SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ayancık Ofset Gazete ve Matbaası
Recep Ak Ayancık

"Devrim Şehidi Kubilay"

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 25 Aralık 2014 - 9:12 'de eklendi.

23 Aralık 1930 tarihinde yaşanan Kubilay Olayı” Cumhuriyet tarihimizin en önemli olaylardan biri olup, izleri toplumsal belleklerden hiç silinmemiştir. Devrim Şehidi olarak kabul edilen Cumhuriyet öğretmeni Mustafa Fehmi Kubilay şeriat isteyen gericiler tarafından öldürülmüştür. Bu olay Menemen'de bir grup gericinin gerçekleştirdiği bu eylem Cumhuriyet karşıtlarının çirkin yüzlerini göstermesi açısından ibretle anımsanması gereken bir olaydır.

 

Mustafa Fehmi Kubilay Giritli bir ailenin (Baba adı Hüseyin, ana adı Zeynep) çocuğu olarak 1906'da dünyaya gelmiş, öğretmenlik eğitimini tamamladıktan sonra 1930 yılında Menemen'de yedek subay olarak askerlik görevini yapmaktaydı. Kendini "mehdi" olarak tanıtan, hünkarlığını "din elden gidiyor" söylemiyle Derviş Mehmet ve ekibi, Kubilay'ın kafasını gövdesinden ayırıp yeşil bayrak direğine asarak karanlık emellerini hayata geçirmiştir.

 

Tam 84 yıl geçti, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana "Şeriat" isteyen "Din Devleti" özlemi duyanlar hep var olmuştur. Halkımızın dini inançlarını istismar eden, Din endeksli siyaset ülkemiz de hep pirim yapmıştır. Demokratik ve laik "Türkiye Cumhuriyeti" devlet düzenimiz, eğitim sistemimiz, yargımız, oynana oynana "Dindar ve kindar" gençler oluşturmuştur.

 

Son yıllarda zamana yayılarak günümüze gelerek ülkemiz de, Atatürk Devrimleri karalanmakta, "Milli İrade" denilerek ve ülke yaşayanımızı aldatılarak okullarımız da zorunlu din dersi koyularak ve anaokuluna kadar taşınarak… Çağdaş ve uygar okullar kapatılarak yerlerine İmam Hatipler açılmakta… İşi daha da ileri taşıyarak atalarımızın mezar taşlarını okuyamıyoruz. safsatalarıyla Osmanlıcayı okullarımıza ders olarak sokmaya çalışmaktalar. 

 

Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti'miz demokratik laik ve sosyal hukuk devleti anlayışını hakim kılar. Devlet yönetiminde; inançların değil, akıl ve bilimin yürürlükte olması gerekir. Siyasilerin görevi toplumu ayrıştırarak kamplaştırarak bunlardan beklenti ummak değil, birleştirip, kaynaştırmak ve farklılıklara da hoş görülü ile bakabilmeyi içine sindirebilmek. Ülkemiz yönetenleri; kendilerini eleştirenleri düşman, darbeci, terörist olarak görmekte ve baskı yapmaktadır.

 

Ortaçağ savunucuları şunu bilmelidir ki; Cumhuriyet devrimlerinin savunucuları öldürmekle, tutuklamakla yok edilemezler. Onlar ancak kendi karanlıklarında boğulurlar. Kubilay olayı Cumhuriyet tarihimizde bir karanlığın tarihidir. Şu gerçeği net olarak bilsinler; Kubilay gider milyon Kubilay'lar gelir.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık