunudur.Sosyal adaletin bir şartıdır ve sadece kadın konusu olarak bakılmamalıdır. Bunlar sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir   toplum inşa etmenin tek yoludur. Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim başta olmak üzere her alanda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanması önem taşımaktadır.

Ayancıklı kızımız Ceyda Nur YÜKSEL ‘Kadına Şiddet’ konulu fotoğraf sergisine eşim ile birlikte katıldım. Sergi sahibi kızımız bize refakat etti. Sergiyi takip ederken fotoğraflar hakkında bilgi de alıyordum. Ceyda Nur kızımız Sinop Güzel Sanatlar Lisesi 11.sınıf Resim Bölümü öğrencisi olup sergideki fotoğraflarda, model olarak arkadaşlarını kullanmış hatta iki arkadaşıyla da sergide tanışmış oldum. Sergideki fotoğrafların çekimlerini ve fotoğraftaki mankenlerin makyajlarını dahi bu sevgili kızımız yapmış.

Neden kadına şiddet diye sorduğumda; ‘Ülkemizde kadına şiddetin her gün her an yaşanması vicdanen beni çok rahatsız ediyordu. Bir birey olarak topluma mesaj vermek adına bu projeye arkadaşlarımla karar verdim. Sizin aracılığınızla da projede emeği geçen Pervin ÖZTÜRK, Hatice KURTULUŞ, Gülizar TULU, Berfin COŞKUN, İrem Beste SARISOY, Buket BİKEN ve Büşra Gizem TARAKÇI’ ya teşekkür etmek istiyorum. Sergimi onurlandıran başka kaymakamımız, Belediye Başkanımız , saygıdeğer Ayancık halkına ve ciddi katkıları olan Hasan YILDIZ beye de çok çok teşekkür ediyorum’ dedi.

Bende Ceyda Nur YÜKSEL kızımıza bu duyarlılığından ve sergisinden dolayı kutluyorum, isteğim o dur ki ülkemizde başta kadına olmak üzere her türlü şiddet bitmiş olsun. Sevgili kızımızın bundan sonraki sergi konusu üzüntü değil de sevinç konularını içeren projeler olur.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık