SON DAKİKA

Bugün Sağlıklısın Peki Yarın?

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 03 Aralık 2014 - 17:21 'de eklendi.
Recep Ak Ayancık
Recep Ak Ayancık

 Annesi görme özürlü olan bir evlat olarak bu haftada özürlüler üzerine yazmak istedim. Özürlülerimiz özümlesinler, utanmasınlar, kendilerini dışlamasınlar. Yaşamları kendilerinin tercihi değildir.

Yaşadıklerı zorlukları yaşamak, maruz kaldıkları tavırlara maruz kalmak, onların dünyaları hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak, onları tanımak, bilmek, keşfetmek, yaşamayan sevgileri yaşamak, Engellilerimiz bizim insanlarımız canlarımız.

Ülkemizde Engellilerimizin yaşadıkları zorlukların aşılması için Toplumsal Katılım çağrısı yapmalıyız. Özürlülerimizin Fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimlerinin toplum için sağlanması, yarınlarının güvenceye alınması, ülkemizin gelişmişlik göstergesi olacaktır.

Kamu yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, özürlerimiz için sorunlarını gidermek, özürlüler konusunda toplumsal bilinç ve duyarlılık sağlamak direy ve ailelerin yanlarında olmak yaşam sürecindeki problemlerini giderilmesi olacaktır.

Özürlüler yardıma muhtaç, acınacak kişilerdir düşüncesini yıkıp onlara temel insan haklarına sahip bireyler olduğunu görmek gerekmektedir.

Yine özürlülerin toplumda beklentileri bilinmektedir. Önce bakışlarındaki hataları düzeltmek özürlülerin ÖTEKİ olmadığını anlatmaktan geçmektedir.

Bilmemiz gereken farklılıktır. Bu farklılığın sebebi özel ihtiyaçlarıdır. Özürlülerin sorunu yaşayan kişiye değil, ailesini, yakın çevresini, sosyal, psikolojik ve ekonomik olarak etkileyen bir sorundur.

Herkesin bir sorunlu adayı olduğunu, özürlümüze sahip çıkmanın önemini bilmemiz gerekmektedir. Aile toplum konu yapması gerekeni özürlünün bilgilenmesi, kendine güven duyması ve sosyal hayata karışması için herkesin üzerine düşeni yapmalıdır.

Nüfuzumuzun %12.99’u özürlüler oluşturmakta olup 8.5 milyon özürlümüz olduğunu biliyor muyuz? Bunların  %34,1’i okur yazar değil. %14’ü sadece okur-yazar %35’i ise ilkokul mezunudur. 7 milyon engellimiz okur yazar değil. Yine %78’i iş gücüne dahil değil. %50 sinin sosyal güvenliği bulunmuyor.

Özürlülerimizin, Eğitim istihdam, sosyal yaşamlarının nasıl durumda olduğunu biliyoruz. Çağdaşlığın ölçülerinden biride yaşadığı ülkesinde eşit hak ve olanaklardan yararlanmaktadır.

Engellilerimizin büyük çoğunluğu sokağa çıkmamakta çalışamadığı buna bağlı olarak öğretemediğini bilmekteyiz. Engellilerimizin ilgili eğitimi alırda sosyal hayata atarsak görevimizi yapmanın mutluluk ve gururunu da y6aşarız.
 
Yerel yönetimlere de büyük görevler düşmektedir. Özürlülere yönelik sosyal mesleki rehabilitasyon hizmetleri verilmelidir. Yol kaldırım yaya geçiti sosyal ve kültürel alt yapı oluşturulmalıdır.
 
Başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığı kuruluş amacı özürlülere yönelik hizmetlerin düzenli etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini temin etmek için ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlar arası işbirliği koordinasyonu sağlamak özürlülerle ilgili ulusal politikanın oluşmasına yardımcı olmak, özürlülerin problemlerini tespit etmek ve bunlara çözüm yollarını açtırmaktır. İsteğimiz görevinin yapılmasıdır.
 
Her şeyi zorlaştırmak adına çok şey yapıyoruz. Hiç olmasa özürlü yerine engelli sözcüğünü yumuşatma adına kullanalım.

Recep Ak Ayancık
Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
2018 çocuk parası ne kadar? öğrenmek için tıklayınız. yabancı dizi izle